Černišov: Srbija druga kuća

Andrej Černišov je preko noći osvojio srca Subotičana. Prošle sezone je preuzeo Spartak Ždrepčevu krv, već bio viđen za ispadanje, preporodio do plej-auta i u novoj sezoni se bori za plej-of. Zato i ne čudi što je od najvernijih navijača dobio rusku zastavu sa zanimljivim natpisom „Andrej, spasiba”.

 

Upravo govoreći o tom detalju, na početku opuštenijeg razgovora, Černišov ističe koliko mu je to značilo.

– Marinci su od prošle sezone uvek bili uz nas, u Subotici i na gostovanjima. Momenat kad su poklonili zastavu me je naježio. Nije lako treneru iz druge zemlje da za nekoliko meseci zavredi poštovanje. To je, zaista, dobar osećaj – ističe Černišov.

cernisov(3)

FOTO: D. Vuković

Dobre utiske o Srbiji stekao je već na startu, u drugoj sezoni još upečatljivije.

– Srbija je veoma lepa zemlja, rekao bih: moja druga kuća. Znao sam i pre mnogo ljudi iz Srbije, a sad se broj povećao i mogu reći da imam mnogo prijatelja. Dobra je atmosfera, dobri su ljudi. Subotica je lep gradić, mnogo mirniji  i manje stresniji od moje Moskve. Evo, nedavno sam bio sa suprugom Katarinom dva dana u Moskvi, vratio se vidno umoran. Jurnjava na sve strane, automobili. Verovatno obilje novca tera ljude više da rade i zarade, pa zato i toliko žure.

Ušao je ruski strateg sa zavidnog igračkom, ali i trenerskom karijerom , u rizičan posao sa Spartakom Ždrepčevom krvi. Valjalo je preuzeti ekipu sa začelja.

– Posao fudbalskog trenera je uvek rizičan. Kad su počeli kontakti sa Spartakom, konsultovao sam se s prijateljima. Dobio sam informacije da je klub korektan, da ima dobre igrače. Ali i da niko ne razume zašto igraju slabo mladi reprezentativci Milošević i Ilić, kapiten Torbica, Milić… Uočio sam već na prvom treningu probleme s taktikom i kondicijom, ali je najveći bio psiholške prirode. Jednostavno, nisu verovali u sebe.

Psihologiju igrača je promenio jednom, sad je pred njim i stručnim štabom novi izazov.

– Prvo smo morali da ih ubedimo da mogu da pobeđuju, igraju dobro i s bolje plasiranim. Sad bi trebalo opet da menjamo „mentalitet”, jer imamo drugu situaciju. Prošle sezone smo se borili za opstanak, svi su bili favoriti protiv nas, a u nastavku biće suprotna situacija. S time od prvog dana započećemo pripreme.

Dobar rad u Spartaku ŽK u proteklom periodu odjeknuo je u Srbiji, pa i van granica. Mediji su Černišova već bili preselili u Zvezdu, međutim, koncentrisan je samo na svoj tim.

– Prvi poziv je stigao iz Rusije. Odgovorio sam tamošnjim novinarima, zatim i srpskim da nisam kontaktirao s Zvezdom i da sam koncentrisan samo na Spartak. Imamo priliku da sezonu završimo na dobroj poziciji. Svaki meč biće važan, uvek igraćemo na pobedu bez obzira da li je rival Novi Pazar ili Partizan. Ipak, najvažniji mečevi biće s direktnim rivalima za visok plasman, takvi mečevi vrede duplo. Planiram, naravno, šta posle Spartaka, ali ne bih o tome. Kaže se u Rusiji: snove i planove nikad ne otkrivaj, ako želiš da se ostvare.

Spartak je ove godine sakupio daleko više bodova na strani. Igračima je problem teren, šef struke misli drugačije.

– To je do mentaliteta! Ne igramo agresivno, ne pritiskamo jako rivala. Promenićemo, nadam se, pristup na proleće. Samo, ne razumem zašto ljudi ne dolaze u većem broju na utakmice?! Isti problem, vidim, imaju i drugi klubovi, pa i reprezentacija. Možda na televizijama ima mnogo vrhunskog fudbala iz Engleske, Italije, Nemačke i Španije? LJudi se pre odluče da utakmice gledaju kod kuće, nego na stadionu. Problem je i infrastruktura, mnogo stara. Trebalo bi povesti računa i o mladim igračima, prerano odlaze u inostranstvo. Krenu za novcem, najčešće pre vremena završe obećavajuću karijeru. Bolje bi bilo kad bi u Srbiji mogli pristojnije da zarade, pa u pravom momentu odu u veći klub.

Pripreme za novu sezonu počinju 9. januara, do tada će Černišov sa suprugom Katarinom puniti baterije na putovanjima.

Popularnost godi

Lepo se snašao u Subotici.

– Obožavam da sa suprugom obiđem Palić, prošetamo psa Dudovom šumom. Za razliku od prvih meseci, sad me Subotičani prepoznaju, pozdrave. Zaustave da pričamo o fudbalu, neretko u mesari dobijem najbolji komad – nasmejao se Černišov.

Starost=mladost

Černišov ne beži od rada s mladim fudbalerima. Naprotiv.

– Meni su isti i fudbaler od 17  i od 37 godina. Jedino merilo za startnu postavu je teren. Ima Spartak nekoliko mladih igrača pred kojima je dobra karijera. Rekao sam da imaju potencijal, ali i da je pred njima velik rad. I, ne pomisle da znaju sve o fudbalu, tad od njih neće biti ništa.

Pripreme za novu sezonu počinju 9. januara, do tada će Černišov sa suprugom Katarinom puniti baterije na putovanjima.

– Provešćemo nekoliko dana u Budimpešti, posle u Beču. Imam malo više vremena nego inače, prošle godine smo u Subotici obeležili Božić. Direktor Spartaka Dragan Đorđević pozvao me je na Badnji dan, rekao da ujutru u četiri doručkujemo i kad sunce izađe krenemo u šumu da posečemo badnjak. Lep običaj, koji se ne zaboravlja.

Učio od Ivice Osima

Ima naklonost publike, ali i veliko poštovanje igrača. Odnos prema igračima, kaže, učio je od najboljih.

– Kad samo počeo da radim objasnio sam igračima kako funkcionišem. Kad su na terenu, ja sam šef i moja poslednja. Van stadiona sam njihov prijatelj, svima na usluzi. Znaju da sam korektan u ophođenju, zašto neko igra ili sedi na klupi. To sam naučio od meni najboljeg trenera Ivice Osima, čiji rad veoma poštujem.

 

Sportski žurnal



KOMENTARI

  1. PronadjiAuto kaže:

    „Andrej, spasiba”.

  2. Megille kaže:

    Od mesara dobije najbolji komad mesa . Ali šta je sa onima koji ne dobijaju najbolji komad mesa već ostatke koje posle raznih Černišova moraju iz svog đepa platiti. Subotica je i prije u komunizmu bio grad za uhljebljenje ratnih takozvanih ‘sportskih radnika’ …

  3. lilly kaže:

    Mengile i subotički sport, ko dupe i oko.
    Puni smo priče kako nacionalno mešovita sredina imamo malo šire svetonazore a ono na svakom ćošku ovakvi likovi koji mrze sve i svakog. Sve im smrdi. Za vreme socijalizma su bili ispod kamena zajedno sa Šešeljem, Alijom, Tuđmanom i društvom. Eto zašto ljudi danas veličaju Tita.

  4. stormwatch kaže:

    @lilly

    Pa svi ste vi takvi, nema razlike…i to kad pricate da ste kobajagi muLti kuLti, to je sve samo prica u prazno dok prvi put ne pokazete malo te vase muLtikuLturaLnosti, prosla godina je posvedocila pogotovo na ovom forumu kakove zveri zive u Subotici. Sramota me mog rodnog grada vise nego ikad. Pogledajte samo kakav se otpad ovde skuplja da kuva, plasi, konfuzira i pali masu fashisoidno-nazi-nacionalistickim izjavama. Izuzetno ste jadni.

  5. Daddy kaže:

    Sretna Nova Godina svima!

    Neka vas zdravlje, sreca i mudrost prati, sve ostalo ce doci!

OSTAVITE KOMENTAR