Spartak u derbiju savladao Radnički i otvorio vrata Evrope /VIDEO/

U atmosferi protkanoj velikim iščekivanjem da li će Spartak, posle punih osam godina, ponovo izaći na evropsku scenu, na Gradskom stadionu u Subotici dočekan je istinski derbi 36. kola fudbalske Superlige Srbije između domaće ekipe i njenog velikog konkurenta, tima Radničkog iz Niša.

Oko 5.000 gledalaca stvorilo je pravi, lep fudbalski ambijent, ali su im igrači obe ekipe ostali dužni u prvih 45 minuta. Međutim, u nastavku je domaćin postigao dva gola, koji su ga doveli na prag sjajnog uspeha i učešća u kvalifikacijama za Ligu Evrope. Treći put u ovoj sezoni Spartak je savladao tim Radničkog i potvrdio da u ovom trenutku ima kvalitetniji i bolji tim.

Već u prvom minutu zapretili su gosti, kada je Siniša Babić odlično prošao po desnoj strani, oštro centrirao, a visoki Milan Pavkov bio zamalo kratak. Nišlije su u uvodnim minutima imale više od igre, a upravo je Babić prodorima po desnom boku stvarao dosta problema odbrani Subotičana. U 15. minutu konačno su odgovorili i „plavi golubovi“, kada je Mile Savković izašao sam pred Živkovića, ali je sebi dao prejak for i lopta mu je pobegla u gol-aut. Dva minuta kasnije u kontri se našao Japanac Noboru Šimura, koji je uleteo u kazneni prostor po desnoj strani, šutirao dosta snažno, ali i neprecizno.

________________________________________

Oduševljenje zbog pobede Napretka

Pred početak jučerašnjeg susreta, s pažnjom su u Subotici praćene vesti o tome šta se dešava na utakmici Napredak – Čukarički. Kada su Kruševljani poveli s dva gola razlike, rukovodstvo „plavih golubova“ nije skrivalo oduševljenje, kao ni par desetina minuta kasnije, kada su „čarapani“ potpisali pobedu nad Beograđanima, velikim rivalom i Spartaka i Radničkog u borbi za treće mesto.

Važnost susreta, kako je vreme prolazilo, kao da je sve više okivala noge igračima, pa se malo toga zanimljivog dešavalo na terenu. Na veliki odmor otišlo se s najnepopularnijim rezultatom, uz nadu gledalaca da će u nastavku pratiti zanimljiviju i efikasniju igru.

Gužva u VIP loži

U svečanoj loži subotičkog stadiona vladala je velika gužva. Puno poznatih ličnosti iz sveta srpskog fudbala došlo je da uživo isprati duel, pa su, između ostalih, viđeni predsednik FSS Slaviša Kokeza, direktor reprezentacije Srbije Goran Bunjevčević, kao i veći broj funkcionera i bivših asova iz svih krajeva naše zemlje.

Odmah na početku nastavka, igrao se tada 49. minut, Radnički je ostao s igračem manje, zbog najpre žutog, a onda i crvenog kartona koji je zbog upornih prigovora dobio centarfor Milan Pavkov. I već u prvom sledećem napadu, u sjajnoj prilici našao se Mile Savković, ali je njegov udarac fijuknuo iznad prečke gola Živkovića. Nedugo potom povredio se i jedan od najistaknutijih igrača Nišlija Siniša Babić, pa su puna dva minuta pre ulaska rezerviste Saše Stojanovića, gosti imali u polju samo devet fudbalera.

Tončev napustio stadion u 65. minutu

Predsednik Radničkog iz Niša Ivica Tončev, nezadovoljan suđenjem Odbradovića, u 65. minutu napustio je VIP ložu Gradskog stadiona. Za njim su isto učinili i ostali čelni ljudi niškog superligaša.

Spartak, kom nije odgovarao nerešen ishod, krenuo je u opštu ofanzivu. U 59. minutu sjajno je centrirao na pet metara Aranđel Stojković, u stopostotnoj prilici našao se Šimura, ali je njegov udarac glavom ipak otišao pored gola. U jednom od narednih ataka „plavih golubova“ Slaviša Stojanović je u šesnaestercu Radničkog srušio Bojana Čečarića i sudija Obradović je bez dvoumljenja pokazao na belu tačku. Siguran realizator najstrože kazne bio je Nemanja Nikolić i Spartak je poveo sa 1:0. Želeli to ili ne, gosti su morali da se otvore, uprkos činjenici da su imali igrača manje, a to je neminovno otvaralo prostor napadačima Subotičana.

U 78. minutu Srđan Obradović je dosudio novi penal za domaći tim. U naletu je bio Glavčić, s leđa ga je ometao Mijailović a arbitar  upro prstom na 11 metara. Loptu je ponovo uzeo Nemanja Nikolić i još jednom savladao golmana Živkovića, povisivši rezultat na 2:0. Odluka o pobedniku tada je praktično bila rešena, a do kraja nije viđena više ni jedna ozbiljnija situacija pred golovima. Igrači iz Subotice s terena su ispraćeni pravim ovacijama, uz povike iz preko 5.000 gledalaca „plavi, plavi“.

Dnevnik

Strelci: 1:0 – Nikolić (penal, 64.min); 2:0 – Nikolić (penal, 78.min)

FK SPARTAK: Ostojić, Ćalasan, Čečarić (od 80. Đuričin), Glavčić, Jočić, Kerkez, Nikolić, Savković (od 83. Dunđerski), Shimura, Stojković, Vukčević (od 88. Tekijaški).

KALKULACIJE

Spartak je današnjom pobedom obezbedio četvrto mesto. Da bi četvrtoplasirani dobio evropsku „vizu“ Partizan bi trebao da u finalu kupa pobedi Mladost, što je najrealnije. Da bi zadržali treće mesto, Plavima treba barem bod protiv Partizana u zadnjem kolu ili kiks Radničkog.