Kada bi se pre četvrt veka neko usudio da kaže nešto protiv nove fontane, delovao je krajnje nedobronamerno i mrzovoljno, u poplavi oduševljenja i optimizma, koji je vladao u vezi svega što se u gradu tada dešavalo. Bilo je onih koji su podsećali da keramika ne trpi ovdašnju klimu, ali je poverenje u tadašnju gradsku upravu i gradski komitet saveza komunista, bilo bezgranično. Cela Subotica je doživljavala renesansu, dobili smo pešačko carstvo u centru grada, među prvima u Jugoslaviji, grad se prenuo iz višedecenijskog sna. Bio je to korak od „sedam milja“.
Zelena fontana je stigla iz Pečuja 1970. godine. Izrađena po idejnom projektu arh. Svetislava Ličine 1968. godine, bio je to savremeni odgovor na secesiju koja je dominirala u gradu i keramičke Žolnai ukrase, koji su dobro odolevali na Gradskoj kući, Rajhl palati…
Bila je namenjena lokaciji današnje plave fontane tada vatrogasnog bazena iz II svetskog rata. „Subotičko čudo“ nije postavljeno po planu, jer se najpre nije znalo ko je obavezan da snosi troškove same izgradnje. Komunalno preduzeće, Dom kulture ili neko treći. Godine su prolazile, svaka sledeća je bila TA koja je obećavala, sve dok nije došla osamdesetpeta.
Trg slobode je postao pešačka zona i „zelena fontana“ je dobila mesto na prostoru parkinga, sada kao prirodni centar grada. Bilo je to poslednje arhitektonsko ostvarenje na koje su Subotičani listom bili tako ponosni.
Već prva zima, donela je malo razočaranje. Fontana je napunjena balama slame. Vrlo brzo su počela da se uočavaju sitna oštećenja ali su stizala uveravanja da postoje rezervni delovi. Problem se naslućivao jer se svaki segment za sebe, jednostavno trošio i zamena oštećenih delova, značila bi zamenu cele fontane.
Sve ostalo znamo. Kakva je, takva je – naša je. Subotičani su se vezali za nju, za ceo pejzaž tog trga i svako rušenje doživljavaju kao otkidanje živog tkiva. Trebalo je imati hrabrosti i prvi reći – fontana je gotova. Ali ko će se usuditi da je ukloni. Posle katastrofe oko Pozorišta i fontane na Đinđićevom platou, te svih neuspelih projekata poslednjih godina, apsolutno niko nema veru, da bi u gradu neko sada mogao da napravi valjano i običnu česmu.
Pominje se neka drugačija fontana, mladi autori, jeftino rešenje…Kao da je u pitanju projekat na Prozivci a ne operacija „na otvorenom srcu“. Onaj ko zatrpa zelenu fontanu, opravdano ili ne, poslaće jedan deo istorije i kolektivnih uspomena u grob. Na primeru tramvaja vidimo, da se takve stvari ne zaboravljaju. Kako vreme odmiče, tako blede argumenti za ukidanje, a sve postaje mit i prokletstvo za onoga ko je doneo odluku o ukidanju.
Vidi :Istorija Trga Slobode
Poslednja mladost u fontani
Lansky, priznajem tvoj tekst je bolji od mog.
Jedna stvar je jasna, tramvaj je skinut kada je bio u takvom stanju da je bila potrebna potpuna rekonstrukcija istog. Jednostavno, dalje se nije moglo. Sa jedne strane morate uložiti mnogo novca da bi izvršili rekonstrukciju infrastrukture, a sa druge strane uvek je jeftinije i lakše ukloniti sve, samo je potreban "pravi" razlog.
Neko je u predhodnoj vesti naveo da voda koja curi utiče na temelje Gradske kuće, što je podjednako smešno koliko i pokušaj nekadašnje vlasti da zatvaranje Štrosmajerove opravda vibracijama koje utiču na iste te temelje.
Jedini pravi razlog zašto bi trebalo ukloniti zelenu fontanu, je taj što toliko cenjena keramika ne trpi ovakve vremenske uslove, pa da se i naruče novi delovi za nju, ona bi opet kroz 20 godina propala (što neminovno čeka i plavu fontanu). Međutim, moj lični stav je da se fontana ne dira, već izvrši njena rekonstrukcija. Kao i kod tramvaja, ja sam za ono teže rešenje da se ne bi ponovljala ista priča decenijama.
Prva subotička fontana, trajala desetak godina :

Ako sruse fontanu ljudi im to nikada neće oprostiti, kao ni ovim prethodim koji su srusili pozoriste i sada came u tami opozicije. Postace istorija.
Naravno da fontanu ne treba ukloniti vec je rekonstruisati i vratiti joj prvobitni izgled ako je dotrajala. Nema izgovora za njeno rusenje.
Kako ISTORIJA pa DS vedri i oblaci gradom……………
SVM dobija veliku vecinu, DS je proslost.
To da je fontana dotrajala je samo izgovor. Fontanu se mora srušiti jer je neko smislio da se na njenom mestu gradi podzemna garaža koja treba da bude povezana podzemnim tunelom sa budućom podzemnom garažom na parkingu ispred Radničkog univerziteta. Za ovaj projekat ima sredstava, a za popravku zelene fontane nema.
Svaki daljnji komentar je suvišan !
Iako je to bila jedna od zamisli, podzemna garaža ispod zelene fontane nije predviđena planom detaljne regulacije za centar grada. Ona je zbog velikog broja primedbi, izbačena iz plana pre njegovog donošenja tokom proleća prošle godine.
Jedino ako ne izmene DUP za taj deo grada, u šta čisto sumnjam. U Direkciji ne postoji ta vrsta skrivenih namera iz prostog razloga što je sve izvesnije da se sa Zelenom fontanom ništa neće desiti u narednih godinu dana, jer ni za realizaciju predviđenog plana nema dovoljno sredstava. O tome ću više napisati kada se donese plan rada Direkcije za izgradnju grada i kada pouzdano budemo znali sve podatke.
Više o planu za centar grada možete pročitati na:
Plan detaljne regulacije centra grada pre izmena
Zar nisu danas. petak, 11.feb 2011.g. odustali od russenja zelene fontane ?
Otrežnjenje je došlo posle novih informacija koje su stigle sa trafike ?
Jel tako il nije ?
Na žalost, uklanjanje fontane je neminovno, jer se ispod nje stvorila, kako stvari stoje, velika šupljina isprana vodom i preti čak urušavanje. To je posledica pucanja azbestnih cevi. Dakle, da bi se to saniralo, fontanu prvo treba razmontirati i skloniti, što znači da posle "sastavljanje" ne dolazi u obzir, ili bi bilo skuplje od gradnje nove. Za zelenom fontanom ne treba previše žaliti jer nikada nije ni napravljena do kraja onako kako je trebalo, materijal je nepodesan za ovo podneblje, a keramika je uveliko oštećena nešto klimom, nešto pranjem kiselinama nešto od nas samih…U svakom slučaju ne predstavlja "kulturno-istorijsku vrednost", kao što je bilo Pozorište, koje smo ipak dozvolili da nam sruše. Na mestu fontane treba napraviti lep parkić sa par vodoskoka, a ono ruglo od seoskog dečjeg igrališta kod "Maksija" ukloniti i tamo sličan park podići sa vodoskocima, pa bi u centru imali lepu zelenu oazu iz dva dela.
Zelena fontana je bila osuđena na propast, kao što je to i plava a "ono" na Đinđićevom platou, što se ne zna šta je, a uz to i ne radi, treba odmah da se zatrpa. Ne zato što Subotičani ne vole fontane, već zbog toga što niti ima koga ko zna da napravi, niti onoga ko zna da održava a štetočina koliko voliš.
Ipak, zelena fontana je imala neke svoje vrline. Na njoj je moglo da se sedi, kolektivno kupanje je postalo tradicija maturanata…
Stoga se slažem da bi trebalo vratiti izgled od pre jednog veka, jer nema čoveka u ovom gradu ko veruje da bi neko mogao tu nešto valjano da napravi.
A u toj velikoj supljini tece lava i postoji jedan citav svet u kojem dominira na izgled izumrla vrsta gmizavaca u narodu poznatiji kao dinosaurusi. Fascinatno. Samo nemoj da se iznenadis da ukoliko krenes sa kopanjem naidjes na zemlju, ovu nasu vojvodjansku.
Nije se isprala zemlja ispod fontane nego tebi mozak majstore.
Molim vas da mi objavite komentar.
Onaj gradonacelnik Vucinic ce u istoriju Subotice uci kao najgori gradonacelnik od kada grad postoji. Pored namestanja kravate nije u stanju nista da ucini, pa aminuje ove i ovakve projekte. Dok su Madjari rusili pozoriste podrzavao ih je kao predsednik skupstine, kasnije pravio dilove sa onim nesretnikom Janjicem oko platoa i nakrao se para da to nije normalno. Sada rusi zelenu fontanu i jos nalaze kojekakve izgovore kako bi zamlacivao narod. 50 miliona dinara su stukli u onu kantu na platou, a projektatni se jos ovajdili. Jos je ta kanta trebalo da ima prskalice koje naravno nikad nisu ni radile, a sad misle da su sposobni da naprave prskalice na zelenoj fontani koje rade.
Istom tom gradonacelniku postavljam pitanje, kada cete svecano otvoriti plato Djindjica da vam dodje narod i da vam se u lice smeje koliko ste nesposobni. Narod mora da zna da cim morate da angazujete projektanata za nesto, onda je to skuplji projekat od obnove. Tu se prave dilovi a kasnije se fuserajski odradjuje i umesto sadasnje fontane dobicemo neko smece koje ce sigurno da prska unaokolo i dobicemo bare na sve strane. Ali ce tada biti kasno. Budi se narode i skidaj bagru sa vlasti a gradonacelnika na lustraciju i dozivotna zabrana prilaska gradskoj kuci.
Vox, na osnovu čega tvrdiš da je isprana zemlja ispod fontane?
Kakve su cevi ispod, kojeg su prečnika i gde one odvode vodu?
Molim te za odgovor jer je to važno za odlučivanje o tome šta dalje da se radi odnosno za analizu .
Alo, majstore, koji ti je vrag, šefe, pa da li si ti čuo nekada da voda ISPIRA tlo kada ističe, pitaj ljude u Direkciji koji se bave Zelenom fontanom neka ti to malo razbistre. Sumnjaju da se tako nešto desilo i ispod Zelene fontane, i s obzirom koliko je vode isteklo, verovatno su u pravu. Nisam izvukao iz malog prsta. Drugo, volim i ja Zelenu fontanu, lepo je bilo sedeti na njoj, ali gospodine koji si napisao da joj treba vratiti izgled od pre jednog veka, ona je izgrađena 1985. godine, i daleko je od toga da je stara čitav jedan vek! Verovatno si napravio nenamerni lapsus. Ponavljam da ona nije nikakva kulturno-istorijska vrednost, već je na žalost ne tako stara RUINA kojoj nema spasa. Od podzemne garaže ispod fontane se odustalo, a taj prostor treba osmisliti bolje nego do sada. Parkić, šetalište, klupice, možda slična fontana ali od drugačijeg materijala, kvalitetnija…sve zavisi – od para!
Izvinjavam se, nisam video odmah Tvoje pitanje, koliko sam obavešten, cevi su azbestne i potpuno su propale. A ako kubik vode negde otiče iz njih na sat, ili za pola sata, onda pretpostavi gde bi taj gubitak mogao da završi? Sigurno ne u kanalizaciji. Mislim da imam negde podatak o prečniku cevi, pronaći ću ga ako treba, ali čini mi se da to u ovom trenutku nije najbitnije kada se pouzdano zna da su gubici vode veliki i da je to uzrok zbog kojeg je čitav objekat u katastrofalnom stanju!
Vox, Lansky je postavio sliku od pre 80, 90 godina jer je u međuvremenu taj prostor menjao namenu i izgled pa je čak bio i parking.
U pozadini Gradska kuća
Da li postoji rupa, to zaista treba utvrditi jer se u inženjeriji a građevina u to svakako spada ne bavi pretpostavkama. To barem nije problem utvditi, kao što nije problem ni sanirati. Pucanje azbestnih cevi takođe nije nikakav problem zameniti, samo je potrebno uraditi proračun da li je jeftinije rastaviti fontanu i sanirati postojeće probleme ili napraviti novi projekat i uraditi ga. Napravi se presek trenutnog stanja, stavi se na papir i izabere najbolje rešenje. Varijanta, procene je politički manir a ne inženjerski i dolikuje parlamentu a ne Direkciji za izgradnju grada. Krajnje dobronamerno pitanje. Da li imate presek stanja, i proračun pa na osnovu koga tvrdite da ju je potrebno srušiti ili to pričate napamet? Ljudi imaju pravo da pišu iz emocija ali ako ste vi inženjer i upućeni u sve ovo onda morate ljude uputiti u činjenice bez pretpostavki.
Drugo, kao objekat koji pripada strogom centru grada, zelena fontana iako stara 25 godina sama po sebi nije objekat od kulturne značaja ali kao deo celine svakako jeste. Kao potvrda toga govori činjenica da uslove propisuje Međuopštinski zavod za zaštitu spomenika kulture i da se taj prosto ne može urediti kao plato pokojnog premijera, gde je isti taj zavod dozvolio nešto što zaista odskače od Manojlović palate. Da li neko u vlasti zaista može da garantuje da će novi projekat biti u skladu sa kulturnim nasleđem u centru? Za sada ne. Da li neko iz vlasti može da nam predoči finansijsku konstrukciju čitavog tog porejkta koji će opravdati rušenje zelene fontane? Još uvek ne, jer se još uvek radi. I sam je direktor to rekao.
trenutni izgled fontane

Ne mogu da se pomirim sa činjenicom da neko planira rušenje fontane a da se to pravda pričom o uticaja na temelje Gradske kuće, pravljenju rupe ili pucanja azbestnih cevi, bez ijedne analize i računice koja zaista opravdava tu nameru.
Prema svedočenju mojih sagovornika odvodne cevi iz fontane nisu od azbesta. Dobio sam uveravanja da su plastične.
Prečnik tih cevi je 40 ( četrdeset) santimetara.
Uprkos tome što je jasno da način sanacije nije političko pitanje nego pre svega ekonomsko, finansijsko i naravno inženjersko, niko od ljudi koji su odgovorni za rešavanje pitanja fontane ne pokazuje ni jednim gestom da je počela analiza problema.
Kad’ znamo da je iz Gradske kuće izletela teza da fontana neće biti puštena u rad pa i da će biti srušena onda postaje političko pitanje : na osnovu čega se donose zaključci o nekim poslovima u gradu i na osnovu čega se donose odluke.
Fontana je još jednom pokazala da se odlučuje po nekoj metodologiji koja nema veze sa stručnošću i racionalnošću. To je veći problem nego samo rušenje fontane. Drugim rečima: ko zna šta njima sve još može da padne na pamet.
Cek cek , ti u "direkciji" kao znaju nesto ? O_o Slepac vodi slepca
Ne branim ih i ne smatram da su bezgrešni, ali ako su u Direkciji takvi "slepci" kako tvrdiš, hajde onda da ih najurimo, da ukinemo Direkciju, pa Ti preuzmi brigu o fontani pošto sve bolje znaš. Ili još bolje, da budeš Predsednik (države, čega god hoćeš), pa da konačno odahnemo da ima ko da misli za nas! Jesu cevi od azbesta, nisu od azbesta, ima rupa, nema rupa, kako god bilo utvrdiće se valjda kad pukne proleće, ali je žalosno da posle samo 25 godina imamo RUINU u centru grada, a s obzirom da neće biti para u dogledno vreme ni da se ruši ni da se gradi nova, (o popravci teško da može biti reči, ali dozvolimo i tu mogućnost, samo pitanje je koliko će "krpež" držati)), svi su izgledi da ćemo možda čak narednu deceniju ili dve imati "crnu rupu" usred naše lepe "mitelojropiše" varoši…Jedna decenijama zjapi poznata kao "kostur RU", druga je od 1971. do 1985. stajala na Korzu i sada je ponovo "ukleta kuća" – pardon, Robna kuća "Beograđanka" na istom mestu, a o Pozorištu – bolje da ništa ne kažem. MC, apelujem, spasi nas od "slepaca"!
ljudi pa u toj Direkciji nema jednog inzenjera ili tehnicara. oni su samo poceli nesto i po obicju to je propalo pa pogledajte ko vodi direkciju radnik sa gradilista od Dulica i Cakanjev covek za fasade su glavni i rade trafo kucice gde Dulic gradi po gradu zajedno i fasade od Cakanja od cijih je to novaca od nasih!!!
Ovog gospodina koji se potpisao kao LSV odmah pronaći i postaviti za direktora Direkcije! Pod hitno!!! MC-a za predsednika čega god, a LSV je rođen za Direkciju! Pa da, otvori mi oči čovek, "tamo nema jednog inženjera ili tehničara" (???), sve su to Čakanjevi ziđari i moleri. Zato se ne čudim što su zapeli da ruše fontanu. Verovatno će gospoda "tajfuni" tamo nešto da grade. Ne pitam, dakle, koje je struke LSV, a očigledno je stručan i upućen pa može u Direkciju, jer kada su jednom u ovoj (onoj) državi bravari mogli da upravljaju, drvoseče da sude a sudije seku drva, mogu ponovo! Samo ne znam, što uz Dulića i Čakanja ne spomenu i onog gospodina lepog prezimena Lovudžić (da li sam pogrešio, neki sličnog prezimena koji mu nije rod sedi u Hagu!). Koliko košta ovu državu što dva policajca u patrolnim kolima sede 24 sata ispred njegove kuće (proveriti u bilo koje doba u ul. Ž.Zrenjanina), a u Čantaviru nema policajaca da zaštite narod od razbojnika, pa se osnivaju seoske straže? Sad to i nema a možda i ima veze sa fontanom, ali je LSV prvi počeo o "tajfunima" i o tome "gde su naši novci".
spasi nas od "slepaca"!
Svaka cast Vox dali posle svega sto nije zavrseno ili zvrji prazno i posle tvoje konstatacije da sredstava nema mislis da treba jos nesto srusiti pa ostaviti da ceka bolje dane? Ili je mozda bolje da ne radi godinu dve pa da kad dodju ti bolji dani se sanira?
Ili traba da stoji kao BAZEN, POZORISTE, VELIKA TERASA, Y KRAK, KOLEKTOR KOJI NIJE NI ZAPOCET PARITZANSKIH BAZA 51 DIVIZIJE….. I JOS JAKO PUNO ZAPOCETIH STVARI !!!!!!!!!
lICNO SMATRAM DA JE KRAJNJE VREME DA SE NESTO OZBILJNO I ZAVRSI PA DA ONDA POCNEMO PRICATI GDE I STA CURI!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Srđane, potpuno se slažemo, iako čini mi se govorimo isto drugačijim rečima. Naravno da ne mislim, ali ako se ispostavi da je ta Zelena fontana, koja je i meni isto toliko draga kao i tebi, potpuno trula i nemoguća za rekonstrukciju – šta onda? Doduše, nema onoga što se ne može rekonstruisati, ali to košta toliko da ne za godinu dve nego i mnooogo više nećemo imati para, pa da li je racionalno onda 50 godina gledati ruinu u centru grada, kao što gledamo kostur RU, ili uraditi ono što se može? Ako fontana bude morala da se rekonstruiše od betonske kade ispod nje, a svi su izgledi da je tako nešto realno za očekivati, onda i ono gore mora da se ukloni. Šta onda, o tome govorim, da li ponovo rizikovati sa lepim ali nestabilnim za fontanu žolnai materijalom, ili naći neko drugo rešenje. Potpuno se slažem sa nabrojanim spiskom i želeo bih da verujem da će se on uskoro početi smanjivati a ne povećavati. Ja bih to želeo, kao i svi mi.