Sparta je pala, Spartak je u trećem kolu! (VIDEO)

Sreća na strani Subotičana, ali i nju treba hrabrošću zaslužiti. A valjda se za to pobrinuo Nemanja Ćalasan kada je posle nekih pola sata igre i žestokog udarca koji je primio u glavu pokušao da iz nokdauna ustane i nastavi igru sa očiglednim potresom mozga. Srećom, nije mu dozvoljeno, jer zdravlje je na prvom mestu, ali barem će Ćalasan, kad se večeras osvesti, moći da se oraspoloži činjenicom da su mu saigrači obezbedili barem još dve evropske utakmice. Sparta je imala igru, “milion“ šansi da izbaci srpskog predstavnika, ali Spartak je imao genijalnog Nikolu Perića među stativama. I Spartak će imati priliku da protiv Brondbija produži već sada istorijsku sezonu za subotički klub!

(FOTO: Star Sport)

Sparta je večeras pobedila, ali je pogodak Bojana Čečarića iz penala u 75. minutu doneo Golubovima taj toliko bitan gol u porazu od 1:2 i plasman u treće kolo kvalifikacija za Ligu Evrope. Prethodno je lukavi Dejan Đenić “opljačkao“ Spartinog štopera Uroša Radakovića u opasnoj zoni, bivši omladinac Crvene zvezde ga je potom odgurnuo sa leđa, a sudija Sebastijan Kolčesku je pokazao na belu tačku. Nije to bio najbolji šut Čečarića. Naprotiv, išao je po centru, po zemlji, uostalom celu utakmicu su gosti igrali u grču, ali su na kraju preživeli.

Istina, ova večerašnja partija ne uliva Spartakovim navijačima previše optimizma pred dvomeč sa Brondbijem. Jer za sve na terenu pitala se Sparta. Samo u prvih 20 minuta pogodili su domaći prečku, stativu, dok je prva Perićeva parada zaustavila Jozefa Šurala.

U 28. minutu ipak ništa nije mogao Perić, nemilosrdni Srđan Plavšić, koji se fudbalski afirmisao baš u taboru Golubova, izrastao je u međuvremenu u velikog profesionalca. Bio je ubedljivo najbolji igrač Sparte večeras, sve vreme mučio Nemanju Tekijaškog po levom krilu, gotovo svaki opasan napad Čeha išao je preko njega… I onda savršen centaršut na Šurala, Andrija Vukčević je zakasnio da to pokrije i bilo je to 1:0.

Bio je to takođe signal za potpuni juriš Pražana. I teško je i pobrojati koliko su samo pretećih akcija imali do kraja utakmice. Zvanična statistika kaže: čak 28 šuteva ka Spartakovom golu! Ali samo je još jedan prošao branu koju je sagradio Perić. U 66. minutu jedna od retkih akcija po desnom krilu, Martin Fridekse ubacio iz drugog plana, na suprotnoj stativi sam je Plavšić i to je 2:0. Plavšić nije slavio gol.

U tom trenutku rezultat koji je značio produžetke. Dalo se naslutiti: ko ga sledeći da – ide dalje. Jeste Spartak u drugom poluvremenu hrabrije istrčao na teren, ali i dalje je Sparta bila ta koja je diktirala ritam. Sve dok Radaković nije naseo na trik iskusnijeg Đenića i izazvao kraći prekid zbog upada Spartinih huligana na teren sa željom da se obračunaju sa igračima nedoraslim dresa slavnog češkog kluba. Ni isključenje Milana Marčića u 82. minutu nije pomoglo domaćima.

Ali to je već glavobolja ljude u Pragu. U Subotici – vreme je za slavlje. Da, nije ovo bila evropska igra Spartaka, ali ne može to da oduzme ništa Subotičanima. Istorijski podvig za Spartak. Prvi put u 73 godine dugoj istoriji kluba Golubovi su prošli dve evropske prepreke! Ko se tome nadao kad je žreb rekao – Sparta je preko puta?

SPARTA PRAG – SPARTAK SUBOTICA 2:1