Najava 17. festivala pozorišta za decu

Međunarodni festival pozorišta za decu biće održan od 16. do 22. maja u Subotici. U takmičarskom programu 17. festivala biće prikazano 20 predstava za decu u izvođenju pozorišta iz celog sveta, i to na dve lokacije – u Narodnom pozorištu na sceni "Jadran" i u Pozorištu "Deže Kostolanji" u Subotici, saopštili su organizatori.

Slika

Predstave u zvaničnoj selekciji konkurišu za gran pri, specijalnu nagradu za originalnost i fantaziju, nagrade za najbolju režiju, scenografiju, originalnu muziku, estetsko i tehnološko majstorstvo, kao i za sedam nagrada za glumačko majstorstvo.

U pripremi je i raznovrstan prateći program, u okviru kojeg će biti održani forumi, radionice, izložbe, filmski program i književne promocije.

Festival će i ove godine ugostiti umetnike, pozorištne stručnjake i studente pozorišnih škola iz Srbije i celog sveta.

Festivalske predstave gostovaće širom Vojvodine i Srbije, a biće održana i repriza Festivala u mađarskom gradu Segedinu.

Težište Festivala ove godine biće na slovačkom pozorišnom stvaralaštvu za decu, koje će biti predstavljeno kroz posebne programe – izložbe, predavanja, pozorišne predstave u takmičarskom i pratećem programu.

Biće održan i Međunarodni susret lutkarskih akademija, uz učešće studenata iz Bratislave, kao i Međunarodni forum za istraživanje pozorišne umetnosti, na kojem će učestvovati eminetni slovački pozorišni stručnjaci.

Izvor: Mondo



KOMENTARI

  1. vojo57 kaže:

    17. MEĐUNARODNI FESTIVAL POZORIŠTA ZA DECU “SUBOTICA 2010”

    -Takmičarski program –

    NEDELJA, 16. maj

    21.00, Narodno pozorište (scena “Jadran“) – SVEČANO OTVARANJE

    PONEDELJAK, 17. maj

    10.00, Pozorište “Deže Kostolanji”

     MINI TEATAR, Ljubljana, SLOVENIJA
    Autor: Hans Kristijan Andersen
    RUŽNO PAČE
    Režija: Robert Valtl

    12.00, Narodno pozorište (scena “Jadran”)

     DEČJE POZORIŠTE, Subotica, SRBIJA
    Autor: Marija Stankova
    U TAMI
    Režija: Veselka Kunčeva

    18.00, Pozorište “Deže Kostolanji”

     POZORIŠTE ZA DECU I MLADE “ORNA PORAT”, Tel Aviv, IZRAEL
    Autor: Icik Vinegerten po Sergeju Prokofjevu
    PEĆA I VUK
    Režija: Noa Lev

    20.00, Narodno pozorište (scena “Jadran”)

     POZORIŠTE „DEŽABU”, Pasaia, Baskija, ŠPANIJA
    Autor: Dežabu
    ČOVEK NIJE PTICA
    Režija: Dežabu

    UTORAK, 18. maj

    10.00, Pozorište “Deže Kostolanji”

     PAVEL VANGELI, Prag, ČEŠKA
    Autor: Pavel Vangeli
    RASPEVANE MARIONETE
    Režija: Pavel Vangeli

    12.00, Narodno pozorište (scena “Jadran”)

     ZAVOD FEDERACIJA LJUBLJANA, Ljubljana, SLOVENIJA
    Autori: Peter Kus, Nebojša Pop Tasić
    KRALJ PRISLUŠKUJE
    Režija: Peter Kus

    18.00, Pozorište “Deže Kostolanji”

     POZORIŠTE “TURAK”, Lion, FRANCUSKA
    Autor: Mišel Laubu
    KAMENE PRIČE (TROSTRUKI SALTO MORTALE)
    Režija: Mišel Laubu

    20.00, Narodno pozorište (scena “Jadran”)

     SAHALINSKO POZORIŠTE LUTAKA, Južno-Sahalinsk, RUSIJA
    Autor: Antonina Dobroljubova
    LINIJE SUDBINE
    Režija: Antonina Dobroljubova

    SREDA, 19. maj

    10.00, Pozorište “Deže Kostolanji”

     JEKATERINBURŠKO POZORIŠTE LUTAKA, Jekaterinburg, RUSIJA
    Autori: Aleksandar Borok, Andrej Jefimov i Sergej Plotov po Modestu Musorgskom
    SLIKE SA IZLOŽBE
    Režija: Aleksandar Borok, Sergej Plotov

    12.00, Narodno pozorište (scena “Jadran”)

     BELORUSKI TEATAR “LJALKA”, Vitebsk, BELORUSIJA
    Autor: Oskar Vajld
    ZVEZDANI DEČAK
    Režija: Viktor Klimčuk

    18.00, Pozorište “Deže Kostolanji”

     BUDIMPEŠTANSKO POZORIŠTE LUTAKA, Budimpešta, MAĐARSKA
    Autori: Borbala Sabo, Danijel Varo
    LIRA I EPIKA
    Režija: Pal Mačai

    20.00, Narodno pozorište (scena “Jadran”)

     KALMIČKO POZORIŠTE ZA MLADE “DŽANGAR”, Elista, RUSIJA
    Autor: Boris Mandžijev
    BAJKA O BELOM MESECU
    Režija: Boris Mandžijev

    ČETVRTAK, 20. maj

    10.00, Pozorište “Deže Kostolanji”

     POZORIŠTE “KUKOLJNI DOM”, Penza, RUSIJA
    Autor: Vladimir Birjukov
    ŽIVELI JEDNOM…
    Režija: Vladimir Birjukov

    12.00, Narodno pozorište (scena “Jadran”)

     POZORIŠTE “MASKA”, Žešov, POLJSKA
    Autor: Vitaute Žilinskaite
    DEČAK IZ ALBUMA
    Režija: Rimas Driežis

    18.00, Pozorište “Deže Kostolanji”

     POZORIŠTE LUTAKA “BELA KEVER”, Segedin, MAĐARSKA
    Autor: Adela Moldovan po braći Grim
    USPAVANA LEPOTICA
    Režija: Adela Moldovan

    20.00, Narodno pozorište (scena “Jadran”)

     POZORIŠTE „TOŠA JOVANOVIĆ“, Zrenjanin, SRBIJA
    Autor: Jovan Caran
    GUSKALICA
    Režija: Jovan Caran

    PETAK, 21. maj

    10.00, Pozorište “Deže Kostolanji”

     POZORIŠTE ANIMACIJE “CANDARIKA”, Bukurešt, RUMUNIJA
    Autori: Fransoa Mari Arue Volter
    KANDID
    Režija: Kristijan Pepino

    12.00, Narodno pozorište (scena “Jadran”)

     DRŽAVNO POZORIŠTE LUTAKA, Vidin, BUGARSKA
    Autor: Magdalena Miteva poAleksandru Sergejeviču Puškinu
    RIBAR I ZLATNA RIBICA
    Režija: Magdalena Miteva

    18.00, Pozorište “Deže Kostolanji”

     BRESTSKO POZORIŠTE LUTAKA, Brest, BELORUSIJA
    Autor: Aleksandar Sergejevič Puškin
    SALIJERIJEV MESEC
    Režija: Ruslan Kudašov

    20.00, Narodno pozorište (scena “Jadran”)

     POZORIŠTE LUTAKA, Žilina, SLOVAČKA
    Autor: Sergej Prokofjev po Karlu Gociju
    LJUBAV ZA TRI NARANDŽE
    Režija: Milan Sladek

    SUBOTA, 22. maj

    20.00, Narodno pozorište – SVEČANO ZATVARANJE

    ŽIRI

    Akademik, prof.dr HENRIK JURKOVSKI, Poljska
    Akademik, dr LUKO PALJETAK, Hrvatska
    AN-FRANSOAZ KABANIS, Francuska
    Prof. dr ANATOLIJ KULIŠ, Rusija
    Mr MIROSLAV RADONJIĆ, Srbija

    NAGRADE

    • Gran pri Festivala za najbolju predstavu u celini
    • Specijalna nagrada Festivala za originalnost i fantaziju
    • Nagrada za najbolju režiju
    • Nagrada za najbolju scenografiju
    • Nagrada za najbolju originalnu muziku
    • Nagrada za najbolje estetsko i tehnološko rešenje lutaka
    • Sedam ravnopravnih nagrada za glumačko majstorstvo

    Direkcija Festivala: Otvoreni univerzitet, Trg cara Jovana Nenada 15, 24000 Subotica, Srbija
    E-mail: lutfestsubotica@gmail.com http://www.lutfestsubotica.net
    Tel/Fax: +381 24 554 655; Fax: +381 24 553 116

    – Prateći programi –

    Slovačko pozorišno stvaralaštvo za decu

    – Učešće studenata Visoke škola dramskih umetnosti iz Bratislave u programu svečanog otvaranja festivala;
    – Izložba lutaka, scenografije, kostima, plakata pod nazivom „Slovačko pozorišno stvaralaštvo za decu“ – galerija Otvorenog univerziteta, Subotica; Galerija likovnih umetnosti – Poklon zbirka Rajka Mamuzića, Novi Sad; galerija Doma kulture, Bački Petrovac. (autor izložbe: mr Vladimir Predmerski, postavka: mr Eva Farkašova);
    – Naučni skup: „Slovačko pozorišno stvaralaštvo za decu“ (mr Vladimir Predmerski)
    – Učešće pozorišta lutaka iz Žiline u takmičarskom programu festivala;
    – Učešće studenata iz Slovačke u Međunarodnom susretu lutkarskih škola i programu svečanog zatvaranja festivala;
    – Učešće pozorišta iz Slovačke u pratećem programu festivala.

    Međunarodni susret lutkarskih škola
    „POZORIŠNA ŠKOLA DANAS“

    Moderator: prof. Nikolaj Naumov, dekan Fakulteta za lutkarstvo, Sankt Peterburg, Rusija

    UČESNICI:

    1. Sanktpeterburška akademija za pozorišnu umetnost (Sankt Peterburg, RUSIJA) – prof. Nikolaj Naumov
    2. Visoka škola dramskih umetnosti (VŠMU, Bratislava, SLOVAČKA) – prof. Andrej Pahinger
    3. Umetnička akademija (Osijek, HRVATSKA) – prof. Livija Kroflin
    4. Međunarodni institut za lutkarstvo (Šarlevil-Mezijer, FRANCUSKA) – prof. Lusil Bodson
    5. Fakultet dramskih umetnosti (Cetinje, CRNA GORA) – prof. Siniša Jelušić

    Međunarodni forum za istraživanje pozorišne umetnosti

    „DETE U SVETU POZORIŠNE UMETNOSTI“
    Autor i moderator: prof. dr Henrik Jurkovski (Poljska)

    Učesnici:

    1. VIKTOR KLIMČUK (Belorusija)
    2. PANČO PANČEV (Bugarska)
    3. SINIŠA JELUŠIĆ (Crna Gora)
    4. IDA HAMRE (Danska)
    5. ANA IVANOVA-BRAŠINSKAJA (Finska)
    6. LIVIJA KROFLIN (Hrvatska)
    7. GOURI NILAKANTAN MEHTA (Indija)
    8. OREK OMONDI (Kenija)
    9. GEZA BALOG (Mađarska)
    10. ĐULA URBAN (Mađarska)
    11. ANA HELGESEN (Norveška)
    12. EVA TOMAŠEVSKA (Poljska)
    13. ADRIJANA TEODORESKU (Rumunija)
    14. OLGA GLAZUNOVA (Rusija)
    15. OLGA ANANSKIKH (Rusija)
    16. MIHAL BABIAK (Slovačka)
    17. ZORAN ĐERIĆ (Srbija)
    18. MILAN MAĐAREV (Srbija)

    Izložbe:

    – „Putovanje u zemlju čudesa – slovačka pozorišta deci“ – Subotica (Otvoreni univerzitet), Novi Sad (Poklon zbirka Rajka Mamuzića), Bački Petrovac (Dom kulture) – u saradnji za Pozorišnim institutom iz Bratislave i Pozorišnim muzejem Vojvodine iz Novog Sada. Autor: mr Vladimir Predmerski; postavka mr Eva Farkašova;
    – „Festivalski plakat 2010“ (izložba radova studenata Fakulteta za primenjenu umetnost, Beograd; prof. Zdravko Mićanović) – Otvoreni univerzitet.

    Večeri posvećene dobitnicima Nagrade „Mali princ“ za 2010:
    – Veče s prof. Nikolajem Naumovim (Rusija)
    – Veče s Igorom Bojovićem (Srbija)

    Izdavaštvo:

    1. Zbornik radova sa Međunarodnog foruma za istraživanje pozorišne umetnosti održanog 2009.

    Promocije knjiga:
    1. „Kreativna drama u ‘Škozorištu’“ – Milan Mađarev
    2. „Moć mašte, moć pokreta“ – Dušica Bojović
    3. Pozorišna lutkarnica Hartig Šandora
    4. „Neko kao ja“ – Tode Nikoletić
    5. „Čarobni štap“ i „Ekološki zakonik“ – Rajko Joličić
    6. Ljubivoje Ršumović

    Filmski program:

    Ciklus dugometražnih animiranih filmova.

    1. Mia i Migu (FRANCUSKA, ITALIJA – 2008)
    2. Sunčani Beri i disko gliste (DANSKA, NEMAČKA – 2008)
    3. Tri pljačkaša (NEMAČKA, 2007)
    4. Niko i put ka zvezdama (FINSKA, DANSKA, 2008)
    5. Đole iz džungle (DANSKA, NORVEŠKA, LETONIJA, 2007)
    6. Princeza i žabac (SAD, 2009)

    Program na trgu:

    1. Festivalska maškarada
    2. Plesni program
    3. Predškolska ustanova „Naša radost“, Subotica, Srbija
    4. Subotičke mažoretke, Srbija
    5. Studio „Larisa“, Subotica, Srbija
    6. Plesni studio Olena, Subotica, Srbija
    7. Osnovna baletska škola „Raičević“, Subotica, Srbija
    8. Plesni klub M-plus, Kanjiža, Srbija
    9. Plesni studio „Impuls“, Novi Sad, Srbija
    10. Arsa s Marsa
    11. Plesni studio „Mon mirage“, Subotica, Srbija
    12. Ars Longa, Beograd, Srbija
    13. Junior Music Studio, Subotica, Srbija
    14. OKUD „Mladost“, Subotica, Srbija
    15. Plesni klub „Fiesta“, Subotica, Srbija
    16. N centar, Subotica, Srbija
    17. Žongleri, Novi Sad, Srbija
    18. Active studio, Subotica, Srbija
    19. Tamburaški orkestar, Subotica, Srbija
    20. Iskončići, Subotica, Srbija
    21. HKC „Bunjevačko kolo“, Subotica, Srbija
    22. Muzička škola, Subotica, Srbija
    23. Bolero, Zrenjanin, Srbija
    24. Nepker, Subotica, Srbija
    25. Folklor – veterani, Subotica, Srbija
    26. UMS, Beograd, Srbija
    27. Shadowplay, Subotica, Srbija
    28. Teatro Neline, Budmerice, Slovačka
    29. Kulturni centar Bar, Crna Gora
    30. EDU teatar, Vršac, Srbija
    31. Konrad Frederiks, London, Velika Britanija
    32. Franceska’s Marionettes, Čikago, SAD
    33. Dečji kulturni centar, Beograd, Srbija
    34. Melodium Show Hor, Novi Sad, Srbija
    35. Lutkarski studion „Abrakadabra”, Novi Sad, Srbija
    36. Društvo Rusina u Subotici
    37. Vertep – biblijsko pozorište lutaka, Šabac, Srbija
    38. Pozorište lutaka Kever Bela, Segedin, Mađarska
    39. Sara Marjanović, Srbija/Španija

    Gostovanja:

    – Gostovanja festivalskih predstava širom Vojvodine i Srbije (Kanjiža, Sombor, Kikinda, Bečej, Crvenka, Bački Petrovac, Novi Sad, Vršac, Beograd…)
    – Repriza festivala u Segedinu (Mađarska) – 6 predstava

OSTAVITE KOMENTAR