Dr Milić: Dvojni radni odnos – rak rana srpskog zdravstva

Direktor Klinike za kardiohirurgiju Niš Dragan Milić ocenio je danas da je suština problema korupcije u zdravstvu – dvojni radni odnos lekara i poručio da će u zdravstvu biti korupcije dokle god doktori imaju mogućnost da rade i privatno i državno.

Milić je, na konferenciji „Korupcija u zdravstvu Republike Srbije“, objasnio da problem korupcije u zdravstvu dobro ilustruje to što je Klinika za kardiologija u Nišu uspela da nakon 100 dana neprekidnog rada „očisti liste čekanja pacijenata“ i dokazala da je to moguće.

Prema njegovim rečima, to je narušilo koruptivni sistem u Srbiji, jer su pokazali da liste čekanja ne moraju da postoje, već da postoje samo da bi se pacijenti upućivali u privatne prakse, a ne radi pomoći građanima.

Govoreći o korumptivnosti lekara, on je ukazao na praksu koju se često dešava, a to je da lekari svojim pacijentima preporučuju da ih posete privatno, navodeći da ako neko ima aritmiju, na primer, i javi se 15. maja, zakaže mu se termin tek za oktobar, a lekar mu preporuči da ode privatno u njegovu kliniku.

„Kako to da kapaciteti u privatnoj praksi nikad nisu zauzeti, uvek sve imate slobodno i dostupno. Da li je moguće da se aparati neprekidno kvare u državnim, a u privatnim klinikama ne“, upitao je Milić i naglasio da bi ukidanje dvojnog radnog odnosa omogućilo i nezaposlenim zdravstvenim radnicima da pronađu posao, a ne da odlaze iz zemlje.

„Dvojni radni odnos je rak rana srpskog zdravstva“, poručio je Milić i dodao da se često dešava da lekari imaju i čak četiri radna odnosa, dodatno kao profesori na fakultetu i kroz obavljanje kliničkih studija za farmaceutske kompanije, kada su pacijenti na nekom eksperimentalnom leku.

 

Izvor: FoNet



KOMENTARI

  1. rax kaže:

    Dr.Milic, tip coveka i leraka,koji se broje u promilima.

  2. croat kaže:

    Ako u subotickoj bolnici imas jednog oftalmologa a iskusni I dobar hirurg napusti ustanovu jer mu dosta od „strucnog“ rukovodstva , nemas dovoljan broj med. sestata , verovatno je najveci problem da li doctor radi na dva mesta ili ne.

  3. Trovach kaže:

    Citavo drustvo je korumpirano. Cak i ribokradice imaju zastitu policije, ili bar ne izadju na prijavljivanje ribokradje. Kakva li je tek onda korupcija u oblastima gde se vrti veca lova?

  4. VIRTSE kaže:

    To uopste nije tacna izjava specijalista nema dovoljno i treba platiti za specijalisticki pomoc, ima sigurno mnogo boljei realnije resenje da i ti slojevi mogi da dodju do pomoci koji nisu mogli dugo tolom rezima kada se zdravatvo nacionalizovao, ne svidja mi se ovaj stav da tteba ukiniti.privatne klinike omladina ne znavoditi state iskusne medicinske sestre znaju ih pokrenuti i rukovoditi i od njih mogu dauce mladi da postanu dobri treba naci jedan zdrav i normalno resenje da do specijaliste mogu doci i ti slojevi koji nemogi u nacionalizovno zdravstvo.Rak zdravstva je primarni nacionalizacija bila kad su poprimili svakog u med skolama kojo nisu bili sposobni za ovu profesiju oa su napunili celo zdravatvo i izdvojili dobre lekare a nama ostavili ono drugo

  5. laki kaže:

    @VIRTSE

    Niški lekari su dokazali da se liste čekanja koje su bezrazložno godinama gomilane mogu ukinuti. Gospoda niški doktori su to uradili u roku od nekoliko meseci, uradili su ono što su doktori mešetari taložili godinama. I svakako da je Dr. Milić u pravu da baš iz istih razloga treba zabraniti paralelni rad u državnim i privatnim klinikama.

    I, molim te, ne lupetaj o tome kako su današnji kadrovi koji izlaze sa privatnih fakulteta konkurentni doktorima koji su te iste fakultete završili pre 20-30 godina. To ti je kao da porediš Đuku-molera-bizona u advokaturi sa npr. u advokatskim krugovima visoko priznatim Prelevićem ili Ninićem.

    Da se posluša savet Gospodina Doktora Milića i da se ozvaniči rad ili u državnoj ili u privatnoj praksi, mislim da sva ta „zvučna“ i „korektna“ doktorska imena ne bi razmišljala o privatluku. Međutim, dok im zakon dozvoljava mutljavine u vidu primanja plate na državnoj sisi i ekstraprofit za lečenje imućnijih građana na nekoj privatnoj klinici, oni će to i koristiti. Ispaštaju, čekaju na kojekakvim listama, i nemaju Ustavom garantovano pravo na lečenje, opet, oni koji nisu finansijski dovoljno stabilni, iliti, u prevodu pošteni građani, koji su svoju imovinu i ušteđevinu pošteno sticali, a ona nije dovoljna da se leče npr. kod dr. Macuta (aktuelnog nam presednika vlade).

    Imao bih još što-šta da ti kažem, ali, brate, glup si i nećeš ništa, pa ni ovo napred napisano shvatiti.

OSTAVITE KOMENTAR