Između granice Kelebija-Tompa oko 300 izbeglica čeka u neljudskim uslovima da pređe granicu. Neki već nedeljama žive u improvizovanom kampu. Legalno, dnevno može da pređe mađarsku granicu samo 10-15 migranta.
Šatori od pokrivača, deca bez doma, nemoćni odrasli u kampu, takozvanim „mali Idomeni“.

Uglavnom porodice sa malom decom, čekaju da uđu na teritoriju Mađarske. Oni koji su ovde, došli su u Srbiju preko zelene granice. Put na kojem su došli je okrutan, kako pričaju.
Jedan Sirijac već 16 dana čeka na srpsko-mađarskoj granici sa porodicom od 8 članova. Želeo bi da za 10 dana bude u Mađarskoj. Do tada provodi vreme vodeći spisak sa imenima stanovnika kampa. Kaže da ljudi imaju poverenje u njega, zato su ga imenovali za vođu. „Dnevno se propusti svega 15 ljudi preko granice. To znači 2-3 porodice, do broja 15.“
Većina njih je iz Sirije, ali ima koji su iz Avganistana. O njihovoj opskrbi se brinu i humanitarne organizacije. Ljudi iz službe za migraciju i državljanstvo svako jutro im dele doručak. I Crveni krst Subotice posećuje kamp i donosi hranu, zatim dobijaju vodu i odeću od raznih humanitarnih organizacija.
RTV Pannon





