Najava programa trećeg dana festivala pozorišta za decu

Trećeg dana 32. Međunarodnog festivala pozorišta za decu Subotica, u utorak 23. septembra, u takmičarskom programu publika će moći da pogleda predstave “Muzikoslikarstvo” Živi pozorišta iz Španije (Scena Jadran, 10h), “Goblin plače zbog batina” Fondacije za pozorište Madretiera iz Kolumbije (Dečje pozorište Subotica, 12h), i “Čudo” Pozorišta lutaka Pinokio iz Beograda (Scena Jadran, 17h).

“Muzikoslikarstvo“ (autori: Berta Ros, Gisela Juanet, Lorena Lliró; režija – Gisela Juanet, Lluís Juanet) je umetničko, čulno iskustvo koje nosi čar prvog pozorišnog iskustva vaše bebe. Belo slikarsko platno, četiri boje i živa klasična muzika čine glavne sastojke ovog zajedničkog putovanja kroz godišnja doba. Tri muzičara, glumca i pevača oživljavaju sliku Žena i ptice u noći katalonskog slikara Žoana Miroa. Predstava Muzikoslikarstvo je taktilna avantura koja se sluša, gleda i u kojoj se učestvuje kroz igru.

U predstavi “Goblin plače zbog batina”, u mirnom i srećnom gradiću na pacifičkoj obali počinju da se odvijaju čudnovate stvari; jedne noći, nebo se smrači i, od tog trenutka, sve počinje da nestaje: ribari ne mogu da pronađu mreže, kuvari lonce, drvoseče sekire… Očajni grad se okreće duhovima predaka koji za sve krive goblina Duendea, njihovog mirnog sugrađanina. Uprkos tome što ga stave „pod ključ“, događaji se nastavljaju. Sumnja pada na zloduha Tundu, pa žitelji šalju snažnog avanturistu, „krotitelja ajkula“ Kalista da ga zarobi u čemu on ne uspeva. Tada se Duende ponudi da grad spase od nestanka: s plejadom likova iz pacifičke kosmogonije doživljava niz avantura. Autor i reditelj predstave je Edgar Hernán Moreno Rojas.

Predstava „Čudo“ postavlja pitanja: koliko smo empatični jedni prema drugima? I šta se desi onda kada to zaboravimo da budemo? Ovo je priča o neobičnom dečaku Ogiju, koji kreće u peti razred i biva suočen sa osudama okoline. Oslikavajući dva paralelna sveta, jedan ispunjen roditeljskom ljubavlju, a drugi ispunjen okrutnošću o kakvoj, neko poput Ogija, nije mogao ni da sanja, ova predstava trudi se da prikaže koliko je snage potrebno da bi deca opstala van standardnih društvenih okvira. Rediteljka je Emilija Mrdaković, a predstava je nastala po motivima romana R.H. Palasio i u dramatizaciji Teodore Marković.

U  okviru pratećeg programa, u 16 časova u Hotelu Patria biće održan i razgovor sa dobitnikom nagrade „Mali princ“ u kategoriji domaćih stvaralaca – Zdravkom Mićanovićem, a u 11:30, kroz izložbu lutaka, u svojim prostorijama će se predstaviti Dečije pozorište Subotica.



KOMENTARI

OSTAVITE KOMENTAR