Zaštićeni prirodni rezervat ljudi uništavaju iz dva razloga: koristi ili iz neznanja.
-Iz neznanja, najčešće, bacanjem herbicida i sečom šume u prirodnom rezervatu. Ali mi se najviše ljutimo na lopove iz koristoljublja – kažu za Subotičke novine Josip Murenji i Sebastijan Paher, rendžeri – čuvari prirodnog blaga u zaštićenoj zoni na Ludošu i u Selevenjskoj šumi.

Čuvari: Oto Sekereš, Josip Murenji i Sebastian Pahert
Ovo siromaštvo mnoge ljude je nateralo da kradu od prirode. A krade se sve: ribe, ptice, jaja od pataka, vidre, srne i jeleni na postavljene omče od žice, retke biljke, čak i žabe. Što je najgore, sve ove kradljivce treba uhvatiti na delu, a kako da ih stignem čamcem? Ako ih i stignem, oni plen bace u jezero i odglume „zaljubljenika“ prirode. Rezervat zauzima površinu od preko 80 hiljada hektara, na ovoj površni dnevno se kreće i do 10 hiljada ljudi i gde da tri, četiri čuvara zaštiti to što se zaštititi mora? Uspevamo to jedino uz pomoć građana i naših brojnih volontera, priča Josip Murenji, rendžer.
Čuvari flore i faune u prirodnom rezervatu Ludaškog jezera najviše se ljute što su kazne za krađe male.
-Mi smo nekoliko puta hvatali istog čoveka da lovi divljač na žičane omče. Nalazili smo srne i divlje svinje kako u mukama umiru. Uhvatili smo kradljivca koji je sve priznao, predali sudu i tu se naš posao završio. To je krivično delo, a kako se kradljivci izvuku na sudu, to ne znamo. Da su bili dobro kažnjeni, ne bi ih ponovo našli u krivolovu. Ili, stepski soko je veoma retka ptica, a u našem rezervatu ih ima svega 15 parova. Uhvatili smo lopova koji je ukrao iz prirode tri sokola. Za ovo delo sud ga je kaznio sa 10.000 dinara, a stepski soko kod nas, a pogotovo u inostranstvu, prodaje se za 500 evra. Ili primer krađe cveta šafranike, retke i zaštićene biljke, koja u Srbiji jedino stanište ima u Selevenjskoj šumi. Kad procvetaju, svake godine na proleće izbrojimo sve cvetove. Primetili smo da nam neko krade šafraniku. Pravili smo čeke, dežurali, ali uzalud. I jednog dana, priča nam Sekereš, pčelar iz okoline nam je javio, da dve žene beru neko cveće u ovim staništima. Uhvatili smo ih. Imale su u torbama 520 komada ovih retkih cvetova. Dobile su kaznu po 10.000 dinara, a svaki ovaj retki cvet na pijaci košta sto dinara.
Subotičke novine
KOMENTARI
OSTAVITE KOMENTAR
Morate biti prijavljeni da biste komentarisali.






Mora da se promjeni kaznena politika u gradu,pokrajini republici,poveca broj
ljudstva.Problem mora da se rjesi twmeljito ili nema rezultata
Tek kada sve uništimo shvatićemo kakvo blago smo imali a nismo znali da ga čuvamo. Podrška za čuvare prirode
Kada cobani uhvate vola u kupusu, dohvate motke, tuku ga i isteraju ga iz kupusista. Volina ko volina ceka novu priliku pa opet u kupus. Cobani ga opet izmlate pa tako u krug. Naravoucenije – kaznom se ne postize nista. Alternativa bi bila edukacija. Tu je opet problem kako edukovati niskointeligentno bice koje ne zivi rukovodjeno razumom nego se rukovodi praiskonskim instinktima kada je lov bio manje vise jedini nacin da se napuni stomak. Za sada je jedin mogucnost i sansa da se zastite prirodni rezervati, povecavanje i prosirivanje cuvarske sluzbe. To nisu samo problemi Ludasa nego i citave planete.
E, za vreme Tita su poljočuvari nosili puške i bogami, ako je bilo potrebe, pušku su i koristili.
Nema tu reda dok god rendžeri ne dobiju naoružanje i dozvolu da ga po potrebi koriste.
Samo čvrsta ruka i strogo pridržavanje zakona može obezbediti red u državi.
Jedino ovi ‘ Renđer’ ne smiju da zavire u ‘rabote’ kod Tresetišta nadomak Mađarske granice i dešavanja na tom području. Naime kod ilegalno izgrađenog privatnog ugostiteljskog objekta bez elementarnih higijenskih uslova na državnom zrmljištu čak su i javni put zatvorili nekakvom improvizovanom rampom da se ne vidi šta se tamo zbiva…
Megille jel mislis na naprednu vilu/hacijendu??? Eeeee, tamo se svasta desava…