Banjanje u Panonskom moru

Meštani Pačira, sela između Bajmoka i Bačke Topole, imaju svoje parče mora. Na kraju sela na blago zatalasanom terenu, u delu koji meštani zovu Bagremar, izgrađeno je veštačko jezero i napunjeno vodom u kojoj ima i fenola, pa je zato ružičaste boje.

pacir1

Predsednik saveta Mesne zajednice mr Zoltan Sombati pokazuje nam nalaz balneologa koji su pačirsku vodu svrstali u jako mineralizovane hipertermalne vode: – Ovo je praktično more, voda je topla i u litru vode ima čak 22 grama soli.

Uvereni da stvaranje banje u selu od oko 2.700 duša nije utopija, Pačirci su uporno pisali projekte, strpljivo sakupljali novac, da bi nakon četiri godine na površinu izvukli deo Panonskog mora.

– U 2009. godini mesna zajednica je finansirala projekat istraživanja termalnih bušotina za koji smo od Fonda za kapitalna ulaganja Vojvodine dobili 30 miliona dinara. Na dubini od 1.400 metara došli smo do lekovite vode od oko 72 stepena Celzijusa, što je potvrdilo da imamo osnova za pravljenje banje – dodaje Sombati.

Za početak, ipak, trebalo se zadovoljiti skromnijim rešenjem. Iskorišćena je blaga depresija tla nedaleko od bušotine, urađena je drenaža, postavljene zaštitne folije, nasut šljunak i stvoreno je jezero. Oko njega, po nacrtu arhitekte Zoltana Valkaija, izgrađeni su prvi objekti za prihvat kupača, kabine za presvlačenje i ugostiteljsku ponudu. – Ovde je do sada uloženo 15 miliona dinara, od mesnog samodoprinosa i od ulaganja za kapitalne investicije iz budžeta Bačke Topole – kaže predsednik Mesne zajednice.

pacir2

Jezero je veličine 2.000 kvm, 65 puta 35 metara, najveća dubina je 1,5 metara, a toplota vode u jezeru je od 32 do 34 stepena Celzijusa. Čitav kompleks prostire se na 1,5 hektara, a pod objektima je oko 250 kvadrata. – Naša želja je da se ovo kupalište i banja koriste čitave godine, zato smo već napravili projekat za novi zatvoreni deo od oko 500 kvadrata, za šta nam je potrebno oko 25 miliona dinara i sada smo u postupku javne nabavke za izvođača – nastavlja Sombati.

Već postoji idejni plan za izgradnju banje sa nekoliko bazena, saunama, i svim pratećim sadržajima, ali za tako nešto potrebno je i ulaganje od oko tri miliona evra. Zbog toga Pačirci sada pišu projekte kako bi konkurisali kod IPA fondova.

Pačir je poljoprivredno selo, nema nijednu fabriku ni pogon, meštani koji su radili u fabrikama u Subotici ili Bačkoj Topoli, sa njihovom propašću vratili su se na njivu, ali mnogi su ostali nezaposleni. Procenjuje se da se od poslednjeg popisa pre tri godine bar deset odsto stanovništva odselilo. Ovde se ipak, nisu pomirili sa ulogom sela koje umire. Pačir ima svoju lokalnu televiziju, mali sportski centar, industrijski inkubator, a sada i banju. Život mesta polako se menja, pa Sombati kaže kako nakon što je „proradilo“ jezero, meštani dolaze po podne da se kupaju u lekovitoj vodi, a u Pačir tokom vikenda dolaze i mnogi iz okolnih mesta, od Subotice pa do Beograda.

Iako je do pre nekoliko godina izgledalo gotovo neverovatno da će Pačir imati banju sa lekovitom termalnom vodom, širenjem kupališta i meštani se spremaju za dolazak turista u selo koje je, kako kažu, sposobno da proizvede i mesa, i rakije, i povrća – i da ugoste i da iznesu na tržište.

Politika



KOMENTARI

  1. Lenin kaže:

    …od Fonda za kapitalna ulaganja Vojvodine dobili 30 miliona dinara,…Ovde je do sada uloženo 15 miliona dinara, od mesnog samodoprinosa i od ulaganja za kapitalne investicije iz budžeta Bačke Topole,… za novi zatvoreni deo od oko 500 kvadrata, za šta nam je potrebno oko 25 miliona dinara i sada smo u postupku javne nabavke za izvođača.
    70 miliona dinara?Sposobni ljudi na mestu.Šta bi mogli oni izgraditi sa 500 i kusur miliona dinara,koliko nam je koštao bazen SRC Prozivka?!More?Možda pak i njih bi uvuko mašina za kraduckanje?Veća svota,veća žud pohlepe?

  2. Pametnjaković kaže:

    Morahalom je još dosta pre ulaska u EU uz pomoć jako sposobnog gradonačelnika konkurisao na sve moguće IPA fondove. Rezultat razvoja tog mesta posle 20-tak godina se vidi.
    Inače, Morahalom je nekada bilo obično malo bezznačajno selo sa jednom ABC prodavnicom u centru sela, a sada pogledajte u koje turističko mesto se pretvorilo.
    Skoro čitavo mesto Morahalom se pretvorio u turističko mesto za koje znaju i beograđani i novosađani i masovno dolaze na kupanje. Svake godine se nešto novo tamo gradi i proširuje. Većina stanovnika se bavi turizmom.
    Tako da nedajte se Pačirci, fokusirajte se na brzi razvoj kupališta i zatvorene bazene, da bi se voda mogla koristiti čitave godine i leti i zimi i u proleće i u jesen.
    I zaposlite lovce na IPA fondove, i dobijena sredstva nemojte sprčkati, već upotrebite na to za čega ih budete dobili.
    Sve to će vam se stostruko vratiti, verujte mi na reč.

  3. iv kaže:

    Meštani treba da obrate pažnju i na uslugu i ponudu. Ukoliko su napravili ovako lepu priču ne treba da se zaustave tu. Protekli vikend sam posetio ovo divno mesto i oduševio se, međutim jako se razočarao skromnim izborom hrane i pića. Kao i izuzetno nestručnim i bezobraznim osobljem koji radi u „kantini“.

    Proširite malo izbor hrane, nemojte koristiti „Baš Baš“ eurokrem i pavlaku i podignite cene za nijansu. Ljudi će biti srećniji da daju 10din više ali da jedu kvalitetnije. Iil nam dajte izbor, jeftinije i skuplje….

    A osoblje u “ kantini“ pod hitno da se promeni!

OSTAVITE KOMENTAR