Arena Subotica: Ovo je pobedničko rešenje za novu sportsku dvoranu

Prvonagrađeni rad prevazilazi tipologiju sportske hale i formira na mestu nekadašnje kasarne savremen i dinamičan multifunkcionalni kompleks.

Rad arhitekata Ivana Ostojića i Zorana Škiljića iz novosadskog biroa Visual Art Architects osvojio je prvu nagradu na konkursu za izradu idejnog rešenja nove sportske hale u Subotici, koji je Javno preduzeće za upravljanje putevima, urbanističko planiranje i stanovanje Subotica raspisalo krajem oktobra 2023. na Portalu javnih nabavki.

Druga nagrada pripala je radu grupe autora koju čine arhitekte Goran Vojvodić, Aleksa Bogdanović, Milica Vranić, Vasilije Vojvodić, Nikola Markanović, Maša Žegarac i Anastasja Spalević, dok treću nagradu ravnopravno dele idejno rešenje Studija OBE iz Beograda i rad čiji je autor Stefan Strajin, mia.

Elipsasti oblik u samom početku definiše da se radi o sportskom objektu, naveo je  žiri; Vizuelizacija: Visual Art Architects

Hala na mestu nekadašnje kasarne

Podsetimo, predmet konkursa bila je izrada idejnog arhitektonskog rešenja sportske hale za minimum 4.500 gledalaca za potrebe odigravanja odbojkaških, rukometnih i košarkaških utakmica, kao i drugih dvoranskih sportova, a u cilju dobijanja jedinstvenog, uređenog i funkcionalnog prostora na mestu nekadašnje kasarne na Segedinskom putu, na parceli od 30.000 m².

Nakon oduzimanja površine namenjene za regulaciju ulice, prema važećim planskim dokumentima, deo predmetne parcele namenjene za izgradnju sportskog objekta, kao i svih neophodnih sadržaja za funkcionisanje buduće hale iznosiće 26.000 kvadratnih metara.

Ortofoto predmetne lokacije

 

Brižljiv tretman brisoleja za dinamičnost strukture

Kako se navodi u obrazloženju konkursnog žirija, kojim je predsedavao urbanista Relja Kovač, mia, prvonagrađeni rad izdvojio se kompaktnom formom koja balansira između jednostavnosti i snažnog estetskog izraza dvostruke fasade.

“Elipsasti oblik u samom početku definiše da se radi o sportskom objektu – jednostavna geometrija sa izbačenim platoom predstavlja osnovni princip oblikovanja zgrade. Brižljiv tretman brisoleja koji obmotavaju staklenu opnu daje strukturi dinamičnost i jasno naglašava ulaze u sportsku halu čime se ostvaruje veza korisnik – objekat”, naveo je žiri.

Adaptibilnost ovog rešenja omogućava organizaciju različitih manifestacija; Vizuelizacija: Visual Art Architects

 

Adaptibilnost predloženog rešenja omogućava organizaciju različitih manifestacija u okviru objekta.

U obrazloženju se kaže i da je spoljno uređenje parcele u funkciji sadržaja objekta, dok je izmeštanjem parkiranja u podzemnu etažu omogućen otvoreni parterni prostor za dodatne sadržaje i različite načine korišćenja.

„Adaptibilnost predloženog rešenja omogućava organizaciju različitih manifestacija u okviru objekta, čime se prevazilazi tipologija sportske hale i formira savremeni multifunkcionalni kompleks koji treba da postane reperna tačka Subotice“ – istakao je žiri.

Što se pak tiče akcenta u oblikovanju enterijera, on je usmeren na galeriju na ulazu, koja omogućava prirodno osvetljavanje unutrašnjosti i prozračivanje putem krovnih prozora, rečeno je na kraju obrazloženja.

Jedan od ulaza u halu; Vizuelizacija: Visual Art Architects

 

Kapacitet sa parterom 7.680 gledalaca

Kako se navodi u prezentaciji pobedničkog projekta, u koji je Gradnja imala uvid, hala je projektovana za 5.520 gledalaca, sa tribinama na dva nivoa, a upotrebom partera kapacitet može da se proširi na 7.680 gledalaca.

Za povećanje energetske efikasnosti objekta, implementirani su solarni paneli kao obnovljivi izvor energije, dok zasenčenost fasade leti smanjuje upotrebu energije za hlađenje objekta i predstavlja efikasno rešenje za njenu održivost.

„Ovakvim pristupom smanjujemo zagađenje okoline i optimizujemo potrošnju energije pružajući dugoročno održivo rešenje za energetsku nezavisnost objekta“ – objasnile su arhitekte Ivan Ostojić i Zoran Škiljić iz studija Visual Art, sa kojima je na konstrukciji sarađivao Aleksandar Stojanović, mast.inž.građ.

Tribine na dva nivoa u enterijeru subotičke Arene; Vizuelizacija: Visual Art Architects

 

Gradnja.rs



KOMENTARI

  1. Rajko kaže:

    Znači lokalna vlast i Stevan Bakić su nam za prethodne 4 godine dala polovinu Akva Parka, ubrzo se otvara 1/3 pozorišta i dobili smo crtež sportske hale. A koliko se samo obećavalo…..

  2. Aleksandar kaže:

    Ovo je bacanje para. Jesmo sportski grad ali bolje da su izgradili neki studentski grad sa najsavremenijim obrazovnim ustanovama.

  3. Pinki kaže:

    Mali vam je to kapacitet, treba barem za 30.000 ljudi, jer kad nagrnu letećim taksijima iz svim pravaca, biće haos! A i papir trpi sve, može i za 100.000 ljudi, nek’ crknu na Marakani od zavisti!

  4. facebook kaže:

    Ne znate vi ni rupe zakrpiti, akvapark i pozorište završiti a vi hoćete arenu!
    Pa vaše mesto je u ludnici pod katancem!

  5. Nikola kaže:

    Bravo, još jedan beskonačan projekat.
    Ok, kad već mora na nešto da se baci novac, makar neka je van grada.
    Ono što nam radite sa centrom grada i onom prokletom prugom je kriminal.

  6. Dragan dulic kaže:

    Samo nek se vise srusi ono ruglo od hale sportova da se gradi nesto moderno i svecki

  7. Trovach kaže:

    Ne brinite, nece se graditi arena. Nema para za to, ali se napravi projekat i za taj posao daju nase pare projektantu koji je slucajno kum, prijatelj, ili rodjak onog ko raspolaze nasim parama.

  8. Tramp kaže:

    A kažu, samo su glupost i svemir beskonačni.Nego , koliko para uzeo ovaj pobednik za projekat?.

  9. Agnostic Front kaže:

    @Aleksandar
    Slažem se s vama međutim u zemlji u kojoj je obrazovanje trinaesta rupa na sviralu a diplome se kupuju nije realno. Velelepni sportski objekat kao ovaj je dobrodošao svakako ako nas ne bude koštao „ko Grčka“. Mi rekreativci ćemo nastaviti da lomimo noge i točkove na toj jadnoj stazici do Palića, možda se jednom sete da to prošire i urede, tu stazu koriste na hiljade ljudi.

  10. f kaže:

    Konkurs raspisan krajeme oktobra 2023, a firma pobednik osnovana 13 novembra 2023. Jer naprednjaci se toliko ne boje i toliko ih je baš briga kako arče naše pare… Ne bi me iznenadilo da sličan (ili isti) projekat dobije još p nekim lokalnim samoupravama nagrade. jer može nam se…

  11. diko kaže:

    Gradska kuca je oronula.Grad je prljav.

  12. Srbistan kaže:

    Da ne zaboravimo da je Stevan Bakic obezbedio u naselju Tavankut polivanje tucanika vodom gde prolaze sleperi koji izvlace pesak za prugu Budimpesta Beograd. Za svaku pohvalu dostignuce.

  13. Vnogoslav kaže:

    Jbt…pa ne verujem.Pogledajte nam bolnicu!!!!!

  14. Anonimni kaže:

    @Vnogoslav
    Šta fali bolnici? I ona je na papiru fantastična, vidi projekat. Ali zato košta.

  15. FA kaže:

    @f
    Osnivaci firme su moje kolege sa FTNa, Ostojic i Skiljic i nemaju veze sa SNSom, stavise, kriticni su prema vlasti.

  16. Simo kaže:

    Pre par nedelja se pokrenula prica i vec postoji idejno resenje. Naravno, platicemo projekat, udarice se kamen temeljac i tu ce stati izgradnja, a ogradjivanje i ugradjivanja ce da traje decenijama. Jos jedna odvrnuta slavina iz koje curi i curi voda (novac), a samo par njih ce da pije vodu…

  17. Rodjen loš kaže:

    @FA,ne petljaj se i ne pravdaj im se,jer čim se javiš,odnosno ne složiš sa njihovim ubedjenjima bićeš bot,snsovac itd. Istrcana njihova fraza. Kakva bre nova hala sportova,klizalište,aquapark,nadvožnjak,pruga,Y krak….ništa oni ne zaslužuju. Ja bi im sve srušio,preorao i potopio vodom. Na to su navikli. Vlaga,sojenice,zemunice i nabijanice. U Leskovac,Pirot i Kuršumliju bih ja njih poslao na tri meseca,pa bi posle poštovali i Čikeriju i bili bi srećni. Dokon pop i jariće krsti,pa tako i ovi subotičani. Razmaženi,neljubazni,zavidni. Drže prvo mesto u skokovima sa zgrada(slobodni stil) i u razvodima. Pametnom dosta,bežite od ovog mentaliteta što dalje. Jedina nada i sreća je što se polako menja struktura stanovništva i ovi izumiru.

  18. Zdenko kaže:

    Oooooo neeeeee. Ne mogu više slušati iz početka kuknjavu i plakanje kao za aquapark,nadvožnjak itd. Molim gradske oce da ne grade ništa ali bukvalno ništa. Ovima da pokloniš i sa neba da spustiš novu halu sportova oni bi rekli “Trebali ste bolnicu spustiti”,da spustiš bolnicu,rekli bi “Trebali ste Palić očistiti”. Nemojte ljudi k’o boga vas molim,nemam više snage da čistim bunar. Užas!

  19. Anonimni kaže:

    Ne vidim svrsishodnost ovakvih projekata. Verujem da je dobar i da bi vredelo negde napraviti ali ne u Subotici. Ovde se neće igrati liga šampiona nema potrebe za tolikim kapacitetom. Mi nemamo para ni da je održavamo a ne da je izgradimo.
    Mislio sam da će biti reči o nekoj manjoj koja će biti energetski održiva za skromni budžet grada subotice. Da bude moderna za sportske utakmice prve lige a da ne guta energiju kao hala sportova.
    A projekat je inače lep. Kao da si Subotici umesto gradskog stadiona ponudio Alianz arenu.

  20. facebook kaže:

    Zdenko pa ni ne grade ništa…

  21. Sting kaže:

    Steta sto je projekat ukraden. Jer vec postoji identicno ovako.

    https://www.archdaily.com/242875/copenhagen-arena-proposal-3xn-architects?ad_medium=gallery

    Znate li nesto sami da uradite?

  22. croat kaže:

    sting mozda bolje iskopirati nesto dobro nego filozofirati i napraviti go..o. Inace sam se bas vratio iz Kopenhagena, moze tamo bas dobrih ideja da se ukrade sto se tice moderne arhitekture. Npr, da se prije zgrada napravi infrastruktura, putevi tramvaj metro ,veliki javni parkinzi pa tek onda dolaze stanari vec na gotovo. Ispred novih zgrada parkinzi biciklisticke staze zelenilo.

  23. Sting kaže:

    @croat. Mozda si u pravu i da je to ok. Ali akcenat stavljam na to da je ovo papreno plaćeno kao jedinstveno resenje sto zapravo nije. Plagijat plagijata, ali navikli smo na to s obzirom da je cela nomenklatura vlasti podlozna plagijatima.

  24. croat kaže:

    Sting , zato i nisam nesto protestovao, kao i vecina stvari u Srbiji je javasluk i korupciona radnja, mrsko mi i pisati o tome ali vec kad smo kod bezocne kraje tudje ideje , Danske, ne bi imao nista protiv da ukradu ovu https://www.archdaily.com/15022/mountain-dwellings-big. Zgrada je u obliku planine, svaki stan ima svoju malu bastu i do svakog stana se moze doci biciklom . U utrobi zgrade je veliki parking. Imaju moj amen da je proglase jedinstvenom srpskomidejom ako ce nesto tako graditi

  25. Kveker kaže:

    Ta kasarna na Segedinskom putu je zakonom zaštićeni objekat jer ja građen za vrema Austrijskog carstva kasnije Austrougarske kada ta teritorija je bila deo Europe i nije pripadala Srbiju-Vojvodini. Taj objekat kao takav je rtegistrovan u Europskoj uniji !

  26. Trovach kaže:

    @Kveker…Nije to njima nikakav problem. Srusili bi oni sutra i Gradsku Kucu ako im se cefne.

  27. Rade Neimar kaže:

    @ Kveker

    Ta kasarna na Palickom putu nije vec vise od sto godina u rukama KuK monarhije. Vise od jednog veka kroz nju su prosle razne vojske, rusile, dogradjivale, prepravljale i improvizovale po celom objektu tako da od izvornog objekta nije bas mnogo ni ostalo. Mozda komanda stana kod ulaza i jos ponesto. Sto se mene tice taj ceo objekat je jedna vojna svrsishodna gradjevina sa konkretnom namenom i ta namena vise ne postoji pa je prema tome i objekat u sustini nepotreban. Ne vidim zasto se ne bi taj veliki teren iskoristio za dalju urbanizaciju Subotice. Da li ce sportska hala biti okrugla pa na cose nije uopste relevantno. Jedna takva hala ima svoju konkretnu namenu i treba da je ispunjava. Nije toliko vazno kako ce se hala u arhitektonskom smislu i stilu izgledati, mnogo je vaznije gde ce biti gradjena kako ne bi posete sportskim i ostalim manifestacijama izazivale saobracajni kolaps i naravno obilnu i dovoljnu velicinu parking prostora.

  28. Kveker kaže:

    @ Rade Neimar Očito da ne znaš da Srbija ima zakon o restituciji -povrat imovine zakonskim vlasnicima. Nadalje Jugoslavija ne Srbija na ovim prostorima je tek od1918 godine prema Trianonskom sporazumu a taj sporazum je važio 100 godina od nastanka,a to opet znači da dans više ne važi.

  29. Rade Neimar kaže:

    @ Kveker

    Zakonski vlasnik kasarni je uvek i svuda drzava. Iz prostog razloga jer je i vojska drzavna. Ljudi u Srbiji misle da vojska sama po sebi nesto poseduje. Sve od dugmeta na vojnickoj kosulji pa do raketa i borbenih aviona, pripada iskljucivo drzavi, ona je to platila novcem poreskih obveznika koji joj svoj novac nisu poklonili nego dali na upravljanje i razumno gazdovanje. Vojsku snabdeva drzava svim neophodnim za odbranu zemlje ali nikome nista ne poklanja , geralima i slicnim ponajmanje. Prema tome tu nema nikakve restitucije. Meni nije poznat nikakav Trijanonski sporazum. Madjarska sigurno nije sporazumno izgubila 2/3 svoje nekadasnje teritorije. Poznat mi je Trijanonski mirovni ugovor o miru nakon WW1 koji je obligatan za sve potpisnice i nema nikakvo vremensko ogranicenje.

  30. Kveker kaže:

    @ Rade Neimar U krivu si od početka čim si spomenio Mađarsku.Naime teritorija o kojem ti govoriš nije pripadao samo Mađarskoj već Austrougarskoj. A ta teritorija nije pripadala nakon1918 godine samo Srbiji već je pripao Kraljevini Srba Harvata i Slovenaca. Ako još uzmamo da su 1918 godine Srbi na toj teritoriji još i bili manjina ..o čemu onda da pričamo ?

OSTAVITE KOMENTAR

44 + = 46

IMPORTANT! To be able to proceed, you need to solve the following simple math (so we know that you are a human) :-)

What is 8 + 6 ?
Please leave these two fields as-is: