Izložba “Filmovi koje smo voleli”, jedinstvena zbirka filmskih plakata i reklamnog materijala nastala dugogodišnjim prikupljanjem Blagoja Čkonjevića, postavljena je u Galeriji Otvorenog univerziteta u Subotici, u okviru Festivala evropskog filma Palić.
To je 12. predstavljanje izložbe Istorijskog arhiva Požarevca koja je nastala 2011. godine povodom 100 godina jugoslovenskog filma.
Reč je o zbirci koja prati razvitak domaće kinematografije od 1947. do 1980. godine, a koja obuhvata plakate filmova Puriše Đorđevića, Veljka Bulajića, Žorža Skrigina, Žike Pavlovića, Kokana Rakonjca, Miće Popovića, Soje Jovanović, Aleksandra Petrovića i drugih.
To su posteri koji nas podsećaju na filmove koje smo gledali, voleli, uz koje smo odrastali i sticali znanja o svetu koji nas okružuje, kakav treba da bude”, objasnila Dragana Miloradović, jedna od troje autora izložbe i kataloga.
Ona je primetila da taj edukativni momenat, koji su oni imali uz kultna ostvarenja jugoslovenske kinematografije, nedostaje današnjoj mladeži, i dodala da su reakcije na izložbu interesantne.
Kod savremenika filmova videli smo suze, jer se sete svog prvog odlaska u bioskop, pa prvog poljupca, držanja za ruke i edukativnog momenta kakav treba da bude, a mladi spoznaju da je postojala vrlo raznovrsna i bogata kinematografija”, dodala je Miloradović.
Direktor Festivala evropskog filma Radoslav Zelenović ukazao je na značaj izložbe kao svojevrsnog vremeplova, podsećanje na kinematografiju koja je bila ravnopravna u evropskim razmerama.
“Dok sam stajao okružen plakatima na kojima su Ljuba Tadić, Bata Stojković, Mija Aleksić, kojih više nema, shvatio sam da je to porodični album sa najdragocenijim slikama o vremenu u kome smo živeli i ljudima koji su stvorili jugoslovensku kinematografiju”, istakao je Zelenović.
On se prisetio značaja koji su plakati imali najavljujući projekcije filmova i ocenio da oni danas pomažu da se sećanje na veliku kinematografiju vrati, naglasivši da izložba “Filmovi koje smo voleli” predstavlja “nostalgično filmsko putovanje”.
Autori izložbe i kataloga, pored Miloradović, su Goran Mitić i Jasmina Nikolić koja je kazala na današnjoj konferenciji za novinare da očekuju da izložba gostuje i u Hrvatskoj i Sloveniji.
“Ljuba Tadić, Bata Stojković, Mija Aleksić…koji su stvorili JUGOSLOVENSKU kinematografiju”! Da li bi u Hrvatskoj napisali kako su Boris Dvornik, Relja Bašić itd. stvorili JUGOSLOVENSKU kinematografiju? Malo sutra. Eh, nikada nećemo doći pameti.
Tamo u Hrvatskoj baš i nisu zainteresovani za jugoslovenizam…
..@megile .. Tako je .. tu ste u pravu . Maa.. da mislim da bi oni PRVI trebali da lete na jugoslovenijlizmu.Cisto fore radi , jer su tek PRVI put dobili drzavu u toj JUGOSLAVIJI.. To sto ce se neko javiti, i reci da su tek odnedavno samostalni, je prica iz sredine jedne istorijske zajebancije!!