Da li vam se ide u pravi bircuz ? Da li još tako nešto postoji ? Ovde ne mislim na novije kafančine koje svojom muzikom i gostima spadaju u polusvet te se stoga mogu okititi romantičnim imenom birc. Ovde je reč o kafanama kakve su nekad bile u svakom kraju.
Zamenili su ih kafići (zagrebački žargon za kafe), koji imaju istu svrhu ali su suviše različiti u svom poimanju estetike pa ih se neretko gledalo kao dve različite stvari.
Skok iz kafana u kafiće polovinom osamdesetih, počistio je ove prve sa istorijske scene.
U kafane je dolazilo malo žena, pa se stoga moglo doći i u radničkom odelu, gumenim čizmama ili čupav i mastan. Enterijeri su pak bili ogledalo svojih gostiju. Debele konobarice, limene pepeljare, škiljava svetlost, odsustvo ventilacije…Novotarije su teško prodirale u te institucije. Džuboksi sedamdesetih, fliperi ranih osamdesetih i lamperija – to je to.
Što je najgore, socijalistički društveni odnosi u ugostiteljstvu, doveli su do toga da su i bolji restorani sve više ličili na kafane.
Danas je ostalo svega nekoliko klasičnih bircuza. Među njima je i onaj najstariji : Stari Šarac u Aleksandrovu. Kažu da je ta kafana na tom mestu već 130 godina. Alal vera! Ako se zadesite u Šandoru, obiđite ovu istorijsku znamenitost.
Kolor TV i Jukebox
Šandorska idila
naravno, Aleksandrovo, bez čvorkove bare ne ide
Na veliku zalost i jos vecu sramotu Subotica je ostala bez svoje Gradske kafane!Izbacite uljeza:
-Budapest
-Vienna
-Berlin
-Subotica
Lepo. Da li bi se moglo ovako nastaviti, pa opisati sve kafane tog tipa u Subotici. Gde su se nalazile, kako su izgledale, u kakvom su stanju sada, da li jos rade, ili ako ne – sta se desilo sa njima . . . ?
I po cemu je koja od njih bila poznata. Da li po kartanju, mozda muzici, ili mozda … tucama?
Od starih kafana u subotici treba izdvojiti Bacvanku koja se isto nalazi u Sandoru, iz razloga sto su mnogi jugoslovenski slavni pevaci pevali u njoj. Pa cak i danas Miroslav Ilic dodje par puta godisnje. Bila je to jako popularna kafana tih sezdesetih i sedamdesetih cak postoji i knjiga napisana mislim da se zove „Pogled iz Bacvanke“ nepoznati autor.
U ime podrske textu o starim i jos uvek postojecim klasicnim bircuzima…sve nas podsecam na legendarni -LB (Laci bar) …na raskrsnici ulica C.Lazara i M.Obilica…pozz.svima!!!!
A kafana kod Goluba!!!!!!!!!!!…..ehhhh!!!!!
Nekadasnja kafana „Vis“ u centru grada(kod Muzicke skole),kafana „kod Maje“(kraj madjarskog konzulata-radi i danas),“Lokomotiva“kraj Majsanskog mosta(jos uvek radi),preko puta iste „Pipac“ ..
Da li mozda ima jos nekoga medju zivima koji je popio rakiju za 1 Dinar „Kod tetka Maje“ (hajde da to nazovemo bife) a bio je smesten u dvoristu Jadrana ispod stepenista koje je vodilo u objekat.
Za divno čudo, ja sam jedan. Hvala bogu još živ