Ako vetar bude duvao sa juga, i sa sobom donosio pored informacija i cene, ne piše nam se dobro. Kao što to biva, iz našeg nam glavog grada uvek prvo dođe informacija koja u ovom slučaju nije nimalo svetla, posebno kada se uzme u obzir da prosečna zarada građana Subotice nije ni približna proseku u Beogradu.
Naime, "zli vetrovi" govore, da je predsednik Unije privatnih pekara Zoran Pralica najavio da bi hleb trebalo da poskupi u februaru, a da bi nova cena mogla da bude 55 dinara za veknu koja se danas u Srbiji kreće od 38 do 44 dinara.
"Ne znam pouzdano kada će hleb poskupeti, ali po nekim izveštajima Unije iz više delova Srbije, postoje nagoveštaji da od sredine i druge polovine februara može doći do poskupljenja hleba", kazao je Pralica, a preneo B92.
Pralica je ukazao da je Uredba o obaveznoj proizvodnji i prometu hleba od brašna T-500, koja je na snagu stupila 28. oktobra, samo uticala na odlaganje poskupljenja hleba.
"Hleb je još ranije trebalo da košta malo više, ali zbog nekih iskoraka koje smo imali i pomoći Ministarstva trgovine i usluga i vlade, to poskupljenje je na neki način bilo prolongirano", rekao je Pralica.
On je dodao da pekari sada rade i sa gubicima, kada je reč o hlebu, i da „jednostavno ne mogu da istrpe više taj teret".
Neki hitovi ostaju večni…
Zasto dozvoljavamo da nam najosnovnija namernica poskupi ? cena zita nije tako velika da bi trebalo hleb da poskpi ,iskoristenost semena zita je 100% ida je im mala zarada ni to nije istina . LJUDI NA NOGE NE DOZVOLITE OVO; IMA I ONIH KOJI NI PO OVIM CENEM NEMAJU ZA HLEB A GDE JE OSTALO .
poznajem jednog pekara on jedva prezivljava a snabdeva hlebom nekoliko malih prodavnica u gradu. kaze da se ne isplati raditi po ovakvoj ceni.
Tunis, Tunis, Tunis!!!
Dok je najčešće korišćeni hleb u Subotici bio 36 dinara za veknu, pšenica je bila 10 – 12 dinara za kilo.
Sada je vekna istog hleba 42 dinara, a pšenica je stigla do 25 – 26 dinara za kilo.
I onda su pekari bili nezadovoljni, odnosno i sada su .
Ako su pekari nezadovoljni zbog skoka sirovine neko je valjda zbog toga na drugoj strani zadovoljan. Svi oni koji imaju pšenicu. Normalno bi bilo da se taj tržišni dobirtak oseti kod subotičkih seljaka a ima iu izmedju 15 i 20 hiljda koji prave žito. Ako su prodali prerađivačima onda je dobitak preliven u silose. Između ostaloga trebalo bi da se Fidelinka "omastila" međutim ona je pukla. Ne vidim da se iko u državi uznemirio zbog " pranja" silosa. To je tema za sebe pa se vraćama na hleb.
Dakle svi oni koji žito nisu prodali posle žetve ali i oni koji su špekulisali sa cenom i uložili pare u žito napravili su dobar posao. Dobili su bolju kapitalizaciju nego da su uložili dinare u evro, švajcarski franak i bolje nego da su kupili zlato.
Ko nije tako uradio može da se kaje ali posle oklevanja nema kajanja ! ! ! tako je u poslu: treba znati ali treba imati i sreće.
Da li su pekari kupili žito u vreme dok je imalo nisku cenu pa da ga polako sada krckaju, melju i imaju isplativ posao?
Ako jesu oni mogu novu cenu hleba , kada poskupi , da dočekaju kao dar božji ili ekstra zaradu. Ako nisu kupili na vreme žito i brašno onda tek treba dobrim kalkulacijama da dokažu da im se posao ne isplati.
Nije sigurno da je njihova kuknjava na isplativost posla opravdana ! Da, da ! Nije sigurno da je taj njihov posao neisplativ.
Ako njihovo poslovno udruženje pritisne sa zahtevima da poskupi hleb, država mora da stane pred sirotinju i da je odbrani. Kako ? Onolika Vlada, ministarstva poljoprivrede, trgovine, regionalnog razvoja i finansija moraju da smisle dobru odbranu: da zaštite sirotinju, ali da ne dozvole prelivanje ekstraprofita pekarima.
Ako neće da smanjuju Vladu, neće da je rekonstruišu, neće ni da je raspuštaju vreme je da je zaposle. Da svi prozori u Nemanjinoj budu osvetljeni do zore.
Znamo kakvi su pa će verovatno intervenisati , ne dockan, nego malo posle toga.
Kako? Razdeliće nekim pekarama žito iz robnih rezervi. Da ne bi sišli u rezervama ispod crvene crte RR-a kako se nekada skraćeno zvalo ono što se čuvalo pod državnom stražom u magacinima, Vlada će možda kupiti žito. Ne bi me iznenadilo da povuku žito sa neke svetske berze, koje su prodali naši izvoznici, ali koje se nalazi još uvek na lageru u ovdašnjim magacinima.
Hoće li Vlada da donese dekret da se žito kupuje od seljaka isključivo i nikako drugačije po istim tim ili malo nižim cenama od svetskih mešetara ? ? ?
Hoće li Vlada da brani sirotinju, sada već od elementarne gladi, tako što će po svaku cenu i bilo gde kupovati žito ili će istovremeno pomagati buduću proizvodnju tako što će na tri meseca pred novu žetvu po poštenoj ceni kupovati zalihe od svojih proizvođača. Naravno isporučivaće brašno po cenama koje su prihvatljive za proizvodnju sirotinjskog hleba.
Jedno je sigurno: niko ne zna u koliko kuća, u koliko familija roditelji sada kriju po neku krišku hleba od dece da bi nešto ostalo za sutra jer se u kući nema para ni toliko da se sutra kupi vekna.
Na kraju za prosečnu subotičku satnicu ako je verovari statistici može sada da se kupe 4, 4 vekne Fidelinkinog hleba.
Za minimalnu satnicu može da se dobije malo više od 2 vekne ( kilo i 1oo grama hleba )
U državi sa jakom ekonomijom za najslabije plaćeni sat rada dobiju se 8, 2 vekne ili nešto preko 6 kilograma hleba.
To su moji mali prilozi za razmišljanje u dugoj zimskoj noći.
Inače, pre dva dana kolega koji zarađuje za ‘leba u toj državi mi između ostalog piše :
" ………..
2,322,700,000,000.-
da li umete da procitate ovaj broj?
ovo nije sala, ovo su funte. ovaj iznos funti broj se jos uvecava za 150% sto znaci da ce sada biti funti
13,932,000,000,000.00!
o.k. sta znaci ovaj broj funti?
to je, prema ovdasnjem listu"evening standard" od Januara 25, 2011 god, iznos drzavnog duga velike britanije i irske!, koji ce, naravno, platiti svojim radom jedna generacija radnika, tako barem kazu.
p.s. da vam pomognem, ovde se ovaj broj cita:
13 trilona i 932 biliona (milijardi) funti.
……"
E, a sad ja da dodam : tako se čita, a kako se vraća, kako se pokriva dug ? Nikada se ne vraća, nikada neće biti pokriven samo se " mašina 2 ne sme da stane kao što se naša polako gasi. Oni lože, pumpaju, rade i karavan ide dalje.
Ako ovaj naš tragač načisto stane, ugasili smo sveću