Svo blago Palića teško je vidljivo nama koji smo odrasli gledajući ga. Samo jedna od brojnih vila, u nekoj balkanskoj varoši bila bi najdragocenije nasleđe. Tako, pomalo razmaženi, zaturili smo neke palićke dragulje.
.
To se može reći i za „Malog ribara“ koji ove godine puni 60 leta. Bronzanu figuru dečaka koji drži velikog šarana, izlio je te 1951. godine skulptor Ferenc Kalmar. Delo je neobično i zbog godine u kom je nastalo. Činjenica da nije imala dnevno aktuelnu poruku, čini je i zvanično prvom posleratnom skulpturom u gradu koja je rađena isključivo kao likovno ostvarenje. Zato je mesto dobila u ZOO vrtu gde je, odlivena u bronzi, namenjena fontani.
Bela Duranci kaže: Mali Ribar je nastao u godinama kada su deca verovala da se i u snovima može uloviti stvarnost. Bile su to posleratne godine, po mnogo čemu surove, ali ispunjene nadom da je malo sreće potrebno za velike domašaje. Deca su tada, a čini se i sada, doživljavala iskreno i spontano kreativnu spoznaju sveta u sebi i oko sebe, odrastajući. Potom odrastu i budu neodgovorni, pakosni i nezasiti baš „kao deca“.
tuga sta nam rade sa Palicem , tuga………….
dobro, a kada je nastala priložena fotografija?
Snimak je iz 1967. godine
Nimi je poznato kada je nastala ova slika. Naime sve slike u arhivi DIETRICH nije uvek moj otac stariji GYULA DIETRICH slikao. On je tek od 1965-66. počeo slikati i u koloru. Do svoje smrti 1974. godine slikao je više crno-belo, manje color. Ipak da ograničim događanja, posle ovoga je zgrada totalno restaurirana, čak i okolina sada već drugčije izgleda, sada su već lepše fotografoje. ALUGY HIRTID
Ja se izvinjavam, kao i uvek zanimljiva tema, interesantne fotografije…
ali od sve umetnosti i vremena, jedino mi bode oči i ne mogu a da ne prokomentarišem sledeću rečenicu: “Nimi je poznato kada je nastala ova slika”
Vuk jeste rekao da čitamo kao što piše, ali ne morate baš i da pišete kao što govorite!
Postovani G. Nesvrstan:
Dobro jutro 🙂 Kako ste? Jeste popili jutarnju kaficu??
Ja se izvinjavam, ali mislim da je Vasa primedba cisto cepidlacenje.
Da li ste nekada culi za pojam “štamparska greška“?
Takvih gresaka ima u dnevnoj stampi, udzbenicima pa cak i u enciklopedijama, poznatim svetskim izdanjima itd. itd. Obicno kao dodatak na kraju imate jednu stranu na kojoj su navedene greske i ispravke. Desava se i to da se izdaje novo ispravljeno ili dopunjeno izdanje!
Ako Vam ova sitnica u tolikoj meri bode oci da niste izdrzali da ne prokomentarisete, onda se pitam, da nepravilnosti, neregularnosti, propusti, ne samo u pravopisu nego generalno u svim sferama (opstinski organi, trgovina, mediji itd.) svakodnevnice u kojoj meri Vas opterecuju ili “zeniraju”?! Pitam se da li i njima naravno uz nuzno “izvinjenje kao i uvek” ulazete pismenu primedbu?!:) Ako da, onda vala svaka Vam cast:) Vi ste milioner u vremenu.
I ja se izvinjam- Istina ovo nije Vuk rekao ali ga mozete naci na “Vukajliji” – i jedan je od bezbrojnih pravih narodnih bisera: “Lošem k***u i dlaka smeta”
http://vukajlija.com/losem-kurcu-i-dlaka-smeta/73112
Uzimajuci u obzir znacaj, sadrzaj, i informaciju koju clanak pruza, jedna stamparska ili pravopisna greska nije vredna pomena.
Sa postovanjem, zelim Vam prijatan dan
P.S.:
Izvinjavam se za sve pravopisne i stamparske greske ali ne koristim srpsku tastaturu, i nemam Č, Ć, Dž, Đ, Š, Ž, 🙂
Iby P je u pravu, ali ja bih ipak da vidim sta je sa Malim ribarem danas?? 🙂
Evo ga danas
Lansky, maska je bila tvoja ideja?? 🙂
To je bio deo umetničke izložbe. Vidi više :
http://www.facebook.com/media/set/?set=a.159340774162208.34712.155348614561424&type=1