Program Noći muzeja

Umetničko produkcijska grupa Noć muzeja saopštila je danas da 15. maja, u periodu od 18 do 02 časova, u više od 40 gradova u Srbiji počinje manifestacija pod nazivom Noć muzeja. Kupovinom jedne karte Subotičani će imati priliku da obiđu sledeće programe:

Pozorište na gradilištu – Narodno pozorište
– višemedijski umetnički projekat animacije pozorišne publike u Subotici koji će, kao zajednički projekat Narodnog pozorišta u Subotici i Akademije lepih umetnosti iz Beograda biti izveden u Noći muzeja. Publika će sa vodičima, članovima pozorišnog ansambla i studentima akademije, krenuti u obilazak pozorišta u izgradnji. Subotičani će u tri buduća scenska prostora moći da vide projekcije predstava koje su nekada voleli, izložbu fotografija Augustina Jurige i izložbu crteža izvođačkih projekata fasada pozorišne zgrade, kao i da slušaju muziku u izvođenju članova ansambla i njihovih gostiju

Kolekcija Nađ – Moderna galerija Likovni susret
– izbor eksponata iz kolekcije Jožefa Nađa: crteži,slike,grafike i skulpture u galerijskom prostoru na spratu Palate Rajhl. Performans na otvaranju izvešće Duo Mezei-Jovančić. Kao dodatni sadržaj predviđen je džez koncert sastava Trio Mag i projekcije filmova o Jožefu Nađu kao i njegovi filmski radovi

Portreti umetničke zbirke – Gradski muzej
– prikaz dela nastala pretežno u Subotici i okolini, ali i van tog okvira, u vremenskom rasponu od 200 godina, javne ličnosti raznih epoha – političari, gradski činovnici, književnici, itd. (npr. carica Marija Terezija, regent Aleksandar Karađorđević, gradonačenci XIX veka, Endre Adi, Miroslav Krleža, Ambrozije Šarčević, Tito, itd), te plemići, građani, seljaci…

Skelet uživo – Gradski muzej
– gostujuća izložba iz Prirodnjačkog muzeja u Beogradu. Izložba obuhvata egzo i endoskelet različitih sistematskih grupa, počev od mekušaca pa do najsloženije grupe sisara.

Papirni teatar – Gradski muzej
– papirno pozorište jedna je od najlepših vrsta štampane publikacije 19. veka čija osnova leži u velikoj strasti koju je građanska klasa gajila prema teatru, književnosti, muzici i likovnoj umetnosti. Kao tipični proizvod epohe bidermajera i romantizma, predstavljalo je ogledalo celokupne kulture tog vremena.

Hiljadu ždralova – Gradski muzej
– umetnici je inspiraciju za ovu izložbu dalo tradicionalno japansko verovanje u ždralove kao svete ptice koje donose sreću, a po legendi hiljadu napravljenih papirnatih ždralova ispunjavaju želju, jer kroz dugotrajan, posvećen rad donose duhovnu spoznaju. Devojke obučene u jedinstvene kreacije podeliće po gradu hiljadu papirnatih ždralova.

Silentium – Gradski muzej
– autorski koncert kompozitora Konstantina Stefanovića.
silentium je elektro-akustična kompozicija za naratora/pevača/glumca, violinu, violončelo i živu elektroniku inspirisana esejima Bele Hamvaša Silentium

Omaž – Zadužbina Dušana Radovića – SKC "Sveti Sava"
– dvadesetogodišnji pregled umetničkih radova (slike, crteži, grafike, dizajn i performans) Ljiljane Ilić Krtinić, akademske grafičarke iz Subotice

Izložba portreta savremenih subotičkih autora – Kafe galerija Baš kuća
– među 20 izlagača na ovoj kolektivnoj izložbi, nalaze se i već etablirani akademski umetnici, dobitnici Zlatnog pera Beograda, stipendisti inostranih Akademija umetnosti, pa i talentovani mladi subotičani koji svoj put još traže… U Noći muzeja, mi brišemo sve granice: Miroslav Jovančić, Edita i Emil Kadirić, Laslo Antal, Ljiljana Ilić Krtinić, Jasmina Jovančić Vidaković, Maja Rakočević Cvijanov, Ksenija Kovačević, David Utcai, Lazar Tibor, Lea Vidaković…

Gosišnja izložba i performans – Likovna škola "De Medici"
– osnovna ideja je komunikacija, simboli i energija preko koje se utiče na druge osobe u nejednakoj meri. Osnova ideja za performans i simbole u realizaciji Nevene Grković i koreografa Maše Tili. Poseban program je tačka u izvođenu „Creative studia„ pod nazivom „Born, never asked„ u koreografiji Maše Tili

Slike i crteži Spartaka Dulića – Galerija dr Vinko Perčić
– odnosi boja, mrlja, organskih oblika u kombinaciji geometrijsko- plasticnog struktuiranja vizualnog polja, stvara se dinamičko tkivo raznih formacija, gde odnosi linearnog i volumenskog određuju i skulpturalnost slike- znaka (ne kao izraza, već kao ispoljavanje umetnikovog unutarnjeg)

Noć u muzeju – Istanova kulture Art bioskom "Aleksandar Lifka"
– dve projekcije igranog filma (Night at the museum), režisera Šauna Levija, kao sastavni deo klasičnog sadržaja programa u nameri da na malo drugačiji način, kroz jedan drugi instrument umetnosti –film- približi publiku muzeju

Ljubica Cuca Sokić 1960 – 2000 – Galerija Izlog
– predstavljena dela Ljubice Cuce Sokić tj. njen opus iz perioda od 1960-2000 godine. Biće izložena dela u tehnici ulja i akvarela



KOMENTARI

  1. Dreamgirl kaže:

    Umetničko-produkcijska grupa Noć muzeja, osim predstavljanja umetničkih i kulturnih sadržaja, ove godine ide i korak napred, pa svoju publiku želi da probudi i društveno angažuje.
    Tema nagradnog foto konkursa je "Vidim nevidljivo – sve ono pred čime zatvaramo oči i okrećemo glavu".
    Umetničko-produkcijska grupa Noć muzeja veruje da ova tema ima najviše potencijala da inspiriše fotografe da se pozabave aktuelnim socijalnim, kulturnim ili ekološkim problemima pred kojima često skrećemo pogled.
    Pristigli radovi koji odgovaraju temi konkursa biće izloženi u Noći muzeja 15. maja 2010. u Beogradu, a autori najboljih fotografija, prema oceni stručnog žirija, biće nagrađeni.
    Radove je potrebno dostaviti u digitalnoj formi (JPG, minimum 5 Mpix) emailom na adresu nocmuzeja@gmail.com . Uz svaku fotografiju, neophodno je poslati podatke o autoru (ime i prezime, adresa, telefon, e-mail), kao i naziv fotografije.
    Konkurs je otvoren do 5. maja 2010. godine.

  2. Dreamgirl kaže:

    Slika Slika
    Hiljadu ždralova……………………………………Papirni teatar

    Slika Slika
    Savremeni subotički autori, Endre Kiš "Profesor"…….. Skelet uživo

OSTAVITE KOMENTAR

+ 13 = 17

IMPORTANT! To be able to proceed, you need to solve the following simple math (so we know that you are a human) :-)

What is 8 + 15 ?
Please leave these two fields as-is: