Od naredne školske godine, bar prema najavama iz Ministarstva prosvete, đačka uniforma bi mogla da postane obavezna za učenike osnovnih škola u Srbiji.

Nekadašnje uniforme, zvane kecelje
Istina, za sada je to tek ideja Ministarstva prosvete, potekla od samog ministra. Razlog za vraćanje uniformi u škole u Ministarstvu prosvete vide u istraživanjima, istina u nekim drugim evropskim zemljama, koja su pokazala da se na taj način negde smanjuje vršnjačko nasilje, te da kada su sva deca isto odevena imaju potpuno drugačiji osećaj jedni za druge i školu doživljavaju kao deo sebe, kao nešto što treba da sačuvaju i odneguju.
Mada današnji đaci u Srbiji uniforme viđaju samo u stranim filmovima, one su do pre četiri decenije bile potpuno uobičajena slika i u osnovnim i u srednjim školama na ovim prostorima. Istina, nisu to bile karirane faltane suknje, polo majice i sakoi s amblemom, kakve viđamo u tim filmovima, nego plave bluze za dečake i haljine na zakopčavanje za devojčice. Oni koji se tog vremena sećaju, svedoče i da tada reč uniforma baš i nije bila primerena, jer kako je svako sebi kupovao ovaj obavezni deo školske opreme, osim po boji – po svemu ostalom su se razlikovale – od kvaliteta materijala, kroja, dužine, širine. Možda zato, to se tada i nije zvalo uniforma, nego “kecelja”.

Pre Drugog svetskog rata: U dvorištu današnje škole J J Zmaj
– Mislim da vraćanje uniformi u škole neće doneti promene koje Ministarstvo očekuje, jer razlike među decom ne postoje samo u garderobi, nego i u mnogim drugim stvarima – kaže direktorka OŠ “Dositej Obradović” u Farkaždinu Vesna Kirćanski. – Deca danas u školu dolaze s mobilnim telefonima, tabletima, i po tome se jako razlikuju, što uniforma ne može sakriti. Potrebno je da se promeni okruženje, a to se ne može uvođenjem uniformi.
U razradi ideje o vraćanju đačkih uniformi u škole u Ministarstvu prosvete razmišljaju o više mogućnosti njihovog nabavljanja. Jedna je da ih učenici, odnosno njihovi roditelji, kupuju sami, a druga da ih obezbeđuje škola i đaci na kraju godine vraćaju. Korak dalje ide razmišljanje o tome ko bi ih šio, pa se radi pristupačnije cene spominje i mogućnost da to budu posebne, socijalne firme koje bi zapošljavale teško zapošljive osobe. Razmišlja se i o tome ko će odlučivati o izgledu uniformi, pa se spominje i mogućnost da to budu đački parlamenti.
Dnevnik
KOMENTARI
OSTAVITE KOMENTAR
Morate biti prijavljeni da biste komentarisali.






Budalastine
Treba im zabraniti mobilne telefone i tablete. Kako smo mi uspeli da prezivimo bez njih mogu i oni. A te gluposti da treba roditeljima da jave kad im se zavrse casovi, su price za malu decu. I meni su se nekad ranije zavrsavali casovi pa sam stajala i cekala da mama dodje po mene.
Konacno
Mislim da bi uvodjenjem djackih uniformi trebali uvesti i zabranu korsicenja mobilnih telefona i tableta u osnovnim skolama! A takodje i pojedinim nastavnicima jel se za vreme casa dopisuju ili dobijaju obavestenja sa fb pa se deca smeju..zalosno. Umesto da ih uce ucimo mi kuci sa njima,uskoro ce osnovna skola biti kao fakultet.Imas predavanje a kuci uci..sa mamom i tatom!
Kada se negde sredinom 20 -tih godina proslog veka poceo siriti radio-program, i na sve strane nicale radio stanice, naslo se odmah briznih ljudi koji su trazili da se radioaparati zabrane posto ceo dan svira muzika i kvari omladinu, jer je evidentno da mladi zbog toga manje citaju, manje uce, manje idu u crkvu, i ako se to sa radioaparatima dalje nastavi za par godina ce biti propast sveta. Kada sam posao u skolu pisalo se perom i drzaljem i njihovim umakanjem u mastilo. Na kraju mog radnog veka, poslednjeg radnog dana, i odlaskom u penziju, nisam zatvorio flasicu sa mastilom nego sam iskljucio – racunar. Moje skolovanje i radni vek su protekli izmedju mastionice i kompjutera. Ili ides u korak sa savremenim svetom i informaticki se opismenjujes ili propadas, i na margini drustva gledas kako drugi napreduju. Savremena tehnologija se deci ne moze dovoljno brzo i dovoljno rano pribliziti, koliko bi zapravo bilo optimalno. U Zapadnim zemljama pojedine skole imaju uniforme i to isljucivo zbog toga sto uniformom daju na znanje spoljnom svetu koju i kakvu skolu pohadjaju, i sto je najvaznije, koliko hiljada evra roditelji mesecno placaju za skolarinu. Dakle tamo skolska uniforma nije sigurno da neutralise socijalne razlike, naprotiv ona podvlaci socijalni status kako ucenika tako i njegovih roditelja. Uniformom se ne postize nista, naprotiv ubija se svaka individualnost, posebnost, i kreativnost. Ljudi se pretvaraju u masu kojom se manipulise. Kinezi u vreme Mao Ce Tunga su svi bili jednoobrazno odeveni ali i jednoobrazno gladni i bedni. Ljudi su razliciti i ne postoje dva potpuno identicna coveka (jednojajcani blizanci su posebna prica) i njihovim uniformisanjem sigurno necemo spreciti socijalne, intelektualne, i sve ostale razlike. Pustimo decu da se razvijaju i postanu ljudi, originalni, jedinstveni kao pojava, posebni, i neponovljivi.
Moze ali nek placa skola ili drzava !