Čvrsto gorivo, drva i ugalj, poskupelo je za trideset odsto. I pored toga, u Subotici za njima vlada veliko interesovanje čiji je uzrok neizvesnost na energetskom tržištu.
Najava poskupljenja cene električne energije, kao i neizvesnost oko toga da li će biti dovoljno gasa i po kojoj ceni, nadovezane na probleme koji su pratili proizvodnju uglja u Srbiji prethodne zime, uzrokovale su povećano interesovanje Subotičana za nabavku ogreva odmah nakon završene grejne sezone. Uz više cene, koje se za kubik drveta kreću od 8.300 do 8.800, a za tonu uglja od 17.100 do 18.700 dinara.
„Ljudi su krenuli sada masovno da uzimaju, da se spremaju, jer imaju da naprave zalihe, jer se boje zime. A i moj savet je što pre da dođu, biće im manja cena, sada ima ogreva. Šta će da bude u septembru, oktobru, kada krene sezona zaista ne znam“, poručuje vlasnik drvare Nikola Žigić.
Energetska kriza uzrokovala je veću potražnju za peletom, odnosno njegovim izvozom. Rast cena goriva povećao je cene transporta. To su dva glavna razloga za povećanjem cene drveta. Zimske havarije u domaćim rudnicima uzrokovale su manjak uglja iz Kostolca, pa se uvozi iz Bosne i Crne Gore, doprema i sa Kosova i Metohije, ali takođe po višim cenama, tako da aktuelna neizvesnost nalaže svima koji mogu da čvrsta goriva obezbede na vreme.
„Ako su u mogućnosti, a moraće da budu u mogućnosti, da obezbede bilo koji vid, da li ugalj, da li drvo, da nešto imaju pa kako-tako prvi hladni talas da dočekaju“, poručuje vlasnik drvare Lajčo Bašić Palković.
Sve navedeno, uz manjak radne snage u južnim delovima zemlje utiče i na povremene nestašice, tako da nabavka ogreva za sledeću zimu nije jednostavan zadatak.
RTV