Tri subotičke Gradske kuće

1751. godine, sagrađena je prva Gradska kuća na glavnom trgu, otprilike na istom mestu, na kojem su kasnije podignute i druga i sadašnja.

 

Po jedna u svakom veku, subotičke Gradske kuće su bivale veće i monumentalnije, kako je rastao značaj ovog grada.

U Noći muzeja u subotu 19. maja od 18,00 časova  do 2 sata posle ponoći, moći ćete da posetite izložbu Istorijskog arhiva Subotice – SUBOTIČKE GRADSKE KUĆE“.

 

Na izložbi će biti prikazani dokumenti koji svedoče o projektovanju, izgradnji i životu tri varoške kuće.

 

Ulaz je slobodan

GRADSKI MUZEJ SUBOTICA

Trg sinagoge 3

18:00 – 02:00

 

Izložbe:

18:00 Secesija u subotičkim riznicama – Gradski muzej Subotica

»Sent Ištvan« – austrougarski vojni brod – izložba iz Povijesnog muzeja Istre (Pula)

Priče ljudskih lobanja – Gradski muzej Subotica

Japanska grafika XVIII i XIX veka – Japanska ambasada Srbija

Sreća putuje – čestitke iz vojvođanskih domova – Muzej Vojvodine (Novi Sad)

 

Prateći program:

19:00 – 20:00 – igraonica za decu

 

Priče ljudskih lobanja sa pratećim prezentacijama srednjoškolaca na istu temu u 20:00 na srpskom i u 21:00 na mađarskom jeziku

 

23:00 koncert hora »Pro Musica«

 

MODERNA GALERIJA »LIKOVNI SUSRET«

Park Ferenca Rajhla 5

18:00 – 02:00

 

Vremeplov savremenosti – Galerija Likovnog salona

»Od sumraka do svitanja« – izložba slika Predraga Milićevića Barbariena – Salon Likovnog susreta

 

GRADSKA BIBLIOTEKA

Cara Dušana 2

18:00 – 02:00

 

Sto godina od rođenja svetskog putnika Tibora Sekelja

 

ISTORIJSKI ARHIV

Gradska kuća, atrium

18:00 – 02:00

 

Izložba posvećena stogodišnjici otvaranja Gradske kuće: Tri subotičke gradske kuće 1751-1828-1912 uz prateći katalog na DVD mediju

 

Zainteresovani mogu posetiti Veliku većnicu uz stručno vođstvo

 

GALERIJA »DR. VINKO PERČIĆ«

Maksima Gorkog 22

18:00 – 02:00

 

Izložba: Emil Kadirić, Srđan Milodanović (galerija)

 

22:00 – 01:30

 

Prateći program: Miroslav Lazendić (dvorište galerije)

 

WB 41

 

Flair Bar Subotica (podrum galerije)

 

ART BIOSKOP »ALEKSANDAR LIFKA«

Trg žrtava fašizma 5

18:00 – 02:00

 

Ciklus filmova Kena Rasela

Omaž nemačkom ekspresionističkom filmu

 

Prateći program:

 

Revija najboljih kostima filmskih likova

Izložba radova učenika Politehničke škole

Koncert dua Brestyanszki

Izložba skulptura Arpada Slančika

 

22:00

 

Dokumentarni filmovi:

Sokolski dom Subotica

Radijalac naše mladosti

 

NARODNO POZORIŠTE

Scena »Jadran«

19:30

 

»Sabrana dela Gospoda Boga« – komedija rađena po tekstu trija Long, Martin, Tišnor.

Režija: Vladimir Popadić. Predstava je na srpskom jeziku.

 

POZORIŠTE »DEŽE KOSTOLANJI«

Trg žrtava fašizma 5

19:30 – 22:00

 

Otvoreno pozorište – generalna proba novog pozorišnog projekta sa projekcijama dokumentarnog materijala snimljenom za vreme rada.

 

ZAVOD ZA KULTURU VOJVOĐANSKIH HRVATA

Harambašićeva 14

18:00 – 24:00

 

Izložba fotografija javnih spomenika i bista vajarke Ane Bešlić

 

ŠKOLA ZA LIKOVNU I VIZUELNU UMETNOST »deMEDICI«

Rudić ulica bb

18:00 – 24:00

 

Godišnja izložba polaznika škole za likovnu i vizuelnu komunikaciju »deMedici« Subotica

 

Koncert horova »Music studio« i »Rezonancija«

 

PU »NAŠA RADOST«

Hotel Galleria, Matije Korvina 17

18:00 – 21:00

 

Interaktivna izložba »Porodica – to je moja snaga«

 

Kreativna radionica za decu od 3 do 10 godina i članove njihovih porodica:

 

»Papirna čudovišta« – na srpskom, mađarskom i hrvatskom jeziku

 

»Ruke« – na engleskom i nemačkom jeziku

 

Video projekcija: »U meni i OKO mene«

 

 

SINAGOGA

Trg Jakaba i Komora 6

18:00  02:00

 

Noć u Sinagogi:

–        obilazak Sinagoge

–        stručno vođenje

–        kratki filmovi o subotičkoj Sinagogi

–        Happy 110 birthday

–        kratki koncert (jevrejska muzika)

 

SKC »SVETI SAVA«

Trg republike 16

18:00 –  24:00

 

Izložba umetničkih slika iz kolekcije stalne postavke SKC »Sveti Sava«

 

MAĐARSKI FOLKLORNI CENTAR U VOJVODINI

Đerđa Dože 17

18:00 – 24:00

 

Konkursna izložba narodnog veza »VIII Polak Margit«

 

GALERIJA  IZLOG

Matije Korvina 2

18:00 – 02:00

 

Srpsko slikarstvo od 1950 – 2010. godine sa prezentacijom slika Vojislava Markovića

 

GALERIJA PRVE KOLONIJE NAIVE U TEHNICI SLAME

Donji Tavankut, Marka Oreškovića 3

18:00 – 24:00

 

Izložba slika od slame

Revija bunjevačkih narodnih nošnji sa područja Tavankuta

Tradicionalno u savremenom – revija savremene odeće inspirisane narodnom baštinom

 

GALERIJA RADIO MARIJE

Matije Gupca 8

20:00 – 02:00

 

Štovanje Bogorodice u hodočašću – ikonografija kipova

22:00 Koncert: »Trio Radio Marije«

 

KUD »BUNJEVKA«

Miloša Obilića 6

18:00 – 24:00

 

»Otvorena vrata Bunjevke – čuvari tradicije« – izložba naivnih umetnosti

 

GRADSKO UDRUŽENJE PENZIONERA – UDRUŽENJE »LUSA«

Save Šumanovića 2

18:00 – 22:00

 

Slama u Noći muzeja – slike u tehnici slame

 



KOMENTARI

  1. Verka.b kaže:

    sve je ovo lepo samo sto bih ja dodao za gradsku kucu i vidikovac u to doba noci da se vidi Subotica, a ne samo danju 😉

OSTAVITE KOMENTAR