Fudbal, Srbija i istorija: Najstariji klubovi

U trenutku dok se u Srbiji najmanje razmišljalo o sportu, na ostrvu koje će kasnije postati i sedište FIFA-e, Britanci su uveliko igrali fudbal. Kada je Aleksandar I Obrenović 1889-te stupio na tron, u Engleskoj se igrala profesionalna liga sa 12 timova po dvostrukom bod sistemu, a u Srbiji se lopta tek zakotrljala. Prvu pravu kožnu loptu, i to kao suvenir sa svojih studija u Berlinu, u Beograd je doneo Hugo Isak Buli koji je tamo igrao za klub Germania.

U svojoj knjizi, “Istorija i teorija fudbala”, Aca Mihajlović je napisao kako je prva zabeležena utakmica u Beogradu, odigrana u leto 1896. kada su na prostoru između kalemegdanskih zidina i kule Nebojša kamenjem obeleženi prvi golovi. Glavni akteri ovog meča su bili sportisti gimnastičkarskog drušva “Soko” koje je osnovano pet godina ranije. Tri godine kasnije, 1899. uprava grada Beograda potvrđuje pravila fudbalske igre i počinje se sa gradnjom prvog fudbalskog terena na Guberevcu.

Izvor: Unsplash.co

Prva međunarodna utakmica i prvi fudbalski transfer u Srbiji

U mesecu julu, 1900-te godine grupa sportista iz Subotice je stigla u Beograd kako bi se takmičili u trčanju, biciklizmu i fudbalu, ali s obzirom da nisu imali dovoljan broj igrača za dva tima, pozvani su i neki od beogradskih igrača. Aca Mihajlović u svojoj knjizi piše, kako se ovo može smatrati i prvom internacionalnom utakmicom na teritoriji Kraljevine Srbije, jer je u timu iz Subotice prema navođenjima, bio veliki broj Mađara i Čeha, iz tadašnje austrougarske carevine. Ishod tog meča nije poznat.

Prvi fudbalski klubovi u Srbiji

Prvi fudbalski klub u Kraljevini Srbiji je 1903. godine osnovao srpski industrijalac Stevan Stefanović, neposredno uoči uklanjanja dinastije Obrenović sa srpskog prestola. Ovaj klub je nosio naziv fudbalsko društvo “Soko”, a svoje utakmice je kasnije i igrao na propisno izgrađenom terenu u Košutnjaku. Kasnije će to biti sportski klub “Soko”, a godinama poslije će biti poznat i kao Beogradski Amaterski Sportski Klub , “BASK”.

Iste će godine, u Kragujevcu, srpski inženjer, Danilo Daća Stojanović, poznatiji kao čika Daća, srpski fudbalski pionir, osnovati sportski klub “Šumadija”. Potom se, zbog poznatog spleta istorijskih dešavanja, sva sportska dešavanja prekidaju na godinu dana. Uz BetInAsia, ne postoje nepredviđene situacije te korisnici uvijek imaju opciju pouzdanog klađenja  i lakog pristupa svojim nalozima.

Od sredine 1904-te godine širom Srbije počinju da niču klubovi pod imenima “Car Lazar”, “Dušan Silni”, “Hajduk Veljko”, te i klub “Srpski Mač” koji je upravo na dan svog osnivanja odigrao utakmicu sa sportskim klubom “Soko”. Prema poznatom ishodu ovog meča, pobedu je odnela ekipa “Soko” sa rezultatom 7-2.

Sportski klubovi Šumadija i Soko, su činili grupu od pedesetak ljudi koji su dobro poznavali i često igrali jedni protiv drugih, ali se i često svađali. U jednoj od tih svađa se gore pomenuti Daća Stojanović naljutio, te je inspirisan događajima oformio novi klub, godine 1911-te. Ovaj klub je dobio naziv “BSK” odnosno Beogradski Srpski Klub, i upravo je veliki broj igrača iz ekipa Srpski Mač i Soko, pristupilo novoformiranom klubu, te se ovo u istoriji sprskog fudbala smatra i prvim transferima. BSK je na dan osnivanja odigrao i svoju prvu utakmicu protiv ekipe “Šumadije”, koju je i porazio sa rezultatom 7-1.

Neposredno pred I svetski rat, klubovi Srpski Mač, Velika Srbija, i BSK počeli su da gostuju u inostranstvu, a ponajviše u Austro-Ugarskoj i Rumuniji. Jedan od najzapaženijih rezultata ostvario je Srpski Mač, kada je u Novom Sadu porazio tada iznimno poznati i favorizovani Rapid iz Beča. Rezultat ovog meča glasio je 3-2 u korist srpske ekipe. Kako je fudbal nepredvidiv sport, teško je predvidjeti i ishode mečeva, BetInAsia vam omogućava da izaberete najbolji model i povećate svoje uloge.

Subotica kao “hram” srpskog fudbala

Fudbalski klubovi Crvena Zvezda i Partizan možda jesu najtrofejniji srpski klubovi, međutim na teritoriji današnje Srbije, a nekadašnje Austrougarske i dalje postoji klub koji je osnovan daleke 1901. godine. Riječ je o klubu FK Bačka 1901 iz Subotice, koji je svoje prve utakmice odigrao još početkom prošlog veka. Danas, 122 godina poslije, FK Bačka nastupa u amaterskoj sportskoj vojvođanskoj ligi. Uz pomoć BetInAsia platforme sada možete ispratiti sve svetske lige, i uživati najbolje iskustvo klađenja.

Iako danas ovaj klub živi u seni velikana poput Partizana i Crvene Zvezde, Subotica se itekako može ponositi bogatom fudbalskom istorijom, jer se ovaj tim ravnopravno takmičio u tada najjačim ligama, prvo austrougarskog kraljevstva, a potom i u ligi Jugoslavije.

Tokom godina su menjali ime u JSD Bačka i FD Sloboda, pa potom i u FD Zvezda, da bi se 1963. godine ponovo vratili na ime Bačka, pod kojim se od 2013-te godine takmiče u ligi Vojvodine.

Upravo u ovom klubu je svoje fudbalske početke doživio i jedan od najboljih jugoslovenskih fudbalera, reprezentativac Tihomir Ognjanov. U svojoj bogatoj fudbalskoj karijeri, igrao je za Zvezdu i Partizan, osvojio dve titule prvaka Jugoslavije i dva trojefa Jugoslavije, a karijeru je završio u gradu gde je sve i započeo, u Subotici, u timu Spartaka. Posle igračke karijere, nastavio je da doprinosi fudbalu u Subotici kao trener u OFK Subotica, Spartak, te još jednom subotičkom klubu “Sever”.

Popularnost fudbala u Srbiji

Uprkos popularnosti košarke, odbojke i vaterpola, fudbal je bez sumnje najpopularniji sport u Srbiji. Gotovo da i ne postoji selo ili grad koji ne poseduje barem jedan fudbalski klub. Sa Patizanom i Zvezdom kao najtrofejnijim i najpopularnijim klubovima, fudbal svake godine privlači veliki broj navijača, domaćih i internacionalnih. Upravo iz tog razloga, stadioni su često krcati i do posledneg mesta, i to ne samo na domaćim utakmicama.

Iz neverovatnih atmosfera na stadionima širom Srbije, ponikli su i neki od ponajboljih svetskih fudbalera poput Rajka Mitića, Dragoslava Šekularca,  Dragana Džajića, ali i mlađih Aleksandra Kolarova, Luke Jovića, Dušana Tadića te mnogih drugih.

Sportsko klađenje u Srbiji

Da bi se zaokružio ukupan dojam popularnosti sporta u Srbiji, neizostavan element je sportsko klađenje, pa tako gotovo svaka osoba zna šta je tiket i kako ga koristiti. Klikni ovde i saznaj više informacija o modelima klađenja i povećaj svoje šanse u igrama na sreću, prateći neke od najzanimljivijih dešavanja u svetu sporta.

Da je klađenje velika stvar u Srbiji, potvrđuje i veliki broj kladionica rasprostranjenih u gradovima širom Srbije. Online klađenje dobiva sve veću pozornost kako kod mlađe, tako i kod starije publike.

U Srbiji su kladionice deo sporta, tako što kroz sponzorske ugovore pomažu napredak srpskih klubova, ali i liga. Najbolji primeri ovih saradnji su superliga Srbije koja nosi naziv Mozzart Bet Super liga, Partizan surađuje sa Soccer Bet, dok Zvezda svoju sponzorsku saradnju obavlja sa Mozzart Bet kladionicama.

I za kraj možemo reći da Srbija zaista ima jednu lepu, bogatu tradiciju kojom može da se ponosi. Sve počinje krajem 19-og veka, sa potvrdom prvih pravila, a nedugo zatim i prvim oformljenim timovima i odigranim domaćim i internacionalnim utakmicama. Tokom godina, klubovi su se razvijali i stvarali novi, iz čega su izrasli mnogi srpski internacionalci i reprezentativci.



KOMENTARI

  1. Mare kaže:

    Suboticani treba da budu ponosni na FK Backa i njenu istoriju, ali ne i na one koji trenutno njom upravljaju i kako njom upravljaju. Backa zasluzuje mnogo vise od borbe za opstanak u 4. ligi. Pitam se samo gde su svi oni Backisti, i zasto to dozvoljavaju.

OSTAVITE KOMENTAR

29 + = 36

IMPORTANT! To be able to proceed, you need to solve the following simple math (so we know that you are a human) :-)

What is 8 + 3 ?
Please leave these two fields as-is: