Viktorija Vojnić Purčar, autor ovih fotografija, bila je fotograf i fotoreporter. Karijeru je počela u „Kulturno propagandnom centru“ a od 1960. godine, snimala je za foto novine. Na mestu današnjeg pasaža ispod Dafine, prema Korzou, bila je kovana ograda, a na njoj izlog u kom su se smenjivale fotografije aktuelnih događaja u gradu. Ako znamo da su u to vreme od lokalnih novina postojale samo Subotičke novine, u kojima su fotografije bile teško prepoznatljive, zbog kvaliteta papira, onda je jasno koliko su značajne i zanimljive bile FOTO NOVINE na Korzou.
Viktorija
Nekada, na mestu današnje palićke Robne kuće (RODA)
Slike su divne, ja koji se možda nešto i razumem u snimke za mene crno-belo je ono pravo. U vremenu jednoumlja nije bila drugarica već GOSPOĐA VIKTORIJA. Nije bila nametljiva kao današnji fotoreporteri, radila je svoj posao i to jako kvalitetno što se da videti iz priloženog. Kako se ja sećam posle je radila – bila u radnim odnosu – u Zavodu za zaštitu spomenika. Snimala je klasično po mojem saznanju crno-beloj tehnici sama izrađivala slike u laboratoriji. Mislim na razvijanje – fiksiranje i nikada nije vršila retušu. Sada što vidimo o Paliću imam toga o Ludošu isto crno-belo ali su to snimci JANOŠA MUHI, bio je uvek novinar, kraće vreme i glavni i odgovorni urednik dnevnog lista. Možda neko i zna, naposao je i knjigu Istorija SOMBORA. Čak su se poznavali ali Gospođa Viktorija nije snimala na našem drugom jezeru, već je samo klasificirala slike Muhija za Zavod.
Ono što je objavljeno, u jednom prošlom vremenu to je već istorija grada, i ti negativi imaju svoju cenu i patinu. DGY
Nekada se kvalitetna fotografija mnogo više cenila nego danas iz prostog razloga što je njeno stvaranje trajalo mnogo duže nego sada. Tada je pored klika bilo potrebno i izraditi fotografiju i staviti je na papir, da je vidi određeni broj ljudi. Nije bilo piraterije pa se svaki komad tog papira donekle i cenio i čuvao. Posebnu draž je davala činjenica da ste u to vreme morali da pazite kako fotografišete jer ukoliko imate dobar kadar i sunce pod lošim uglom, fotografija može biti loša, a isti kadar se ne javlja dva puta. Danas ako uradite lošu fotografiju, imate photoshop u kom možete od najgore fotografije izraditi savršenu sliku. Danas dobar fotograf zna mnogo bolje sa računarom nego sa aparatom za fotografisanje.
Nekada je visoko zelenilo bilo prisutno uz samo jezero, a potez od Velike terase do jezera je bio bez cvetnih aranžmana sa dvoredima punim hlada i bez asfalta. Danas, ali i u buduće će se potez ispred Velike terase uređivati isključivo niskim rastinjem kako bi se otvorio prostor oko jezera. I jedno i drugi ima svoje prednosti i mane.