Gasna glavobolja

Na startu grejne sezone u Srbijagasu su odlučili da ukinu sve dosadašnje povlastice korisnicima.

 

Plaćanje računa više neće moći da se odloži na šest meseci.

 

Zalud su se potrošači gasa radovali vestima da ovaj energent neće poskupeti. Na startu grejne sezone u Srbijagasu su odlučili da ukinu sve dosadašnje povlastice korisnicima, pa plaćanje računa više neće moći da se odloži na šest meseci.

 

Još oktobarski račun za gas može da se plati na poček, ali će već novembarski utrošak ovog energenta domaćinstva morati da plate u celosti.

 

– Usled otežanih uslova poslovanja, odlukom Upravnog odbora „Srbijagasa“ ukinuto je odloženo plaćanje 37,5 odsto utroška gasa – piše u obaveštenju ovog preduzeća koje su ovih dana dobijali potrošači, uz septembarski račun.

 

Prvi čovek „Srbijagasa“ Dušan Bajatović više puta je isticao da je sadašnja cena gasa daleko od tržišne i da se sa njom samo prave gubici. Njihovi zahtevi za poskupljenje, nisu dobili „zeleno svetlo“ u Nemanjinoj, ali je Vlada i ovog puta iz budžeta izdvojila 360 miliona evra za otplatu duga ovog preduzeća, koji iznosi gotovo milijardu evra.

 

Odloženo plaćanje gasa uvedeno je pre nešto više od godinu dana, kao olakšica domaćinstvima koja se greju na gas. Tokom zime kada je uobičajeno najveća potrošnja i najveći računi plaćali su 60 odsto utroška, a tokom leta preostalih 40 odsto. Na ovaj način, Vlada je tada pokušala da ublaži poskupljenje gasa od 60 odsto.

 

– Gas nije poskupeo, ali nama će računi biti veći – kaže Deana M. iz Beograda. – Da su poček ukinuli tokom leta, možda bismo se pripremili, ali ovako na početku grejne sezone, kada nam je potrošnja uobičajeno znatno veća, udarac je znatno jači. Kako moram da plaćam ceo račun, za moju porodicu će to mesečno biti za 60 odsto veći trošak. Jer, dosad smo zimi plaćali oko 6.000, a leti oko 4.000 dinara. Sada je to mesečno 10.000 dinara.

 

Da je gas postao preskup pokazuje i to što ga iz godine u godinu koristi sve manje porodica u Srbiji. U Vojvodini je prema nekim procenama bilo oko 200.000 potrošača gasa, ali je poslednje poskupljenje pre nešto više od godinu dana, broj korisnika smanjio bar za 30 odsto. Oni su umesto gasa počeli da koriste ugalj ili drva.

 

Grejanje

 

Za kubik gasa sada treba odvojiti 40 dinara bez poreza na dodatu vrednost. Uz ovaj namet, kubik je u proseku 45 dinara. Za zagrevanje stana od 60 kvadrata, potrebno je oko 13.500 dinara mesečno. Za šest meseci to je trošak od 81.000 dinara.

 

Novosti



KOMENTARI

  1. gost kaže:

    Sto se tice koliko treba za zagrevanje 60kvm to je diskutabilno. Ja sam celu proslu sezonu grejao kucu na sprat sa dvoje male dece za 60.000 din a da nekazem da je kuca 95 kvm. Sto se tice da je skupo NIJE. Kupite metar drva za 40Eur-a pa vidite koliko dugo traje metar drva u zimskom periodu i koliko treba da se naradite da ih kupite, iscepate, slozite, zapalite, koliko puta treba ocistiti pec, koliko puta treba izaci napolje po drva (ako vam kotlarnica nije odmah uz magacin)…. Ja tvrdim da to nista nije skupo. Stisnem dugme i toplo u kuci a ja sedim i gledam tv uzivam sa decom…. SKUPO JE CENTRALNO GREJANJE PREKO TOPLANE U STANOVIMA GDE SE PLATI ZA ISTI STAN 90.000 din. sezona e to je skupo. Zar matematika velikih brojeva nebih trebala reci da je grejanje preko toplane jeftinije ??? To ja vas pitam.

  2. dasHHa kaže:

    U zemlji srbiji covek mora studirati cak i energetiku(struja,gas,gorivo…) da bi pronasao istinu i najisplativiji izvor energije za svoje domacinstvo.

    Gas se u EU meri u jedinici Dzula (J) a obracunava u kWh(radi jednostavnije usporedbe sa cenom i potrosnjom el.energije).Potrosaci u Srbiji nemaju nikakav uvid u kvalitet gasa koji se uvozi i distribuise prema korisnicima: Hemijski sastav,sadrzaj metana,propana i ostalih gasova i prasine.

    Kakav gas nam se dotura i po kojoj ceni? -Ruski,slabijih vrednosti i sa vise necistoca(>85% metana) od norveskog,alzirskog ili OPEC gasa(LNG).

    Zasto nase trziste zavisi samo od ruskog gasa?(90%) pored alternativnih izvora i kada ce se meriti kvalitet gasa pitanja su koja traze odgovore.

  3. Subotica kaže:

    A termalna voda nam je ispod svake kuce!!

  4. mesab kaže:

    Šta me briga za gas, reći će neko. Jer i mi koji se grejemo preko gradske toplane a plaćamo račune i kad trošimo njihovu energiju (u sezoni), a što je još mučnije plaćamo i kad je ne trošimo (na 35 stepeni), takozvani fiksni deo koji i nije baš mali (otprilike egal je sa računom za struju) a kojeg izmisliše i ozakoniše znamo zbog čega, pa i nismo sa ovom odlukom Srbija gasa pogodjeni, ali u svakom slučaju žao nam je sabraće koji trpe još jednu „prijatnu“ novost.

    Sve su to blagodeti narodne nam vlasti, namenjene dragom narodu i biračima posebno. Na zdravlje nam bilo ne samo ovo nego i ona „mala“ poskupljenja svega i svačega!!!!

     

  5. Pajo kaže:

    Strajk!!!!!!

  6. jasso kaže:

    Pajo

    sta se sad bunis i pozivas na neki strajk,pa ti si glasao za Tomu,Acu i Gojka,ali oni ne sastavise ni 100 dana a vec sve pogazise ono sto su obecavali u predizbornij kampanji. 

  7. freelancer kaže:

    Gas je ROBA! Ko je nama kriv pa na ovoj DIVNOJ zemlji ne proizvodimo dovoljno ROBE (hrane), pa da pitamo: „Šta je džiberi? Gladni ste? Ima kod tate, ‘ajde novčanike na sunce!“

    S početka osamdesetih, i moji su roditelji uveli gas u kuću. Bilo je IDIOTSKI skupo investirati, ali… Milina jedna. U početku. Napolju  -2.000, a ti unutra u majici kratkih rukava i trenerci. E, onda je počeo rock ‘n’ roll. Od svega su ostale samo instalacije. gasa NI U ŠPORETU!

    Nešto drugo je tu pobrkano. Energent, po jedinici snage, efikasnosti ili NE ZNAM ČEGA, bi po nekakvoj zdravoj seljačkoj pameti, trebao da zavisi od cene proizvodnje po jedinici NEČEGA. Pa sad ispada da je STRUJA najjeftinija za trošak, a u stvari, NAJSKUPLJA u proivodnji po jedinici mere. Ko je ovde lud?

     

  8. amacak kaže:

    vrlo su jednostavni razlozi zašto mi ne možemo ucenjivati hranom kao što rusi mogu gasom.

    prvo, gas je neobnovljiv izvor energije neravnomerno raspoređen što uz sve veću tražnju stvara pritisak prema većoj ceni u svetskim razmerama. 

    drugo, da bi se gasom snabdeli iz drugih izvora potrebna su stvarno velika ulaganja i vreme. mi nismo u stanju 15km poluautoputa oko subotice da napravimo a kamoli neki gasovod da bi mogli gas da kupujemo iz alternativnih izvora.

    uzmimo u obzir još da je ionako veliki uticaj rusije kod nas dodatno povećan smenom vlasti a interes rusije je da energenti budu skupi. kada imaju praktično monopol na dva od tri najvažnija izvora energije jasno je da od jeftinog gasa nema ništa za naših života.

    što se hrane tiče, ne zavisi od nas, mi smo mala i beznačajna zemlja u svakom pogledu. ako se dese velike suše, poplave ili slično na drugim, većim i značajnijim mestima i cena zbog globalno manjeg prinosa skoči mi ćemo malo profitirati, ako ne tu smo gde smo. trenutno je još i dobro ali par dobrih žetvi u svetu bi mogli da značajno obore cenu bez i najmanjeg uticaja sa naše strane. 

    struja je posebna priča, socijalna kategorija i način da se koliko toliko održi standard. nerealno nisku cenu danas platićemo sutra mi i naša deca kada sadašnje elektrane odsluže svoje  a para za nove i remont starih ne bude. 

OSTAVITE KOMENTAR

81 + = 86

IMPORTANT! To be able to proceed, you need to solve the following simple math (so we know that you are a human) :-)

What is 10 + 5 ?
Please leave these two fields as-is: