Bugari stižu na Palić

Oko 300 Bugara dočekaće Novu godinu u hotelima i salašima u Subotici i na Paliću. Neki hoteli su rasprodati – saznaje RTS.

Grad je za praznike spremio brojne manifestacije. Ilinka Vukoja, direktorka JKP „Subotičke pijace“, navodi da se organizacijom božićno-novogodišnjeg vašara pomaže očuvanju tradicije.

„Imamo 70 objekata u kojima ćemo smestiti izlagače. Mi vašarom pomažemo očuvanju tradicije ručno rađenih predmeta – rukotvorina, suvenira kao i specijaliteta domaće hrane“, navodi Ilinka Vukoje.

Na Malom korzou, ispred Gradske kuće 5. decembra počinje tradicionalan božićno-novogodišnji vašar koji će trajati do 14, januara a 10. decembra trka Deda Mrazova na Paliću.

Novogodišnja rasveta u Subotici pali se 5. decembra.

RTS



KOMENTARI

  1. Bradati Anonimus kaže:

    Mene brine što se svaka, takoreći, pijaca u centru grada proglašava za manifestaciju, događaj, festival i koješta, To je lepo i treba da postoji ali to je vašar kao i svaki drugi. Što je manje kulture i pravog sadržaja, to je više vašara, obratite pažnu.

  2. samo pitam kaže:

    Palic je za Novu godinu pun i bez Bugara, a tu pricu sa Bugarima prosipajte beogradjanima, oni moraju da opravdaju 50k eura za Acu Lukasa i ukupno potrosenih 100 miliona dinara za razna sranja oko nove godine.

  3. DJURA kaže:

    Bradati Anonimus
    Ako mogu Bec Budimpesta Prag sto ne bi moglo i u Subotici

  4. Bradati Anonimus kaže:

    Ma naravno Đuro, rekao sam da je to lepo i da treba ali to nije nikakva manifestacija ni kulturni događaj. Kod nas se disnotor proglašava za manifestaciju a gase se ustanove kulture ili se vode formalno da tamo sede Megadent kadrovi.

  5. Kultura i natura kaže:

    @ Bradati Anonimus
    Kako bi bilo da ti prvo rascistis sa pojmom „Kultura“ naucis njegovu definiciju pa onda pocnes da prosipas mudrost po internetu. Vasari i disnotori su deo nase kulture i spadaju u kulturu i kultivisanost nasega podneblja. Toliko za tvoju prvu i pocetnu informaciju.

  6. Bradati Anonimus kaže:

    Vidim da je Stormvoč nametnuo i drugima svoj stil diskusije. Nema potrebe za vređanjem ako se nismo razumeli oko nečega a pogotovo oko ovakvih stvari kao što je definicija kulture. Široko tumačenje tog pojma daje vam za pravo ali u ovom slučaju govorimo o duhovnoj kulturi i onom što zovemo kulturnim događajima. Ne bih terao mak na konac svaki put kad se pomene ta reč.
    Poštujem ja disnotor ali ne bih to stavljao u isti red sa, recimo operom, bez obzira na pojmovnik.

  7. Kultura i natura kaže:

    @ Bradati Anonimus
    Ja se takodje osecam uvredjenim kada me neki ignorant pomesa sa Stormwatchom. Naprotiv ti si taj koji namece stil diskusije, neko ko je jedini pametan i koji svojom nekakvom priprostom logikom povlaci paralele izmedju opere i disnotora. Disnotor je nasa autetnicna kultura a opera to nije. Opera je muzickaa umetnost, kao takva deo opsteljudske kulture, a vasari su isto tako deo opsteljudske kulture, razlikuju se jedan od drugoga u ponekoj svojoj specificnosti, ali su deo opsteljudske kulture i poznaju ih valjda svi narodi planete. Sortiranje kulture na vise ili manje vrednu kulturu, jeste ideoloska ostrascenost, intolerancija razlicitosti, i odnos prema svetu kakvom u savremenoj Evropi nije mesto. Tolerancija je imperativ suzivota.

  8. Bradati Anonimus kaže:

    ??? Ja nisam nikom rekao da „prosipa mudrost po internetu, ignorant, jedini pametan, priprost“. Niti sam se nekom obratio sa TI a da ne znam koliko ima godina. Neću to ni sada na vaše uvrede u diskusiji o pojmu kultura.

  9. ArtLover kaže:

    @ Kultura i natura, ti si taj koji brka pojmove. Ako tako široko shvatamo pojam kulture i nekultura je vid kulture, pa tako i Farma i Zadruga ili škrabanje grafita po zidovima. Disnotor je privreda i kao takva je naravno deo tradicije ovog podneblja, ali može da bude jedino deo turizma ili male privrede, a nikako kulturni događaj. Kulturni događaj bi trebao da ima i neki intelektualni i umetnički domet, neki poseban kvalitet koji ga izdvaja iz običnih svakodnevnih delatnosti. Demokratizacijom pojma kulture došli smo do toga da se danas u kulturu svako razume, jer za nju „ne treba obrazovanje“ kako reče naša vrla odbornica, pa tu njenu dubokoumnost danas pominju od Subotice do Vranja. Sledeći tvoju logiku pisci danas mogu da budu nepismeni, pevači bez sluha, profesori bez opšteg obrazovanja, a doktori nauka s kupljenom diplomom. Antiintelektualizam i relativizacija svih vrednosti ipak nije obeležje savremene Evrope.

  10. Po Drška kaže:

    @ Kultura i natura – E, neka si mu rekao!
    Pun mi je Qu..fer mudrosera, mrzitelja svega i svačega, a naročito polupismenih stranačkih botova…
    I šta kaže ovaj stranački stručnjak: „gase se ustanove kulture …“
    A koja je to ustanova kulture ugašena u Subotici? Odgovor: NIJEDNA.

  11. Alan Ford kaže:

    @Po Drška, polupismenostii sam demonstriraš,a ni s drugim činjenicama nisi previše upoznat. Fondacija Danilo Kiš se definitivno gasi ako umesto 9% otpuštaju 60% zaposlenih i to sa diplomama Akademija, a ostavljaju šezdesetdvogodišnjeg uhlebljenog, isluženog kadrovika da se bavi omladinom. Galeriju Vinko Perčić su ostavili sa JEDNIM zaposlenim, kako može institucija kulture tako da funkcioniše? Fondacija Expecto koja pruža psihološku podršku građanima takođe je svedena na jednu osobu, biblioteka će raditi jednokratno zbog manjka zaposlenih. Budžet za kulturne ustanove sve mizerniji, Ministarstvo kulture ove godine nije ni raspisalo konkurs. Sega-mega kadrove guraju u upravne odbore i direktorske fotelje, a niko ne zna za šta su stručni, osim za botovanje i bezrezervnu podršku lokalnoj vlasti. Očigledno si ti mrzitelj razumnih argumenata.

  12. Po Drška kaže:

    @Alan Ford – Ne laje kera zbog sela već zbog sebe
    Zaboravio si da spomeneš fondaciju „Neven“, osmišljenu za potrebe Čankove LSV. Ta fondacija je, takođe, ugašena – kada su Ligašti tj. Drugoligaši ispali iz vlasti.
    Pričaš mi bajke za čuvenu fondaciju „Danilo Kiš“ nekada je nosila naziv „Fokus“. Da li znaš da je ta „žuta“ hokus pokus fokus fondacija zbog silnih svinjarija prekrštena u časno ime Danila Kiša samo da bi se prikrili tragovi lopovluka?! Zadužbina Vinka Perčića je osnovana ne zbog kulture već zbog uhlebljenja članova DSHV. S obzirom da je Vinko Perčić još za života najvrednija umetnička dela poklonio zagrebačkoj „Mimari“, da sam se ja ikada pitao – ne bih prihvatio legat. Narodski rečeno Skuplja dara nego mera. Fondacija Expecto je čedo SVM i ta fondacija nema veze sa kulturom…. itd. itd.

    Obrni okreni sve nam dođe na isto. Sjašio Kurta da uzjaši Murta. Sve ove žalopojke nemaju veze sa činjenicama. Njaču samo oni čiji su prsti bili u „pekmezu“ jer su im uskraćene blagodeti koje su godinama uživali na grbači građana Subotice i gradskog budžeta. Ne laje kera zbog sela već zbog sebe…

  13. Alan Ford kaže:

    @Po Drška, Fondacija Danilo Kiš je prošla sve zvanične državne kontrole i revizije i nikakav epohalni, čak ni minorni lopovluk nije otkriven. Ta jeftina demagogija zadrtih, konzervativnih, a svim mastima premazanih matorih Subotičana kojima se fondacija od prvog trenutka ne dopada, jer su je osnovali „žuti“ ne pije više vodu. Gde su novine Dani kojima je dodeljen budžetski novac, gde su škole guslanja koje su takođe dobile sredstva? Galerija Perčić je imala sjajne izložbe i gostovanja umetnika, Expecto jeste posvećena mentalnoj higijeni s ciljem da se emancipuju ljudi i koliko-toliko privedu zdravoj pameti i građanskoj kulturi. Neee, Subotici treba što više tradiionalizma i konzervativizma oličenog u bezbroj folklornih udruženja tako milih svim totalitarnim sistemima. Samo da se ne dešava ništa što remeti, kritikuje, podstiče savremeni način razmišljanja i životnog stila.

  14. Po Drška kaže:

    Žao mi je što sam uzeo učešće u upropaštavanju ove teme.
    Najobičnija informacija o organizovanom dolasku stranih gostiju na Palić i informacija o božićno-novogodišnjem vašaru, po običaju je pretvorena u mlaćenje prazne slame. BOT-APOSTOLI umislili, valjda, da mogu nekoga preobratiti da poveruje u njihovu „žutu religijsku zatucanost“, pa svaku temu sistematski upropaštavaju svojim plitkoumnim pisanijama… ali kome ja to pričam?!

  15. Kultura i natura kaže:

    Sve sto je natura nije kultura, i sve sto je kultura nije natura. Postoji jos jedna verzija kulture, ona se moze naci u komediji Jovana Sterije Popovica pod naslovom „Pokondirena tikva“. Kulturni domet jednog naroda, grada, ili drzave adekvatan je civilizacijskom dometu istih. Iz stepena civilizacijskog razvoja jednog drustva rezultira vrsta i stepen njegove kulture. Jednostavnije – kakav narod takva mu je i kultura.

  16. Alan Ford kaže:

    Polemika koja je uspela da ima čak petnaestak komentara zaslužuje i epilog. Ako se ne varam, raspravu je započeo Bradati Anonimus diskretno natuknuvši da vašari (ipak) nisu kulturni događaji u smislu pozorišne predstave, koncerta, performansa, izložbe ili književne večeri. Nakon toga sledi salva dezavuisanja i relativizacije obrazovnih, etičkih i kulturnih vrednosti savremenog sveta, kao i samog grada, kroz ideološku zloupotrebu lokalne prehrambene tradicije (disnotor). A ružni papak botovanja izvire iza repetitivnog žigosanja „žutih“ i svih regionalnih političkih udruživanja (LSV, DSHV) za direktnu izdaju opštih interesa kroz „lopovluk“ i trošenje budžetskih para. Budući da Subotičane koji nemaju Zavičajne dane, jer im je Subotica zavičaj, smatrate budalama, hoćete da ih uverite da su upravo malobrojni kulturnjaci i intelektualci najveće finansijske krvopije ovog grada koji voze besne automobile, troše drogu i fensi pića po noćnim klubovima i letuju u Budvi. Kada ih potamanite na redu je razmažena prosveta. Kada vam i to uspe, tada pričajte o kulturi i naturi, babama i žabama i prodajte svaku trange-frange manifestaciju za kulturu. Srpska kultura nije zaslužila da je u ozbiljnom gradu kao što je Subotica predstavljaju i brane ljudi čije sintakse počinju i završavaju se banalnim narodnjačkim umotvorinama o kerama i lajanju, darama i marama, njakanju i pekmezu i naravno, mlaćenju prazne slame. I za kraj: Plitkoumni ljudi mogu da budu dobri i bezazleni. Bezumnici nikad!

  17. dule kaže:

    @Alan Ford
    Srpsko kolo ušlo u svetsku kulturnu baštinu, zvanično.

  18. Stabilo kaže:

    U svetsko kulturno nasledje spada izmedju ostalog, Srpsko kolo, Becki valcer, Becka snicla, Italijanska pizza, i zvizdanje Turskih cobana pomocu kojega se sporazumevaju sa brda na brdo. Sve je to svetsko kulturno nasledje. Svetsko kulturno nasledje ne proglasava svet, nego svaka pojedina zemlja trazi za sebe da se nesto sto ona smatra kulturnim nasledjem unese u UNESCO listu. Dakle srpsko kolo je tamo gde je na zahtev Srbije.

  19. Alan Ford kaže:

    @dule,
    ne znam zašto je meni upućen vaš komentar, ali da odgovorim: Stabilo je tačno naveo da svaka zemlja predlaže svoje kulturne brendove. Sa gastronomskim brendovima tipa ajvar i šljivovica smo već zakasnili (otele komšije! :)). Meni je drago što je tradicionalni narodni ples kolo sa primesama arhaičnog Balkana ušao u red nematerijalne svetske kulturne baštine, ali to nema veze sa mojim prethodnim komentarima. Savremeno umetničko delo promišlja i daje nova tumačenja istoriji i tadiciji. Vidi https://www.youtube.com/watch?v=btMgqMs6meI. predstavu „Carstvo nebesko“ Narodnog pozorišta u Beogradu i BITEF-a o kojoj je na ovom sajtu lep prilog napisala Marijana Vasilijević. Za razliku od toga folklor je stara/nova koreografija večito istog i kao takva mila svim diktatorima. Više vole da na narod igra i veseli se, nego da razmišlja, a to svako nije cilj umetnika i umetničkih dela koji će obeležiti epohu.

OSTAVITE KOMENTAR