Godinama se već Subotičani žale na račune grejanja Toplane. I realno, bude to u zimskim mesecima i znatno više od deset hiljada za stan od 60-tak kvadrata, a to je za primanja u našem gradu veliki namet. Mnogi su se zbog nemogućnosti da podmire ove troškove odlučili na promenu stana ili odjavu sa sistema daljinskog grejanja.
Međutim, činjenica je da istu muku muče građani i drugih gradova i opština kako u u Vojvodini, tako i u celoj državi. Tokom 2017. godine sa sistema daljinskog grejanja u Beogradu su isključena 334 stana i 441 poslovni lokal.

Napraviti uporednu sliku troškova centralnog grejanja po gradovima Srbije ili doći do neke prosečne cene grejanja za stan od npr. 60 kvadrata nije nimalo jednostavno. Na visinu računa utiče niz faktora, pa je samim tim i manja mogućnost za jasnu sliku. Neki gradovi obračunavaju grejanje po utrošku, a neki paušalno, neki stanari (manje ih je) imaju alokatore, a neki nemaju, neke su zgrade izolovane, neke nisu. Uglavnom, za fiksni deo troškova (priključna snaga) naplata se vrši tokom 12 meseci i utvrduje se po kvadratnom metru stambene površine. Za varijabilni deo troškova (isporučena toplotna energija) naplata se vrši u periodu grejne sezone oktobar-april i naknada se utvrđuje po kWh registrovane potrošnje u toplotnoj podstanici zgrade.
Uporedili smo cene grejanja u četiri vojvođanska grada i konačno, kada se sve uzme u obzir izgleda da mi u Subotici i ne prolazimo najgore.
Cena grejanja za preko deset hiljada potrošača od oktobra prošle godine je 5,13 dinara za kilovat sat, dok je cena fiksnog dela koju plaćamo godišnje 28,65 dinara po kvadratu. Na ove cene se još obračunava PDV od 10%.
Slične su cene i u Zrenjaninu koji ima blizu osam hiljada potrošača, a cena varijabilnog dela koja se primenjuje tek od februara ove godine jeste 5,16 RSD/kWh, dok je fiksni deo 29,76 dinara po kvadratu mesečno.
Najgora je situacija u Somboru gde je grejanje prema informacijama SOinfo.org portala već poskupelo za 1% od 1. novembra ove godine, dok se na zvaničnom sajtu JKP ENERGANA Sombor još uvek nalazi Odluka o ceni isporuke toplotne energije od oktobra prošle godine prema kojoj oko četiri hiljade korisnika za kilovat čas plaća 6,14 dinara, dok je fiksni deo 33,43 din/m2, bez obračunatog PDV-a.
Na osnovu podataka sa zvanične internet stranice JKP „Novosadska toplana“ najjeftinije se greju 99.114 stambenih и 7.820 poslovnih potrošača u Novom Sadu. Oni od februara prošle godine imaju niže cene grejanja i ona je 4,75 dinara po kilovat času, ili obračunata po kvadratu 82,03 dinara.
Većina nas se sigurno seća da je centralno grejanje slovilo kao najefikasnije i najkonfornije, međutim, pored toga što nam sada to više nije jeftino, takvo grejanje plaća se tokom cele godine, a potrošači ne mogu sami da odlučuju o temperaturi u stanu i potrošnji. Pri tom ni zime više nisu toliko oštre, a topli i hladni dani se tako brzo smenjuju da toplane ne mogu da isprate potrebe potrošača. Sve su to dodatni razlozi nezadovoljstva građana.
KOMENTARI
OSTAVITE KOMENTAR
Morate biti prijavljeni da biste komentarisali.
Na velicinu racuma utice sto i jedan faktor ali logika svakog potrosaca bi trebala da bude da se smanji potrosnja energije. Ujedno to je i ekoloski najispravniji nacin razmisljanja.
Na cenu gasa ili bilo kog drugog energenta svakako ne mozemo da uticemo kao pojedinci ali mozemo da uticemo na to koliko tog energenta trosimo. Ulaganjem u izolaciju smanjujemo potrosnju kako zimi tako i leti.