Dveri predale Porodičnu deklaraciju,,Grad Subotica – zaštitnik porodice,,

Dveri Subotice su prošle nedelje predale Porodičnu deklaraciju,,Grad Subotica – zaštitnik porodice,,.Deklaracija je predata gradonačelniku Subotice Bogdanu Labanu, predsedniku Skupštine grada Tivadaru Bunfordu i svim odborničkim grupama u Skupštini grada.Ovim putem obaveštavamo Subotičku javnost da je deklaracija predata sa ciljem da Subotica usvoji jedan ovako važan dokument za očuvanje porodice i porodičnog doma . Prema važećem Ustavu i Porodičnom zakonu, kao i prema međunarodno prihvaćenim obavezama, Republika Srbija je dužna, a samim tim i grad Subotica, da porodicu zaštiti kao osnovnu jedinicu društva.

Pitanje zaštite porodice nije pitanje za jednu političku organizaciju, niti za jedan mandat skupštine grada, gradonačelnika ili gradskog veća. Pitanje zaštite i podrške porodici, i u širem kontekstu borbe protiv negativnih demografskih trendova, je pitanje opstanka. Zato smatramo da tema zaštite porodice mora da nađe svoje mesto u lokalnoj politici i da treba formirati poseban skupštinski Odbor za zaštitu porodice. Naš dugoročni cilj je povećanje kvaliteta života bračnih parova sa decom i da naš grad postane „Grad Subotica – zaštitnik porodice“.

 

DVERI

 

GRADONAČELNIKU SUBOTICE BOGDANU LABANU

 

Gradska organizacija Srpskog pokreta Dveri predlaže donošenje Porodične deklaracije.

 

Imajući u vidu sledeće više nego porazne i zabrinjavajuće činjenice:

–           Da se u prošloj, 2016. godini u Srbiji rodilo najmanje beba u prethodnih 100 godina;

–           Da je broj stanovnika Srbije za 10 godina smanjen za 385.000;

–           Da godišnje u Srbiji nestane opština srednje veličine od 35-40.000 stanovnika;

–           Da prosečna porodica u Srbiji ima samo jedno dete;

–           Da prosečna starost stanovništva u našoj zemlji konstantno raste – u 2016. iznosila je 42,9 godina;

–           Da je prosečna starost majke prilikom rođenja prvog deteta 30 godina;

–           Da je prošle godine u Srbiji sklopljeno 36.000 brakova manje nego 2015. godine;

–           Da statistički gledano umiremo od mnogih bolesti koje se mogu sprečiti i koje su posledica nezdravih načina života,

–           da je porodica osnovna jedinica društva, koja ima pravo na zaštitu države i društva

 

Skupština grada Subotice donosi:

 

PORODIČNU DEKLARACIJU „Grad Subotica – zaštitnik porodice“

 

kao osnovni dokument lokalne porodične politike kojim se izvršna vlast obavezuje da će štititi porodicu kao osnovnu jedinicu društva:

  1. Porodica, utemeljena u bračnoj zajednici muškarca i žene, je prirodna i osnovna jedinica društva, starija od svake ideologije, religije i državnog uređenja, i kao takva ima pravo na zaštitu lokalne samouprave.
  2. Smatramo da najveća opasnost sa kojom se naš grad suočava jeste upravo odumiranje stanovništva. Svaka vlast treba da postoji sa ciljem da pospeši natalitet i da zaštiti, ohrabri i pomogne porodice u odluci da imaju više dece.
  3. Prioritet pri planiranju budžeta grada biće izdvajanje za pomoć i podršku porodici, što podrazumeva i reformu lokalne poreske administracije u cilju olakšica, smanjenja i ukidanja plaćanja poreza na imovinu za porodice sa više dece, posebno one koje su socijalno ugrožene.
  4. Obezbedićemo da se pri plaćanju komunalnih usluga omoguće olakšice višečlanim i prezaduženim porodicama, a kroz lokalni ekonomski razvoj nastojati da se pruži podrška porodičnim firmama i zadrugama, a posebno povratku mladih na selo.
  5. Grad će posebno podržavati privatna preduzeća koja će primenjivati pro-porodične principe u svom poslovanju, a prilikom zapošljavanja u gradskoj administraciji, javnim preduzećima i ustanovama prioritet treba da imaju samohrane porodice, odnosno mogućnost da posao dobije bar jedan član porodice u kojoj niko nije zaposlen.
  6. Putem javnih konkursa stimulisaćemo medijske sadržaje na lokalnim medijima koji promovišu vrednosti braka, porodičnog života i roditeljstva, zdrave načine života i bavljenje sportom.
  7. Osnovaćemo gradski Fond za podršku porodici i lečenju dece, koji će biti finansiran iz gradskog budžeta i od donacija, sa posebnim zadatkom da pomaže u lečenju teško bolesne dece.
  8. Postaraćemo se da pravilnik o jelovniku u vrtićima i školama bude izmenjen po visokim standardima zdrave hrane i obezbedićemo besplatan parking za trudnice i višečlane porodice.
  9. Pojačaćamo i proširiti ulogu savetodavnih centara pri medicinskim i obrazovnim centrima na temu zaštite zdravlja žena i posebno reproduktivnog zdravlja, kao i prevencije razvoja teških bolesti.
  10. Učinićemo sve da svako naselje u našem gradu ima odgovarajuće igralište za decu, da deca u predškolskom uzrastu dobiju mogućnost besplatnog letovanje i zimovanja, da roditelji više ne snose troškove boravka drugog i svakog sledećeg deteta u predškolskim ustanovama kao i besplatne udžbenike i prevoz u školskom uzrastu i veće finansijske podsticaje za studiranje.

 

OBRAZLOŽENjE

 

Analizirajući uzroke depopulacije i konkretne mere u borbi protiv ove „bele kugeˮ, zaključili smo da se do dugoročnog rešenja može doći samo kroz posmatranje porodice kao osnovne jedinice društva. U sveobuhvatnoj podršci porodici je ključ rešenja demografskog problema. Supružnici u najvećem broju slučajeva imaju prirodnu želju za više od jednog deteta, ali iz brojnih razloga se ne odlučuju na takav korak. Među najvažnijim razlozima je nesigurnost u stabilnu budućnost, nerešeno stambeno pitanje, nedovoljna ukupna primanja porodice, itd. Prema važećem Ustavu i Porodičnom zakonu, kao i prema međunarodno prihvaćenim obavezama, Republika Srbija je dužna, a samim tim i grad Subotica, da porodicu zaštiti kao osnovnu jedinicu društva.

Pitanje zaštite porodice nije pitanje za jednu političku organizaciju, niti za jedan mandat skupštine grada, gradonačelnika ili gradskog veća. Pitanje zaštite i podrške porodici, i u širem kontekstu borbe protiv negativnih demografskih trendova, je pitanje opstanka. Zato smatramo da tema zaštite porodice mora da nađe svoje mesto u lokalnoj politici i da treba formirati poseban skupštinski Odbor za zaštitu porodice. Naš dugoročni cilj je povećanje kvaliteta života bračnih parova sa decom i da naš grad postane „Grad Subotica – zaštitnik porodice“. Uvešćemo svečano obeležavanje Dana porodice svake godine, sa ciljem da naš grad bude porodični grad – prijatelj beba, dece i porodice. Za praćenje sprovođenja ovih naših namera od strane izvršne gradske vlasti zadužujemo budući skupštinski Odbor za zaštitu porodice.

 



KOMENTARI

  1. vesna berta kaže:

    … svaka pohvala!

  2. rax kaže:

    nisam procitala sve, ali bih dverima porucila da se bore u bg za sve ovo, a ne u subotici. i sve ovo da se sprovede, opet bi svi koji mogu napustili zemlju, ne zato sto nemaju posao i plate, vec zato sto ne zele da zive u drzavi kao sto je srbija. ne zele da im polusvet kroji sudbinu, da im polupismeni budu sefovi, da u 21. veku idu po blatu, da se voze autobusima, koji je raspadaju, da piju zagadjenu vodu, da im je okolina kontaminirana svim mogucim odpadom, da mogu da odu kod lekara kada im zatreba i jos mnogo toga. to sve je u srbiji neostvarljivo u sledecih 100 godina. kada bi botovi dosli do nekog pasosa, cak bi i oni otisli, sigurna sam i pored toga sto im egzistencija nije ugrozena.

  3. Vuk kaže:

    Klerofašitički pamflet, kao u Nemačkoj tridesetih godina prošlog veka.

  4. Germinal kaže:

    Za pocetak bih autorima deklaracije predlozio da citaju delo Fridriha Engelsa o Poreklu porodice, privatne svojne i drzave. Zatim da ga proradjuju, analiziraju i temeljno proucavaju. Nakon toga da izvode zakljucke i sve to onda uporede sa svojih 10 tacaka iz deklaracije. Ako im je to mozda suvise naporno i oduzima previse vremena onda mozemo sve to skratiti obicnim pitanjem – a odakle uzeti pare? i ko ce te vase lepe i plemenite zelje (prepisane iz devojackog spomenara) da izfinansira? I jos nesto za kraj – kapitalizam nije socijalna ustanova, i ni slucajno ne deli okolo milodare. Kapitalizam ( pogotovo ovaj srpski) je jedno sirovo laktasko drustvo, pa onda ko koga bolje udari laktom u rebra, taj osvaja pokal za sebe i naravno za svoju porodicu.

  5. stormwatch kaže:

    @Vuk

    Upravo tako! Samo fali jos neka ilustracija iz tog vremena, pa da se doda slag na govnjivu tortu.

  6. Anonimni kaže:

    Ovi nisu normalni

  7. ajajaj kaže:

    vratite Vojvodini sve sto ste joj oteli,rasprodali ,unistili,….sama ce se uzdignut,oporavit

OSTAVITE KOMENTAR