Nova akademska godina na visokim i višim školama u Subotici prekjuče je i zvanično počela, a na većini visokoškolskih ustanova još uvek ima slobodnih mesta.

Na Ekonomskom i Građevinskom fakultetu, Višoj tehničkoj školi i Višoj strukovnoj školi za obrazovanje vaspitača i trenera ostala su slobodna mesta na studijama koje se finansiraju iz budžeta i na samofinasiranju. Od 855 slobodnih mesta, Ekonomski fakultet upisalo je 528 studenata. Dok je na Višoj školi za obrazovanje vaspitača ostalo mesta na gotovo svim studijskim programima i specijalističkim studijama.
– Da smo u potpunosti zadovoljni – nismo, kaže Nadežda Rodić, direktorka Više škole za obrazovanje vaspitača i trenera.
– Krivca vidimo u demografskih odstupanjima, ali i u činjenici da je u poslednje vreme sve više fakulteta i visokoškolskih ustanova. Naš fakultet je upisao 115 studenata na osnovne studije, a slobodno je ostalo oko 50 indeksa.
Da problem postoji potvrdio je i pokrajinski sekretar za obrazovanje Zoran Milošević, koji je istakao da se sve više otvara pitanje racionalizacije visokih ustanova tokom naredne decenije.
– Realnim Finansiranjem doći ćemo do otvaranja pitanja opstanka pojedinih studijskih programa – kaže Milošević. – A samo tržište će pokazati koji fakulteti su atraktivni za naše brucoše. Puko studiranje i sticanje fakultetske diplome, sigurno nema opravdanja. Jer ako neka struka nikome nije potrebna, nema mesta ni za takav fakultet.
KOMENTARI
OSTAVITE KOMENTAR
Morate biti prijavljeni da biste komentarisali.






Sto bi studirali i mucili se kad mogu da kupe diplome. Znanje = partija
Danas ti nije potreban fakultet da bi imao dobro placen posao. Kapitalizmu je potrebno znanje, a ne diploma.
fakulteti u Subotici su katastrofa. ne znam zasto bi neko trosio vreme na njih. pa oni nisu azurirali program decenijama unazad. to sto se tamo uci nicemu ne sluzi.
A šta je tu čudno? Skoro da moram da priznam da mi je drago što je tako. Možda će ovima na vlasti doći neke stvari iz d**** u glavu.
1. Nastavni programi ignorišu tržište rada
2. Programi su zastareli, praktično znanje i primena su ravni nuli
3. Poslednja anketa je pokazala da visokoobrazovani ni ne trebaju našim poslodavcima, samo zanatlije i tehničari (koji će opet raditi u „šrafciger“ firmama)
4. I na ono malo mesta gde su potrebni visokoobrazovani, poslove dobijaju ovi sa partijskom knjižicom, kumovi, rođaci i sl.
Naravno tu ne računam par smerova na FTN-u i sl. Pričam isključivo o ovome što se nudi u Subotici!
Pa ko je onda lud da studira?
PS u vreme kada sam ja upisivao Ekonomski fakultet, nas brucoša je bilo oko 950 na dva odeljenja (SU i NS), sada ih na tri odeljenja ima 528. Svaki komentar je suvišan!
+ odliv ljudi iz države!!!
To svi zaboravljaju da napišu kao razlog za manje upisanih ljudi na fakultete!
E sad ima prilike da se vrati na Ekonomski onaj lik iz Lovćenca koji je bio izbačen zbog fosne koju je uneo kroz prozor u sobu fakulteta 🙂