Otvaranje izložbe: Erika Janović / Čarobna pozornica


Event Details


ErikaJ_FB

 

ERIKA JANOVIĆ: ČAROBNA POZORNICA

Erika Janović nas svojom izložbom vodi u magični svet bajki i priča našeg detinjstva i odrastanja; izložba jedne svestrane umetnice čije ime je poznato i van granica naše zemlje. Postavka će predstaviti reprezentativne radove sa akcentom na sferu dečjeg teatra u kom je provela najduži deo svoje umetničke karijere uz naznake njenih novijih istraživanja na drugim umetničkim poljima. Izložba će biti i deo pratećeg programa 31. Međunarodnog festivala pozorišta za decu Subotica.

Trajanje izložbe: 6. septembar12. oktobar 2024.

Mesto održavanja: Savremena galerija Subotica, Park Ferenca Rajhla 5, 24000 Subotica

Autorka teksta u katalogu i saradnica na postavci: Ksenija Čobanović

In-house kustoskinja: Jasmina Jovančić Vidaković

Otvaranje izložbe: petak, 6. septembar 2024. u 19.00 časova

Izložbu su podržali: Otvoreni univerzitet Subotica – 31. Međunarodni festival pozorišta za decu Subotica, Dečje pozorište Subotica, Pozorište lutaka Niš, Pozorište mladih Novi Sad, Gradski muzej Subotica, Pozorišni muzej Vojvodine, Senćansko mađarsko kamerno pozorište, Novosadsko pozorište, Mađarski kulturni centar ,,Nepker”, Regionalni kreativni atelje kanjiža, Hemijsko-tehnološka škola (prof. Katarina Glogovac) i Žofia Sekelj (Székely Zsófia).

Pokrovitelji Godišnjeg programa Savremene galerije Subotica: Grad Subotica, North Engineering d. o. o.

O IZLOŽBI

Erika Janović je umetnica koja već više od dve decenije svojom kreativnošću transponuje priče i bajke kroz raskošne kostime, lutke i scenografije oživljavajući ih u čarobne prizore kojima uranjamo u svet magije u kome jednako uživaju i deca i odrasli. Postavkom u Savremenoj galeriji Subotica publika će imati privilegiju da uživa u reprezentativnim radovima sa akcentom na sferu dečjeg teatra u kom je provela najduži deo svoje umetničke karijere uz naznake njenih novijih istraživanja na drugim umetničkim poljima.. Posebno zadovoljstvo nam je što ćemo predstaviti deo bogatog opusa Erike Janović u saradnji sa Otvorenim univerzitetom jer će izložba biti i deo pratećeg programa 31. Međunarodnog festivala pozorišta za decu Subotica.

Saradnica na ovom projektu je Ksenija Čobanović, grafička dizajnerka Kulturnog centra Novog Sada koja je i autorka uvodnog teksta kataloga izložbe.

BIOGRAFIJA UMETNICE

Erika Janović je rođena u Novom Sadu, gde je završila Srednju školu za dizajn ,,Bogdan Šuput“, odsek Tekstil i savremeno odevanje (maturski rad „Kritska umetnost primenjena, transponovana u savremenom odevanju“, te godine proglašen za najbolji maturski rad). Akademske studije završila je (1999) na Fakultetu primenjenih umetnosti i dizajna u Beogradu, Odsek za kostimografiju, diplomirala na Scenskom kostimu na temu „Ratnički, stari rimski kostim primenjen u scenskim formama“. Postdiplomske studije na Likovnoj akademiji, odsek Total dizajn – scenografija, kostimografija i lutkarstvo završila je u Budimpešti (2000).

Od završetka studija je aktivno prisutna kao kostimograf, kreator lutaka i scenograf u pozorištima širom Srbije, Mađarske, Slovenije, i u zemljama regiona. Status samostalne umetnice stekla je 2022. godine. Dobitnica je 22 nagrade za kostimografiju i kreaciju lutaka. Potpisala je oko 150 predstava kao kostimografkinja i kreatorka lutaka. Izlagala je na 16 samostalnih izložbi iz oblasti pozorišnog dizajna širom Evrope i na više od 30 grupnih izložbi u zemlji i inostranstvu. Dokazala se i kao kostimografkinja u 5 realizovanih domaćih filmova. Intenzivno se bavi slikanjem na svili i ostvarila je 2 samostalne izložbe aksesoara oslikanih na svili. Sarađuje sa Institutom za tekstil i svilu u Lionu (Francuska). Ilustrovala je 5 dečijih knjiga, koje su štampane, a jedna je osvojila nagradu. Stalna je saradnica Muzeja Vojvodine u Novom Sadu. Članica je UPIDIV-a i UNIMA udruženja.

IZ TEKSTA KATALOGA IZLOŽBE

MAŠTAJUĆI RUKAMA

Jedan od najvećih umetnika modernog doba Pablo Pikaso je rekao: Sva deca su umetnici. Problem je kako da to ostanu kada odrastu.

Verujem da su mnogobrojni, manje ili više uspešni, umetnici u nekom momentu svog stvaralačkog rada došli do iste misli. Isto tako, mnogi su shvatili i to da umetnost vredi samo onda kada je umetnik ili umetnica iskren/a. Iskren/a  prema sebi, prvenstveno, a samim tim i prema onima kojima se obraća. A ako tu publiku čine deca, sasvim je sigurno da bilo kakav pokušaj obmane neće uroditi plodom.

Pozorište je mesto za učenje o kratkoći ljudske slave:  predstava traje samo dok glumci ne napuste daske, zaboravljaju se njihove bravure, glamurozne kulise, ostaje tek izbledelo sećanje na emocije koje su nas obuzimale dok smo sedeli u mraku teatra. Erika je prevarila kratkoću pamćenja: predstave koje je ona oblačila u raskoš ostale su žive i danas kroz njene lutke i kostime koji su tako postali naši slatki vremeplovi, dajući smisao ovom besmisleno kratkom životu, pa i onom na sceni.

Ksenija Čobanović

 

 



KOMENTARI

OSTAVITE KOMENTAR

27 + = 30

IMPORTANT! To be able to proceed, you need to solve the following simple math (so we know that you are a human) :-)

What is 8 + 4 ?
Please leave these two fields as-is: