Pod sloganom "Milijarda zelenih dela", u svetu se obeležava Dan planete zemlje 22.april. Cilj je da se skrene pažnja javnosti na opštu ekološku krizu i druge opasnosti koje prete životu na Zemlji. Ministar životne sredine i prostornog planiranja Oliver Dulić pozvao je građane da ne bacaju đubre oko sebe, da očiste svoju okolinu i da 4. juna učestvuju u akciji "Velikog spremanja Srbije". Taj dan je ustanovljen 1970. godine, a cilj je pomoć čoveku da ponovo uspostavi kontakt s prirodom, odnosno da ukaže na zagađivanje vazduha i vode, radioaktivno zračenje, iscrpljivanje nenadoknadivih energenata i drugo. Podizanje vetrozaštitinih pojaseva biće nastavljeno na jesen.
Ove godine tokom protekle nedelje mnoge škole, javna komunalna preduzeća su se uključila u akciju obeležavanja Dana planete zemlje. Bilo tu literarnih konkursa, sadnje i ozelenjavanja, kao i raznih izložbi.
Indijanski poglavica je rekao : "da mi nismo svoju zemlju nasledili od predaka nego pozajmili od potomaka"! Zbog toga bi trebalo da se prema planeti ponašamo domaćinski, a ne da je uništavamo i trošimo njene resurse bezmilice. Svakodnevno bi trebalo da obeležavamo Dan planete zemlje, a ne samo kada se setimo 22.aprila.
Sa druge strane, država nam nije dala "infrastrukturu" da se ponašamo ekološki. Pokrenute se mnoge akcije za odvajanje otpada, ali šta to vredi kada nemamo ustaljeni sistem u domaćinstvima, kao što je to na zapadu rešeno. Stalno se govori koliko je bitno ekološko obrazovanje, a u školama nije uveden predmet.
Svaki dan bi trebalo da bude dan planete zemlje, samo što se borimo sa siromaštvom, korupcijom i istorijom i nemamo vremena da se zapitamo "Kakvu vodu pijemo i vazduh udišemo?". Bavimo se samo vidljivim problemima, poput otpada i zagađenih voda. A šta je sa uticajem klimatskih promena i drugih "nevidljivih ekoloških problema" zbog kojih smo sve češće svedoci strašnih slika koje gledamo na elektronskim medijima, a tiču se poplava, suša……
Internet pretraživač "Google", promenio je svoj logo u čast Dana planete Zemlje, koji se obeležava u 175 država, uz učešće više od 500 miliona ljudi.