Dobrovoljan omladinski rad, kako to danas čudno zvuči, u neka davna vremena taj izraz je podrazumevao dobro zezanje, zajedničko druženje, prve ljubavi, pesmu… ali bilo je i mnogo suptilnijih stvari koje današnji omladinci ne bi razumeli, pa se neću previše truditi oko objašnjavanja…
Za Suboticu je svakako najznačajnija bila SORA Palić (Savezna omladinska akcija) iz 1978. godine za čije potrebe je izgrađeno Omladinsko naselje Ivo Lola Ribar. Inače ORA Palić je bila pokrenuta 3 godine ranije (1975) za uređenje i utvrđivanje Palićkih obala nakon „legendarne sanacije“ isušivanja i ponovnog punjenja jezera Palić.
Brigadiri SORA Palić su radili na utvrđivanju istočne i zapadne obale Palićkog jezera u dužini od 2,5 km, radili su na nasipima koji odvajaju sektore na jezeru, na izradi sportskih terena, ali i na trasi puta E-5 koji se baš te 1978. godine rekonstruisao na potezu od Aurometala do Palića. Da brigadirima ne bude dosadno postojali su i obavezni kursevi i to: plivanja, jedrenja, sportski ribolov, a mogao se potpuno besplatno položiti i vozački ispit…
Na SORA Palić ’78. učestvovalo je ukupno 18 brigada, u svakoj smeni po 6, sa ukupno oko 900 brigadira. Inače, subotičke brigade, s obzirom da pričam o 1978. godini, učestvovale su na sledećim radnim akcijama: Šamac-Sarajevo (maj), Sava i Palić (jun), Morava i Auto-put (jul) i Palić i Ibar-Lepenac (avgust)
Najznačajnija Jugoslovenska radna akcija ’78. godine bila je SORA Šamac-Sarajevo, izgradnja drugog kolosega pruge od Šamca do Sarajeva, 31 godinu nakon izgradnje prvog koloseka.
Subotička brigada je učestvovala pod imenom VIII Vojvođanske udarne brigade sa 104 brigadira od čega su čak 45 bili članovi SKJ, što znači da to bili omladinci u „ozbiljnijim godinama“, mahom zaposleni i studenti. Među brigadirima je bilo i 6 veterana – učesnika radne akcije Šamac-Sarajevo iz 1947. godine, a učestvovalo je i 27 devojaka iako se znalo da će na ovoj akciji biti više „rmbačenja“ nego zezanja…
Komandant brigade bio je mladi grafički radnik iz „Birografike“, Jožef Čikoš, danas vlasnik štamparije „Čikoš“, a traseri su bili Ali Musšabanaj i Mirko Sedlak „Pućak“. Mirkovo ime danas je urezano na spomen-česmi kod parka ispred železničke stanice. Poginuo je ludih ’90-ih godina u Baranji…
Subotički omladinci (i veterani) smešteni su u omladinskom naselju u Zavidovićima, a radili su na trasi između Maglaja i Žepča…
RTB je 1978. godine izdao LP ploču „Sunčane pruge“ – ORA Šamac-Sarajevo ’78. Ako ste radoznali ili nostalgični možete je skinuti sa interneta KLIKNITE OVDE. Napomena za manje iskusne: Klik na narandžasto dugme sa desne strane (piše: Download Now). Nakon preuzimanja raspakovati fajl.
Neke od pesama sa ove ploče: Sunčane pruge, Bosna zove, Tito-partija-omladina-akcija, Uz pesmu dok radimo, Brigadirske suze, Mala moja od Doboja…
Za razliku od današnjih „gradskih otaca“ ili poslodavaca, u to vreme Grad (koji su zlobnici nazivali „najvećim selom“) se brinuo o svojoj omladini, pa je tako delegacija grada, političkih struktura i radnih organizacija došla u posetu akcijašima, što su zabeležile i Subotičke novine.
Pažljivi čitalac će verovatno zapaziti da se u isečku iz štampe vidi kako je delegacija na poklon donela i 50 knjiga! Možda deluje neobično, ali u to vreme knjige su se čitale. Pravi razlog je što su knjige trebale „odeljenju za kulturu“ koja je uspešno funkcionisalo u brigadi. Kulturom je rukovodio Marjan Vaci (nastradao u saobraćajnoj nesreći u Mađarskoj sredinom 80-ih). Koliko se ozbiljno pristupalo radu govori podatak da su „kulturnjaci“ iz Narodnog pozorišta (od „neznabožaca“ sravnjeno sa zemljom 2006.) nosili ogroman sanduk pozorišnih kostima (čak i kostim klovna u kojem je Dragan Veličković pravio urnebesni šou, asistirajući Miletu Josiću. Mile je tih godina radio kao profesionalni mađioničar iluzionista). Za pravljenje nedeljnog biltena „kulturnjaci“ su iz Subotice teglili šapirograf, pisaću mašinu, brdo „kunsdruka“, hamer-papira, slikarskih boja, flomastera… pa čak i jedan gramofon sa pločama (vinil) za organizovanje disko večeri.
Subotička brigada je bila najuspešnija na polju kulture. Izvela je 4 pozorišne predstave, izdala je 6 biltena (2 vanredna), svakodnevno je izdavala dva broja „zidnih novina“. Jedne su bile „ozbiljne“, sa političkom tematikom, a druge su bile humorističke… Legendarna je je bila anegdota kako su Slovenci došli kod Čikoša sa molbom da im malo pozajmi „subotičke kulturnjake“ (jer je slovenačkoj bigadi na planu kulture falilo mnogo bodova). Lukavi Čikoš je „izboksovao“ da umesto jednog našeg kulturnjaka na trasu, dakle da „rmbače“, idu najmanje dva Slovenca, a da bi seriozni „kulturnjak“ imao inspiraciju pride je dobio za asistentkinju i najlepšu brigadrirku u celom brigadirskom selu – Zinku (Zineta Koljič, iz Radovljice, Gorenjska regija).
Subotička brigada je, ako se dobro sećam, bila tri puta proglašena za udarnu (prebacivala normu za 150-180%). Izgubio sam podatak koliko je podeljeno udarničkih značaka, ali znam da su „kulturnjaci“ po povratku u Suboticu pozvani na svečani prijem kod tadašnjeg predsednika omladine Subotice, mladjanog Olajoš-Nađ Mikloša…
Uspomena na Vaci Marjana – uljani pastel iz 1984. godine – koju je Vaci nazvao VREMENSKA DIMENZIJA SLIKARSTVA.
Samo čekam da se pojavi neki NVO pod imenom „ORA“ …
Oni bi radili skoro sve isto: studija izvodljivosti, definisanje projekta po PMBOK, tenderi i to, jedino što ne bi sam posao odradili (to rade podizvođači) a svoj deo bi umereno naplatili.
I dalje mi je čudno što ovako nešto ima jednocifrene „lajkove“ a za budalaštine se zakači svaki posetioc sajta.
Bravo za članak, možda će neko i pročitati….
🙂
Slazem se… Ovo je istorija Subotice i zaista je lepo sto imamo nekoga ko nas podseca na nju. Mislim da bi se u polemiku trebali ukljuciti i neki bivsi akcijasi sa svojim iskustvima. U svakom slucaju, bravo i nastavite!!!
Subotica ima dve Nevladine organizacije koje se bave dobrovoljnim volonterskim radom (ranije smo ga zvali omladinskim) i to NVO „Nemirna ravnica“ i NVO „Mladost“. Sa radom su počeli još 2009, god.
Detalji snimljeni davne 1977 i 1978 god na ORA Palić
Ako neko želi više informacija o Akcijašima može da pogleda na forumu:
http://bilten-ora-sfrj.com/public_html/index.php
Svaka cast za podsecanje na neke bezbriznije dane.
Ja sam 10 godina imao kad sam prvu akciju odradio,Beograd 79-te godine,bio sam jako ponosan sto sam bio akcijas,jeste da sam vodonosa bio al lopatu jos nisam mogao da dignem.Voleo bi opet nesto slicno da se napravi i sad bi nosio vodu.
„Kosio ili vodu nosio“ kaže narodna izreka, isto se vrednuje. Bravo za autora koji nas potseti na nekad sretna vremena!
Ima li koga, koji ovo čita, da je bio na SORA Palić 1975 (prva radna akcija na Paliću) u brigadi Galaksija???
Pitaj Josku Pintera..on ti je bio komandant u to vreme….ja sam bio celih 15 dana 1977…ono kada smo radili nasip na cetvrtom sektoru…berem smo sarane vadili i corbe kuvali…pozz!!!
ORB *Matko Vuković* /čiji sam i ja bio član-brigadir/je te davne 1978.godine mesec dana bila na O.R.A. AUTOPUT VELIKA PLANA 78 gde smo radili na drugoj trasi auto puta Beograd-Niš.Kako je to lep period našega života bio, i verujte da mi je jako žao što takvu radost življenja i naša deca ne mogu da osete….Eh kad se setim, ko da poletim…što kaže pesma Srđana iz Mobi Dika !!!
Ima, ima!
ljepo se secati beskrajno i ljepo djetinstvo .ponekad pozelim da moja i vasa djeca osjete bar malo naseg djetinstva .ptijateljstva ljubavi i druzenja .poz svima od bivse omladinka 1988
Ovde napišite odgovor…
Moj mali prilog sećanju na omladinske radne akcije
https://www.youtube.com/watch?v=hn1xCEREZFw
u tijeku su pripreme za proslavu 40godisnjice ORA Šamac Sarajevo 1978. pratite nas na https://www.facebook.com/ORAomladinskaradnaakcija/
VIII VOJVOĐANSKA UDARNA BRIGADA UČESNIK JE ORA SUTJESKA 86
Lijepe uspomene, dirljive pozdrav svim brgadirima pruge samac sarajevo od komandanta seste licke