Fakulteti u Subotici traže brucoše

Nova akademska godina na visokim i višim školama u Subotici prekjuče je i zvanično počela, a na većini visokoškolskih ustanova još uvek ima slobodnih mesta.

ekonomski fakultet

Na Ekonomskom i Građevinskom fakultetu, Višoj tehničkoj školi i Višoj strukovnoj školi za obrazovanje vaspitača i trenera ostala su slobodna mesta na studijama koje se finansiraju iz budžeta i na samofinasiranju. Od 855 slobodnih mesta, Ekonomski fakultet upisalo je 528 studenata. Dok je na Višoj školi za obrazovanje vaspitača ostalo mesta na gotovo svim studijskim programima i specijalističkim studijama.

– Da smo u potpunosti zadovoljni – nismo, kaže Nadežda Rodić, direktorka Više škole za obrazovanje vaspitača i trenera.

– Krivca vidimo u demografskih odstupanjima, ali i u činjenici da je u poslednje vreme sve više fakulteta i visokoškolskih ustanova. Naš fakultet je upisao 115 studenata na osnovne studije, a slobodno je ostalo oko 50 indeksa.

Da problem postoji potvrdio je i pokrajinski sekretar za obrazovanje Zoran Milošević, koji je istakao da se sve više otvara pitanje racionalizacije visokih ustanova tokom naredne decenije.

– Realnim Finansiranjem doći ćemo do otvaranja pitanja opstanka pojedinih studijskih programa – kaže Milošević. – A samo tržište će pokazati koji fakulteti su atraktivni za naše brucoše. Puko studiranje i sticanje fakultetske diplome, sigurno nema opravdanja. Jer ako neka struka nikome nije potrebna, nema mesta ni za takav fakultet.

 

Novosti



KOMENTARI

  1. TT kaže:

    Sto bi studirali i mucili se kad mogu da kupe diplome. Znanje = partija

  2. Zzzzz kaže:

    Danas ti nije potreban fakultet da bi imao dobro placen posao. Kapitalizmu je potrebno znanje, a ne diploma.

  3. milutin kaže:

    fakulteti u Subotici su katastrofa. ne znam zasto bi neko trosio vreme na njih. pa oni nisu azurirali program decenijama unazad. to sto se tamo uci nicemu ne sluzi.

  4. Posmatrač kaže:

    A šta je tu čudno? Skoro da moram da priznam da mi je drago što je tako. Možda će ovima na vlasti doći neke stvari iz d**** u glavu.

    1. Nastavni programi ignorišu tržište rada
    2. Programi su zastareli, praktično znanje i primena su ravni nuli
    3. Poslednja anketa je pokazala da visokoobrazovani ni ne trebaju našim poslodavcima, samo zanatlije i tehničari (koji će opet raditi u „šrafciger“ firmama)
    4. I na ono malo mesta gde su potrebni visokoobrazovani, poslove dobijaju ovi sa partijskom knjižicom, kumovi, rođaci i sl.

    Naravno tu ne računam par smerova na FTN-u i sl. Pričam isključivo o ovome što se nudi u Subotici!

    Pa ko je onda lud da studira?

    PS u vreme kada sam ja upisivao Ekonomski fakultet, nas brucoša je bilo oko 950 na dva odeljenja (SU i NS), sada ih na tri odeljenja ima 528. Svaki komentar je suvišan!

  5. Χρόνος kaže:

    + odliv ljudi iz države!!!

    To svi zaboravljaju da napišu kao razlog za manje upisanih ljudi na fakultete!

  6. Pravdoljub .. kaže:

    E sad ima prilike da se vrati na Ekonomski onaj lik iz Lovćenca koji je bio izbačen zbog fosne koju je uneo kroz prozor u sobu fakulteta 🙂

OSTAVITE KOMENTAR