Svedoci smo da je tokom proteklih nekoliko decenija broj golubova drastično povećan u urbanim sredinama, posebno u užim gradskim jezgrima. Neki ih smatraju simbolom mira i slobode, dok drugima neugodan miris, prljavština i buka koju oni stvaraju, predstavljaju velike probleme. Koliko su štetni po ljudsko zdravlje ?

Trgove mnogih gradovima poput Venecije, Dubrovnika, Sarajeva ne možemo zamisliti bez jata golubova, čiji su oni zaštitni znak. Ipak, zbog toga što ih je sve više u gradovima, kao i zbog štete koju mogu naneti dešava se da ih u žargonu nazivaju letećim pacovima. I dok ih jedni hrane i dive im se, drugi se bore protiv njih.
Upravo zbog toga što ih mnogi hrane, kao i iz razloga što se lako prilagođavaju svim uslovima, sve ih je više u gradskim sredinama. Pogoduju im visoke zgrade koje pružaju dobar zaklon, stalni izvori hrane i vode, i nedovoljno prirodnih neprijatelja koji mogu da zaustave nekontrolisano razmnožavanje ovih ptica.
Na zgradama gde je nepoželjno da golubova bude, vi možete ne oštećujući ih, ne ubijajući što je na kraju krajeva i zabranjeno, da ih oterate tako što ćete mesta koja oni vole učiniti nedostupnim, postoje iglice na trakama koje se već postavljaju. Na Gradskoj kući, one su postavljene i vrlo su efikasne. Osim što narušavaju izgled građevina, golubovi su po svojoj prilagodljivosti i po tome što su prenosioci zaraznih bolesti vrlo slični glodarima. Gljivice i bakterije koje se nalaze u njihovom izmetu, a koje se prenose vazduhom mogu da oštete pluća, nervni sistem i sistem za varenje kod čoveka. Stoga, ukoliko vam je terasa, tavanica ili potkrovlje mesto gde su se ugnezdili, potrebno je taj prostor očistiti i zaštiti.
Vrlo je teško isterati golubove iz prostora koji su oni zauzeli samo ih fizički terajući, jer će oni ponovo da se vrate, ukoliko neko mesto zavole, oni se vraćaju postoji i određeni drugi trikovi mi sada na tržištu imamo preparate koji su za ptice bezbedni, deluju na principu ultra zvučnih talasa koji ljudi ne čuju, a golubovi registruju i praktično teraju golubove sa mesta gde nije poželjan njihov boravak.
Pored ovih načina, jedan od rešenja da se zaštitite od štete koju vam mogu naneti golubovi je da izrežete siluetu sokola ili vrane, i okačite je na mesto odakle želite da ih isterate.
RTV
KOMENTARI
OSTAVITE KOMENTAR
Morate biti prijavljeni da biste komentarisali.






Godina prolazim u Nemackoj jednom lepom ulicom, uglavnom porodicne kuce i vile sa prelaza iz 19 u 20 vek. Posebno mi je upadala u oci jedna lepa vila sa balkonom prema ulici. Na balkonu je stajala jedna zenska lutka u prirodnoj velicini kakve se koriste u izlozima konfekcije. Odevana u nekekav napadno crveni kisni mantil i sa odgovarajucim sesirom na glavi. Nije mi bilo jasno, i uvek sam se pitao zasto su je i sa kakvom svrhom tamo postavili. Jednog dana sam upoznao vlasnika te kuce i objasnio mi je da se ne radi o nikakvom umetnickom performansu, vec je ta lutka ustvari strasilo za ptice, konkretno golubove, koji ostavljaju svoj izmet svuda po fasadi i balkonu. Rekao mi je daje to vrlo efektivan nacin da se golubovi oteraju.
Pa nije golub sisao vesla pa da se plasi siluete
@Alba Columba
Da ste ikad bili u Nemackoj, videli bi ste da svaka terasa koja ima problem sa golubovima to resava bez lutaka iz radnji odevenih u Haute Couture….
Za to sluze makete ptica grabljivica koje stoje na prozorima i terasama, savrseno resavaju problem golubova.
Nekad je SUBOTICKI trg bio prepun golubova,mozda najvise u SFRJ,i bio poznat po tome… Takozvanih golupcara je bilo bezbroj u SU i pobedjivali su na raznim takmicenjima… A SAd-dosli neki novi,pa im i golubovi smetaju???
ffilozof ponovo ………….davi!!
Step 1: Sacekajte sledeci miting SNS-a
Step 2: Pre mitinga na’ranite golubove laksativom
Step 3: ?????
Step 4: Profit !!!
@ Stormwatch
Nista ti nisi shvatio. Te figure vrana ili cega drugog sluze iskljucivo da se rasteraju male ptice pevacice i nista vise. Golubovi nemaju straha ni od coveka ili kakvog psa ili macke a kamo li od plasticne figure gavrana, te plasticne figure ne sluze apsolutne nicemu osim seljacinama sa Teslinog da zveraju okolo i cude se. Ako gradske golubove pojuri kakav pas ili covek, oni se samo malo sklone u stranu i nista vise. Ti si funkcionalno nepismen jer nisi u stanju da razumes procitani tekst. Kladim se da kada citas obavezno mrdas usnama. Dakle ja sam opisao jedan jedinstveni slucaj i licni dozivljaj i nista vise. Ne kako si ti razumeo da po celoj Nemackoj plase golubove sa balkona pomocu lutki iz izloga. Ovako rezistentnog coveka na svaku vrstu znanja i obrazovanja kao sto je Stormwatch, je zaista tesko sresti, pa makar ga trazili i po najprizemnijim forumima po internetu.
# U inat svima-pa normalno da davim,jer ko mi prati komentare shvata,a takvih je nazalost malo u SU!!! A takvi poput Vas<,dvolicnih licemera,,bestidnih uvlakosupkasa,…je pun grad
Tema o golubovima kao stetocinama stetnim po ljudsko zdravlje i po gradske objekte dok nam se najvece stetocine, kancerogene po sve, mnoze u javnom sektoru i sistemski unistavaju sve nas i nasu buducnost u ovoj zemlji. O tome pisu pravi novinar a ne o golubovim.
@Alba columba
Meni je drago kada mogu da izazovem salve besa kod sagovornika koji nema veze o onome o cemu prica. Posto si tako pametna, funkcionalna i obrazovana gugutka, ajde mi objasni zasto se golubovi ne skupljaju nigde gde su makete ptica grabljivica, nego iskljucivo tamo gde ih nema? Mora postojati neki razlog zasto Nemci znaju nesto, a ti ne znas….nazovi gradski lik iz nekog novog Sela video je Haute Couture lutku na necijoj terasi, i onda je iskonsko gradsko dete odma moralo da ide kod tog coveka da ga pita zasto drzi obucenu lutku na terasi??? Mogu samo zamisliti tvoju dozu cudjenja i onaj cudni trademark pogled u ocima kad klasicni subotch’ani vide nesto sto iole odudara od apsolutne seljane na koju su navikli.
@ Stormwatch, Tvoj post nije vredan odgovora. On ne izaziva salve besa nego ogronmu kolicinu odvratnosti i gadjenja. Kada se otvori bilo koji tvoj komentar ima se osecaj kao kada se ide ulicom i nogom nagazi u sveze psece govno. To je otprilike najbolji opis tvojih komentara i izazivanja besa. Svako izaziva kod ljudi tacno ono sto proizilazi iz njegovog kulturnog kruga u kome je rodjen, vaspitan i odrastao.
@Alba columba
Razumem kapetane, uzivajte u gledanju Haute Couture lutki sa terasa. Da imate malo kulture, ne bi ste mogli ugaziti u sveze psece govno, ali to dolazi od licne kulture i vospitanja koje na vasim ulicama ne postoji. Ako nisi primetio, ti si na moju sasvim normalnu poruku odgovorio salvom uvreda i ranta, i ja ti tu ne mogu nista kada ti sam nisi kulturan i uracunjiv, a da ces vredjati kako si ti zamislio ….
Velika je sreća da se leti iznad ovih kafića na Malom Korzu postavljaju oni suncobrani ili te velike platnene nastrešnice.
Sad zamislite da sedite u bašti poslastičarnice, naručili ste sladoled od vanilije u činiju, na momenat se okrenete, a ono sladoled ukrašen, preliven svetlo zeleno žućkastim prelivom na vrhu, a u limunadi plivaju zeleni crvići.
@ffilozoff
hahaha tebi i slicnima tebi su “dodjosi” krivi sto nema vise letecih pacova na gradskom trgu?!
druze idi leci se, ili izadji malo do grada prosetaj, sedi u neki kafic, uzivaj u ovom prelepom prolecnom danu
Djes sokole, dje rukovodis? Rekni cocce ko pusta golubove?