Erika Janović 10. marta otvara samostalnu izložbu svojih radova na Sajmu svile u Lionu kao jedina predstavnica Srbije.
Pre odlaska u Francusku priredila je radionicu slikanja na svili i svoja dela najpre prikazala u Gradskom muzeju u Subotici, gde je izložena i ostavština dela dizajnerke tekstila Johane Pilasanović.
Izvor: RTV (Rada Stajić)
Još dok je kao devojčica gledala svoju baku krojačicu kako šije padobrane od svile, Erika Janović zavolela je ovu skupocenu tkaninu. Tokom studija na Fakultetu primenjenih umetnosti u Beogradu, postidplomskih studija scenografije, kostimografije i lutkarstva u Budimpešti, kao i rada u Dečjem pozorištu u Subotici, oslikavala je tkanine od svile.
Već 20 godina uživa u lepotama ove umetnosti, a od 10. marta, imaće samostalnu izložbu na Sajmu svile u Lionu, kao jedina učesnica iz Srbije.
„To je veliki sajam svile, posle onog u Singapuru drugi po veličini u svetu. Tokom protekle četiri godine, nekoliko puta sam učestvovala na grupnim izložbama, a ovo je moja prva samostalna izložba radova od oslikane svile. Jako se radujem prilici da slikam pred publikom u Francuskoj. To mi je veliki izazov“, poručila je Erika Janović za RTV neposredno pred polazak na put u Francusku.
Izvor: RTV (Rada Stajić)
Izložba radova Erike Janović, koja će punih mesec dana trajati na Sajmu svile u Lionu, u Gradskom muzeju u Subotici trajala je samo jedno veče, ali je tom prilikom ona održala radionicu ženama koje su želele da nauče to umeće.
„Ja inače slikam. Radim kao amater u tehnici akrila, akvarela i pastela. Svila me je uvek privlačila, ali nisam imala priliku da naučim tu tehniku, pa se jako radujem što sam je, napokon, dobila“, kaže Julijana Gurbić, učesnica Radionice slikanja na svili u Gradskom muzeju u Subotici.
I Marija Stančević bila je veoma voljna da nauči tehniku slikanja na svili.
„Slikanje na svili je jedinstveno iskustvo koje ne može da se vidi svaki dan i nauči od bilo koga. Obožavam prelivanje boja. Volim i radim ručne radove, ali ovo je nešto posebno“, smatra Marija Stančević, učesnica Radionice slikanja na svili koja je, povodom Dana žena, organizovana u Gradskom muzeju u Subotici.
Izvor: RTV (Rada Stajić)
Istim povodom, prvi put su izloženi i radovi na svili dizajnerke tekstila Johane Pilasanović koje je, nakon smrti umetnice, Gradskom muzeju u Subotici poklonila njena koleginica i prijateljica Milica Majstorović, a ovu kamernu izložbu posetioci će moći da pogledaju do polovine marta.
„Zamolila sam Eriku Janović, kojoj predstoji samostalna izložba na Sajmu svile u Lionu, da najpre predstavi svoj rad u Subotici jer će u Francuskoj predstavljati ne samo sebe i svoje radove već i naš grad i državu. Zato sam smatrala da bi bilo odlično da, uoči Dana žena, predstavimo i njene i radove Johane Pilasanović, da se podsetimo na istoriju slikanja na svili u Subotici, ali i da pružimo mogućnost zainteresovanim ženama da i one nauče ovu veštinu“, objašnjava Olga Kovačev Ninkov, istoričarka umetnosti u Gradskom muzeju u Subotici.
Izložbom dela Johane Pilasanović i Erike Janović, izrađenih od ručno oslikane svile, obogaćena je umetnička zbirka Gradskog muzeja u Subotici u čijem posedu se već nalazila slika Angeline Mačković, kćerke arhitekte Titusa Mačkovića, koja je početkom 20. veka slikanje na svili učila od Jelene Čović, prve akademske slikarke Subotice čije zaveštanje će, očigledno, biti sačuvano za budućnost.
Izvor: RTV (Rada Stajić)