Aktivni korisnici društvenih mreža (oni malo stariji, doduše) primetili su da se, kad se neko, ne-daj-Bože, upokoji, masovno koristi skraćenica RIP.
Verovatno dobra polovina korisnika i ne zna pravo značenje te reči. Ali ga nemilice koristi.

R.I.P. (ili RIP) je skraćenica u engleskom jeziku od reči REST IN PEACE, što bi u bukvalnom prevodu značilo „Odmaraj se u miru”, a prilagođeno našem govornom području glasilo bi „Počivaj u miru” ili „Neka ti je laka crna zemlja” i slično.Tu skraćenicu mladi (i kod nas i šire) su videli u crtanim filmovima na starim, izrezbarenim spomenicima na zapuštenim grobljima. Deca u većini slučajeva ne znaju šta to predstavlja, mada sumnjaju na ime.
Ono što malo ljudi zna jeste da ta skraćenica dolazi, u stvari, iz latinskog jezika, od sintagme „requiescat in pace”, a značenje je „počivao (la) u miru”.
Ono što najviše zabrinjava jeste što se i u ovakvim slučajevima ljudi koriste skraćenicama. Da bi uštedeli na vremenu… Direktne poruke koje sadrže neku želju ne bi trebalo izražavati u skraćenom obliku. Reč je o pristojnom ophođenju i poštovanju. Umesto tri slova „potrošite” celih deset sekundi više i napišite ceo izraz. Svođenje nečijeg života na tri slova engleske ili latinske skraćenice, koju dosta ljudi i ne razume, moglo bi se protumačiti i uvredljivim.
Ako ne možemo odvojiti desetak sekundi i napisati pun i razumljiv izraz saučešća, a koja sadrži desetak slova više od skraćenice, bolje je da ne pišemo ništa.
Dnevnik
KOMENTARI
OSTAVITE KOMENTAR
Morate biti prijavljeni da biste komentarisali.






Skracenica je nastala iz sasvim prakticnih razloga. Klesana je u nadgrobni kamen i to je kostalo prilicno novaca. Zato sto manje slova, tim je jeftinija izrada spomenika.E sada sto domaci snobovi to malo teze shvataju i misle da je ta skracenica nesto sto se po pravilu koristi uvek i svuda je jedna druga stvar. Isto tako imamo slucaj kada nasa domaca sirovina na dokumentu vidi skracenicu M.P. i to tumaci kao „mesto pecata“, a u stvari to je takodje latinska skracenica i znaci: manu proprija = vlastitom rukom, pri tome se misli na vlastorucni potpis.
Videli ste vi današnje mlade? Svi umislili da su Kardašijani mobilne ne ispuštaju Petkom i Subotom se unište od alkohola, sve živo slikaju a njihovi prijatelji majmunčići sve lajkuju i tako u krug. Nemožeš od njih svakako ništa dobro očekivati a kamoli da imaju poštovanja kada neko umre. Samo pogledajte groblja kada odem da spremim viđam samo starije (penzionere) nema mladih, vikendom idite na pijacu bilo koju u Subotici nema mladih NIŠTA IH ŽIVO NE ZANIMA!