Grace Kelly (1929-1982) – III. Rainier monacói herceg felesége
Gracia (Grace) Patricia Kelly 1929. november 12-én született Philadelphiában, szigorú katolikus szülők gyermekeként. Családja országszerte ismert és népszerű volt, hiszen édesapja, John Brendan Kelly miután evezősként három olimpiai aranyérmet nyert, aktívan kivette a részét a politikából is, édesanyja a. Pennsylvania Egyetem testnevelési karának volt a dékánja. Testvéreivel ellentétben nem rajongott a sportért, viszont fiatalon már iskolai darabokban lépett fel és érdeklődése a színjátszás felé fordult. A „kis vakarék“- ahogy apja szólította – New Yorkba ment színészetet tanulni, eközben pedig modellként tartotta el magát.
Grace szüleivel és testvéreivel
A tehetséges lányra hamarosan egész Hollywood felfigyelt. Karrierje rövidnek, de annál jelentősebbnek bizonyult. Mindössze 11 játékfilmben szerepelt 1951 és 1956 között, ám ezeknek több mint a fele filmtörténeti alkotás lett.
22 évesen szerepelt első nagyjátékfilmjében, a Tizenegy órában, majd a Délidő című film következett Gary Cooper oldalán. Annak ellenére, hogy Grace Kelly jeleneteinek nagy részét kivágták a végső változatból, arca ismertté vált a közönség számára. Mivel apja tiszteletét és szeretetét sosem tudta kivívni, előszeretettel vette magát körül idős színészkollégákkal, akikért rajongott. A Mogambo kenyai forgatásán Grace újabb flörtbe kezdett színészkollégájával, Clark Gable-vel. Ez a viszony azonban nem bizonyult komolynak, Gable elmondása szerint abban az időben nemcsak ő, hanem az egész stáb szerelmes volt Grace Kellybe.
Grace Kelly vitathatatlanul szupersztár lett. Ismertségének növekedésével felfigyelt rá Alfred Hitchcock rendező is, akivel Grace három filmet forgatott: Gyilkosság telefonhívásra, Hátsó ablak és a Fogjunk tolvajt! Kelly elmondása szerint Hitchcocktól tanulta a legtöbbet, akivel egész életében szoros barátságot ápolt.
Grace Kelly, Bing Crosby és William Holden a Vidéki lány című filmben
Korának egyik leghíresebb színésznőjeként a Vidéki lányban két szerelmével játszott együtt: William Holdennel és Bing Crosby-val. Ez az alakítása gyökeresen eltért a többitől: egy megkeseredett, hanyag feleséget játszott, aki alkoholista férjét próbálja a helyes útra téríteni. Ezzel az alakítással 1955 februárjában átvehette a legjobb női főszereplőnek járó Oscar-díjat.
Grace Kelly és az Oscar
Elegáns és visszafogott stílusa meghatározó tényezője volt az ötvenes évek amerikai divatjának. Megjelenése egyszerű, letisztult mégis ízléses volt. A rövidlátó Grace stílusos divatkellékké tette a szemüveg viseletét, emellett kedvenc kézitáskájának köszönhetőn hozzájárult a „Kelly bag“ megszületéséhez. A Divatakadémia 1956-ban őt választotta a legigényesebben öltözködő színésznőnek.
Ifjúkori heves és viharos élete megállapodni látszott, mikor Franciaországban, a Cannes-i filmfesztiválon megismerkedett III. Rainier monacói herceggel.
Grace első Monaccói látogatása – a hercegre várva
A szimpátia kölcsönösnek bizonyult, és Hollywood üdvöskéjéből nemsokára Monaco hercegnéje lett. A szerelembe esett színésznő és a monacói herceg polgári esküvőjére 1956. április 18-án, a templomi szertartásra pedig 19-én került sor.
Az „évszázad esküvőjének“ fémjelzett házasságkötést Európa-szerte közvetítették. Grace Kelly híres-neves esküvői ruháját az Oscar-díjas jelmeztervező, Helen Rose álmodta meg, az elkészítésén pedig kb. 35 varrónő dolgozott hat héten át. A színésznő élete valódi tündérmesévé vált, valósággal ragyogott a boldogságtól. Lehengerlő szépsége és katolikus neveltetése ideális hercegnővé tette.
Az újdonsült hercegnének eleinte nehezen ment a beilleszkedés – hiányoztak a barátai, a munkája, franciául sem tudott rendesen, és a protokolláris követelményekhez nehezen tudott hozzászokni. Grace Kelly méltó társa lett férjének, pedig nem volt könnyű dolga: meg kellett tanulnia franciául és el kellett sajátítania az udvari etikettet. Elegáns volt és elbűvölő, gondosan nevelte három gyermekét, a pletykalapok sem tudtak rosszat írni róla. Az 1956-os forradalom után sokat tett a magyar menekültekért, ezért az osztrák kormánytól magas kitüntetést kapott. Aktív, de visszafogott résztvevője volt minden háborús erőfeszítésekkel kapcsolatos csoportoknak és hozzájárult a monacói vöröskereszt elismeréséhez.
Karrierjét teljesen feladta, csak 1964-ben ingott meg, amikor Hitchcock felajánlotta neki a Marnie filmszerepét. Végül a közhangulat nyomására mégis nemet mondott, mert alattvalói nem szerették volna, ha hercegnőjük tolvajt játszik és Sean Conneryvel flörtöl, még ha csak a filmvásznon is.
Grace Kelly három gyermeknek adott életet: Caroline (1957), Alber (1958; a jelenleg uralkodó II. Albert monacói herceg) és Stephanie (1965).
Grace Kelly 1956 és 1982 között, 26 éven át volt Monaco hercegnéje.
1982. szeptember 13-án egy közös családi hétvégéről tartott hazafelé lányával, Stephanie-vel, amikor utolérte a végzet. Annak ellenére, hogy nem volt jó sofőr és tudta, hogy veszélyes útszakasz áll előtte, ragaszkodott a vezetéshez. Az egyik kanyar sikertelen bevétele után autóbalesetet szenvedett, melyet lánya kisebb sérülésekkel túlélt, Grace Kelly azonban másnap életét vesztette a kórházban. 1982. szeptember 18-án, 53 évesen korában a monacói Szent Miklós-katedrálisban helyezték örök nyugalomra, ugyanúgy, mint III. Rainier herceget, aki 2005-ben, 56 év uralkodás után hunyt el.
Grace Kelly legendája tovább él, 1993-ban ő lett az első filmsztár, akinek képe a monacói és az amerikai posta összefogásában bélyegen is megjelent. Mivel az amerikai törvények tiltják külföldi államfők ábrázolását postabélyegen, a monacói változatot Grace hercegné, a tengerentúlit egyszerűen csak Grace Kelly felirattal adták ki.
Amerikában a mai napig megmaradt a mondás:„A férfiak Marilyn Monroe-val töltenék legszívesebben az éjszakájukat, de feleségül Grace Kellyt vennék.”