Pet dana u novembru udisali smo zagađen vazduh

Prema podacima Zavoda za javno zdravlje Subotica, u novembru smo tokom 5 dana u mesecu udisali zagađen, odnosno jako zagađen vazduh, dok je tokom preostalih dana u mesecu vazduh bio u proseku prihvatljivog kvaliteta.

Zavod za javno zdravlje je u novembru ove godine tokom 28 dana vršio ispitivanje kvaliteta vazduha, a od toga je tokom 5 dana izmereno prekoračenje dozvoljenih graničnih vrednosti suspendovanih čestica PM 10. Tokom 23 dana su ove čestice bile u dozvoljenim koncentracijama ispod 50 mg/ m3.

Suspendovane čestice PM 10 i PM 2,5 su najčešće dominantne zagađujuće materije u urbanim sredinama. Radi se o česticama koje lebde u vazduhu i koje se prilikom udisanja ne zadržavaju u nosu i grlu već prodiru dublje prema plućima. Ove čestice utiču na naše zdravljene ne samo fizičkim prisustvom već i hemijskim sastavom.

Stručnjaci ističu da na kvalitet vazduha podjednako utiču izvori zagađenja, meteorološki uslovi i reljef. Kada su meteorološki uslovi nepovoljni, bez vertikalnog strujanja i temperaturne inverzije dolazi do povećanja koncentracije zagađujućih materija u vazduhu. Pored saobraćaja, kao izvora zagađenja vazduha tokom cele godine, zimi na kvalitet vazduha utiči i individualna ložišta.

RTV Yu eco



KOMENTARI

  1. Djurdjica kaže:

    Da li se neko oglasio, saopštio, obavestio ljude šta se udisalo juče uveče, 8.12. Ceo grad se osećao na gas/plin. Neka havarija?

  2. laki kaže:

    Bio je to smrad nalik amonijaku.

  3. JBG kaže:

    Osetio se gas i u Kertvarošu. Ko znašta je to bilo…zataškaće se…

OSTAVITE KOMENTAR