Jedno od omiljen pića ljudi sa ovih prostora svakako je pivo. Nastalo je još u praistoriji, a prvo su proizvodili drevni Egipćani i narodi u Mesopotamiji, a danas gotovo da nema dela sveta gde ovaj napitak nije najpopularnije piće.
Prva pivara u Srbiji nastala je 1722. godine u Pančevu i predstavlja najstariju pivnicu na Balkanu. Zbog toga, nije ni čudno da se neko dosetio da poveže pivo, rakiju i turizam. Na Paliću je održana radionica pod nazivom "Tematska ruta piva i rakije" koja je deo prekograničnog IPA projekta Srbija-mađarska koji nosi naziv: “Živeli” !
Cilj projekat je da se povećaju turistički kapaciteti pograničnih regija i da se turisti na ovim prostorima zadrže više od dva dana. Na orvaranju radionice pokrajinski sekretar za međuregionalnu saradnju, Boris Bajraktarević je istakao da je problem što su pogranični gradovi uglavnom nerazvijeni.
– Ovim projektom bi pokušali da oživimo turizam i da se turisti koji pređu 500 kilometara u Vojvodini i pograničnim gradovima Mađarske, a kasnije i Rumunije zadrže duže od par dana – objašnjava Bajraktarević.
Planirano je međunarodno formiranje tematskih turističkih ruta piva, kadarke i rakije u Vojvodini i u županijama Čongrad i Bač-Kiškun u Mađarskoj, kao zajedničkog turističkog proizvoda ove regije. Inovacija je objavljivanje GPS koordinata predloženih putnih pravaca u brošurama i na internet sajtovima, kao i uvođenje posebnih tura pasoša i to bi omogućilo turistima da posećuju baš te putne pravce, kao i da stiču pravo i na korišćenje određenih pogodnosti. Na radionici učestvovali su predstavnici turističkih organizacija iz Vojvodine, kao i iz pograničnih gradova u Mađarskoj. Vodeći partner na projektu je Agencija za razvoj Dunav-Kriš-Moriš-Tisa, dok je Pokrajinski sekretarijat za međuregionalnu saradnju glavni partner na projektu u okviru Srbije.