Bajmočani uginule životinje bacaju uz put

Uz put Subotica–Sombor u naselju Bajmok, ružna slika: ostaci uginulih domaćih životinja gomilaju se uz ogradu bivšeg stočnog groblja. Arpad Kiš, predsednik Udruženja seljaka Subotice podelio je mučne fotografije tvrdeći da je to rezultat situacije da ni u Subotici ni u okolnim naseljima nije rešen problem odnošenja uginulih životinja. Zbog toga meštanima nije ostalo drugo nego da ih donose i bacaju na mestu bivšeg stočnog groblja, a za ostalo se, tvrdi Kiš pobrinu lisice i psi lutalice.

bajmok

„Na tom mestu su nekada sakupljane uginule životinje i nošene u kafileriju „29. novembra”. Kako fabrika godinama više ne radi, mesna zajednica je u ranijem periodu uspevala nekako da obezbedi čoveka koji je ovde zakopavao životinje i prostor dezinfikovao krečom. Od prošle jeseni, to više niko ne radi, a meštani po navici donose i krupne i sitne životinje”, kaže Kiš za „Politiku”.

On tvrdi da je slična situacija i u drugim prigradskim naseljima i da grad ne vodi dobro računa o tom problemu. Još 1. jula 2014. godine stupila je na snagu uredba koja reguliše postupanje sa uginulim umatičenim grlima goveda, svinja i ovaca, a koja predviđa da stočar mora da ih „razduži na legalan način”. Od lokalnih samouprava se uredbom traži da imaju posebno vozilo, hladnjaču za skladištenje i kafileriju. Pre više od godinu dana grad je posao odnošenja uginulih domaćih životinja, sa poljoprivrednih farmi i od odgajivača, poverio službama JKP „Čistoća i zelenilo”, a farmeri nemaju primedaba na njihov rad. Veselin Šuković, tehnički direktor „Čistoće i zelenila” kaže da se ovaj posao, često veoma naporan za radnike koji ga obavljaju, odvija po utvrđenoj proceduri.

„Po nalogu Sekretarijata za poljoprivredu izlazimo do farmi i poljoprivrednika i uklanjamo uginule domaće životinje. Pre toga, nadležni veterinar konstatuje uginuće, sačinjava se zapisnik, uklanja, odnosno odjavljuje ušna markica, jer su uvek u pitanju umatičena grla. Mi svakodnevno imamo takve intervencije, a kada je to predato nama u nadležnost u svega tri meseca izneli smo sa farmi 80 tona uginulih domaćih životinja. Odnosimo ih na stočno groblje koje je formirano iza prečistača otpadnih voda, a o kojem brine posebno preduzeće izabrano na tenderu” objašnjava Šuković.

Uočljivo je da domaće životinje odložene uz ogradu placa u Bajmoku nisu obeležene ušnim markicama, te se prema tome ne radi o umatičenim grlima, a po svemu sudeći sami meštani su formirali ovu divlju deponiju. Prema nezvaničnim podacima, bivše stočno groblje u naselju, sada je privatna parcela, čiji vlasnik je zatvorio pristup, ali meštani se ne obaziru na to, već uginule životinje ostavljaju uz ogradu. Komunalna inspekcija zna za ovaj problem, međutim, za sada nema rešenja za njega.

 

POLITIKA



KOMENTARI

  1. Laki kaže:

    Srbija brate…..znaci neverovatno!Sramota!

  2. Laki kaže:

    Ja bi bacao uginule zivotinje kod Gradske Kuce u subotici,ili ispred Vlade Srbije u beogradu…pa da vidimo da li ce imati nasi pametni politicari resenje za ovaj problem!!

  3. srbenda iz b.topole kaže:

    ..Eeeeee vidite gospodo Suboticni , mi u nasem selu imamo daleko veci problem.Vec godinama nas truju iz fabrike za preradu animalnog otpada Fabriku pod nazivom Zibel su privatizovali komunisti presvuceni u naziv SPS-ovci Uzela braca fabriku na nacin kako samo oni znaju , da pretvore nasu zajednicku imovinu i njihovu privatnu .. I Ne samo to sto nas truju nego su i tuzili naseg ekoloskog aktivistu za uvredu casti( zamisli) i za neku toboz izgubljenu dobit koju su izgubili toboz zbog antireklame na stetu firme .. Tek pre nekih6 dana( PECURICA DRAGAN..TAKO Se ZOVE COVEK KOJI SE BORI PROTIV KORUMPIRANE DRZAVE) j e oslobodjen u drugostepenom postupku Jedino ako se pobunite protiv onih kojisu duzni da vode brigu o zdravlju ljudi imate sansu da bolje zivite Inace … MRKA KAPA ..!!!

  4. bac Vranje kaže:

    imaju isti takav problem i u Njegosevu,cudi me da nisi to rekao ,kad vec pricas o tom problemu

  5. srbenda iz b.topole kaže:

    Ovi iz mafijaske smrdljive firme zibel … kao da su me culi, sad je 22.40 h…. nepodnosljiv smrad se oseti kroz , zamislite zatvorene prozore….( valjda ulazi kroz kljucaonici ili luftase od zgrade) posle svega mislim da ste vi u Subotici ipak privilegovani … Nemate firme poput naseg zibela.. koji je zamisli sarkazma i paradoxa .. nedavno nagradjen kao firma sa velkom ekoloskom svescu ..Piiii…. jebem ti ziri koji ih je nagradio …. Dao bog da im u kuci miirisalo kao i nama!!!

  6. Daddy kaže:

    Pozdrav Srbendo, nije te bilo neko vreme.

    Secam se ove nepravde, neverovatno da coveka kaznjavaju jer radi dobro za sve.

    Posto si stavio ime dodacu link pa ko zeli da podrzi coveka:

    http://www.btpublicnews.co.rs/?p=187

    Kad smo vec kod dobrih ljudi i dobrih stvari ne treba zaboravit da se sutra 15.02 u 13 h na trgu pustaju baloni za decu obolelu od raka i da svako ko moze ce sigurno uvelicati dogadjaj svojim prisustvom.

  7. srbenda iz b.topole kaže:

    ..@bacVranje…U pravu si prijatelju , stvarno sam zaboravio .. Ali nesto vec da ti kazem U njegosevu je glavni latifundista vlasnik zibela Zeljko Stanic( zvani licka zepa).. i vecina radi kod njega u zadruzi , pa se seljaci nesto i ne bune protiv smrada!!Cuo sam mnoge da negoduju, ali njegusevci nemaju muda da izadju i da protestvuju On im malo kao prebaci koju bednu kintu na racun seoskog kluba i oniiiiii zadovoljni .Glavni amortizer protiv neihovih negodovanja je Vlatko Ogrizovic i ekipa oko njega.To je pravo stanje u Njegosevu.. Mi smo kao malo aktivniji po tom pitanj u .. ali smo shaka jada u odnosu na broj stanovnika Topole.. Sta ces .. taki smo ljudi zigleda!!

  8. srbenda iz b.topole kaže:

    Pozdrava mom prijatelju Daddy-u.bio sam malo odsutan ,bolje receno deprimiran nekim stanje oko nas , pa mi se nije ni “divanilo na ovom forumu… No bez obzira, hvala ti sto si me se setio. Iskren pozdar za tebe , tvoju porodicu , i za nasu dragu bracu Bunjevce . Sve vas voli i pozdravlja vas Srbenda!!

  9. Daddy kaže:

    Drz se Srbendo, nije te zalud Bog dao do sad, sigurno ima jos po neki zadatak za tebe!

    Ponekad davno je znala kafilerija 29og Novembra da zasmrdi. Odvratno, jos nisam zaboravio smrad.

    Odvratan je i smrad korupcije kojeg u ovom slucaju reklo bi se ne fali. Kod nas se nijedan problem korupcije ne resava ako nije medijski trazen / pracen, nazalost cesto ni tako. Mozda bi gradsubotica napravili clanak o prblemu u tvom selu, Njegosevu i okolini? Ovo je problem koji se izgleda siri i ima veze sa svima nama (zdravstveno, ekoloski, pravno, politicki …), ne bi se smeo gurati pod tepih.

    Ne znam da li se vec ali treba pisati direktno saradnicima te / tih firmi u inostranstvu ukljucujuci i pisma njihovom ministarstvu za ekologiju. Takodje njihovim medijima skrenuti paznju ako je moguce. Kod nas su zasticene stetocine ali njihovi inostrani partneri imaju obaveza u svojim zemljama.

    Dobro doso nazad!

    Najlepsi pozdrav i dobro zdravlje tebi i tvojim najdrazima!

OSTAVITE KOMENTAR