U Subotici i njenoj okolini na razne načine se obeležava drugi dan uskrsa-Vodeni ponedeljak. U poslednje vreme mladići se sami organizuju i idu u polivanje, a umesto hladne vode koriste parfeme. Međutim na selu, još uvek pokušava da se očuva tradicija i ovaj običaj se slavi, kao što je to neka bilo.
Polivači dolaze u fijakerima i sa muzikom, staju pred kuću domaćina i pitaju imali li devojaka. Devojke polivače kite zumbilima daruju šarena jaja i dočekuju ih sa pićem i kolačima.
Vodeni ponedeljak na tradicionalan način obeležava se u Bajmoku. Ove godine devojke se bile brze i nisu se lako dale polivačima, ali na kraju su in stigli. Dajana Sabo (15) kaže da voli ovaj običaj.
– Jeste trčala sam i pokušala da pobegnem ali su me me moci sustigli iza ćoška. Ovom običaju me učila mama. Mi polivače darujemo zumbilima, pomorandžama i šarenim jajima – ističe Dajana Sabo.
Vodeni ponedeljak simbolizuje vaskrs, novi život, proleće, začeće i radost. Kako običaj ne bi pao u zaborav značaj i vrednost običaja se prenosi sa kolena na koleno. Polivači posle čašćavanja sedaju u fijakere i vesela povorka nastavlja do narednog odredišta, gde u kući ima devojaka.
Organizatori objašnjavaju da su se trudili da Vodeni ponedeljak obeleže po starom bunjevačkom običaju. U organizaciji Bunjevačkog kulturnog centra "Bajmok" već 12 godinu organizuju se polivači koji u kočijama obiđu nekoliko kuća.
– Polivači su obišli nekoliko kuća, s muzikom i na fijakerima, da bi posle polivanja cura i darivanja pomorandžom i jajetom svoj put završili u Gerontološkom klubu "Bajmok". Tamo su i najstarije sugrađane obradovali i pokazali da nisu zaboravili na one koji su ih ovakvim običajima naučili. Posle obilaska za učesnike je bio pripremljen ručak, u organizaciji BKC "Bajmok". Mi se trudimo da našu decu naučimo bunjevačkim običajima – istakao je Branko Pokornić, predsednik BKC “Bajmok”.
Prema predanju, polivanje devojaka je poteklo iz dogadjaja vezanog za biblijsko vreme, kada su žene, koje su pronele vest da je Isus uskrsnuo, polivane hladnom vodom kako bi se ućutkale.
Interesantni su ovi hrvatski običaji,ali nešto slično ima i kod Mađara.
Ez egy MAGYAR hagyomány!!!
Mogli bi da oladite sa tim dokazivanjem ciji su to obicaji! Madjarski,hrvatski,bunjevacki,srpski…. meni su svi dobrodosli dok su dobronamerni. Kad ce te vec u tim vasim glavama da shvatite da razlicitost treba da nas spaja a ne razdvaja??? Cim te vase sive celije napokon pocnu da razmisljaju tako da vide dalje od nosa onda ce te i bolje ziveti.
I da bude jasno polivao sam ja madjarice,bunjevke,hrvatice,srpkinje… na vodeni ponedeljak pa se niko nije bunio i drago mi je da taj obicaj postoji. A isao sam i na slave,bajrame i druge praznike pa sam sve ispostovao. Vidici su mi malo siri nego vasi,vi ograniceni!
Nažalost nisi u pravu ovi običaji pripadaju samo određenim skupinama naroda , i ne može se globalizovati da svi slave ili prakticiraju sve i svašta, sve ove tvoje dogme su za lakoverne.
Ako je sve svačije onda ništa nije ničije i sve gubi svoj smisao.To smo već imali u komunističkom "bratstvu i jedinstvu".Prema tome,ovo o čemu je ovde reč je hrvatski običaj i to pripada tom narodu.Drugi narodi imaju svoje običaje koje ovi nemaju.To je tako normalno.
Dajte da pitam jel istinita ona anegdota o polivachima koji tamo negde izmedju Malog Bajmoka, Tavankuta i Ljutova nikada ne naprave ceo krug jer im neke snashe stalno uvaljuju kolache sa laxativima, ja sam cuo pricu jednog momka koji je dvaput morao da prekine putovanje to tom tavankutskom trouglu jer je morao hitno da idje na….
Zavirite malo u istoriju pa će vam biti jasnije čiji je to običaj . Ne triba se stidit svog porikla.
Potpuno točno.Bunjevci se ne smiju stidjeti svog hrvatskog podrijetla i identiteta.
Ok,ajd u pravu si. Tebe stavljam u zadnje pomenute.