Pre nekoliko godina u centar Bačke Topole vraćen je spomenik Svetom trojstvu, koji je početkom minulog veka podignut ne samo u ovoj varoši tadašnje Austrougarske monarhije, nego i u drugim mađarskim gradovima kao simbol borbe protiv opake kuge. On je vraćen na svoje staro mesto, međutim, malo ko zna da se tik do njega nalazio i spomenik kralju Petru Prvom Karađorđeviću.

O bisti “čika Pere”, kako ga je srpski živalj od milošte zvao, danas svedoči mali broj vremešnih Bačkotopolčana i nekoliko požutelih razglednica s kraja tridesetih godina prošlog veka.
Naime, po završetku Prvog svetskog rata i stvaranjem Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca sprovedena je agrarna reforma i plodne vojvođanske oranice date su dobrovoljcima. Tako su u malu mađarsku varoš i njenu okolinu naseljeni kolonisti iz Like, sa Korduna, Banije, iz Hercegovine, Dalmacije, Bosanske Krajine, manjim delom iz južne Srbije, kao i Srbi iz Mađarske i Rumunije. Oni su po pravilu dobili devet jutara zemlje i svojim rukama ušorili i formirali devet naselja, među kojima su Karađorđevo, Tomislavci, Gornja Rogatica, Njegoševo, Karkatur (današnje Mićunovo)…
Doseljavanjem srpskog naroda, dvadesetih godina minulog veka, značajno je promenjena demografska slika stanovništva u Bačkoj Topoli. U znak zahvalnosti kralju na prisajedinjenju “majci Srbiji”, dobrovoljačko stanovništvo pokrenulo je inicijativu da mu se podigne spomenik.
Marta 1926. lokalni list “Topolai hirlap” Topolske vesti objavio je da se izdvaja 4.500 dinara za postavljanje kipa kralja Petra.
– Spomenik u vidu monumentalnog poprsja od bronze delo je beogradskog vajara Frana Menegelo Dinčića i postavljen je ispred Gradske kuće na trgu – navodi se u Monografiji Bačke Topole 1750-1945. – Na spomeniku je pisalo “Petar Prvi Veliki kralj oslobodilac 1844–1921. Blagodarno potomstvo. Podignuto 3. 15. 1926”.
Spomenik u krupnom planu, Foto Istorijski arhiv Subotice

Zajedno sa spomenikom Svetom trojstvu, bista kralja Petra krasila je centar Bačke Topole sve do aprila 1941, kada su hortijevske trupe umarširale u varoš. Dok je sudbina dobrovoljaca i njihovih porodica poznata, svi su bez ustupka odvedeni u logore Šarvar i Barč u Mađarskoj, šta se desilo sa spomenikom monarha, do danas ostaje misterija.
U narodu se i dalje priča da je obeležje preliveno smolom i uklonjeno, ali gde je odneto niko sa sigurnošću ne može da kaže. Po jednoj verziji, bista je zakopana u blizini gradskog parka, drugi, pak, kažu da je odmah pretopljena, a treći da je bačena u dvorište jevrejske bogomolje i da je na kraju rata odneta u nepoznatom pravcu.
U samoj Bačkoj Topoli danas gotovo da nema ničega što bi generacije koje dolaze podsećalo na pripadnike dinastije koja je na njeno tlo dovela pretke velikog broja građana.
Za razliku od opštinskog centra, okolna sela Karađorđevo, Tomislavci i Gornja Rogatica spomen na Karađorđeviće i te kako čuvaju. U samom svom nazivu Karađorđevo, nekada najveće kolonističko selo sa 1.500 duša, od nastanka do danas nije prestalo da čuva uspomenu na kraljevsku dinastiju. Odolelo je čak i brojnim pritiscima komunističkih vlasti da se naziv promeni.
VAJAR FRANA MENEGELO DINČIĆ
Beogradski vajar Frana Menegelo Dinčić (1900-1986) pored biste kralja Petra, autor je i spomenika kralju Aleksandru (1935) i kralju Petru (1931) u Horgošu, napravljenih u istom stilu sa masivnim zidanim ili granitnim postamentima.
KOMENTARI
OSTAVITE KOMENTAR
Morate biti prijavljeni da biste komentarisali.






.Po pricanju i kazivanju ljudi koji su ziveli u blizini bivse gradske kuce ( konkretno u sodari lili bolje receno ledari) koja se nalazila tik uz nju , bista je odmah po ulasku hortijeve vojske bacena iza gradske kuce , tacnije u park gde se trenutno nalaze eke garaze .Medjutim po zavrsetku rata Komunisti ( naravno nisu ni ich mrdnuli po tom pitanju da se ona vrati tamo gde je bila!!) Razumljvo iz njihovog ugla .Opstina Gradska kuca) je srusena 1963-1965, a na tom mestu je izgradjena univerzalova robna kuca.U B.Topoli postoji udruzenje za povrat biste na mesto gde joj pripada .. ali zbog promene konfiguracije terena predvidjena je lokacija ipred robne kuce .Vise puta nam je odbijana molba za tom lokacijom .Sa obrazlozenjm da nismo nadlezni za javnu povrsinu kojom oni gazdujuDa podsetim na vlasti je SVM.Shvatate??(Inace prostor pripada robnim kucama Beograd!)
Aaaa da .. da ne zaboravim!!Ispricacu vam mali detalj ili picanteriju o tom slucaju. Kada smo poceli akciju o prikupljanju novac za bistu ,Poslali smo onako cisto iz stosa pismo velikim srpskim “BIZMIS-MENIMA“‘ za neku novcanu pomoc ,i znate li koliko se njih udostojilo da nam odgovori NIJEDAN.Ajde rekosmo , opet da posaljemo nekome koji nije Srbin (onako iz zezanja)IPoslasmo molbu u sat-trakt Janosu Zemberiju.Exspresan odgovor -Kolko treba i sta god vam treba,Inace pola posla je zavrisila livnica brace JEREMIC Iz Beograda koja je odustala od naplate troskova izrade .. samo da se plate umetnici koji bi radili na izradi!! Inace vise detalja o projektu zna Duda Vladusic clan i jedan od kordinatora!!Uskoro krecemo ponovo sa zahtevom za dodelu dozvole . pa cemo da vidimo dokle cemo stici!!
@srbenda, ti iz Sat Trakta su vam trenutno glavni pokretaci svega u opstini. Taj fudbal, kablovska itd ce dosta unaprediti celu Topolu.
takodje to sto je on spreman da da je stvar mentaliteta. Na zalost ti tamo Srbi se ne razlikuju mnogo od ovih nasih iz Subotice. Ljudi bez istorije nemaju mnogo osecaja na nasledje bilo koje vrste. Ne treba mnogo ocekivati od njih.
..@ AndroidUser..Delimicno si u pravu ,al samo delimicno..Moji Srbi imaju istoriju i nasledje , ali ti od kojih smo trazili pomoc su izgleda bili u fazi stvaranja prvobitnog kapitala ( cuveni nacin tranzicije i privatizacije) pa su verovatno racunali da prvo sebe obezbede ( Boga mi su to uradili i za buduca pokolenja) pa cemo posle razmisljati o ovim stvarima o kojima se vodi rec na ovom portalu!!Medjutim iskreno mislim da to nisu oni ljudi Srbi tipa ..Save Tekelije, kapetan Misa Atanasijevica itd,jednostavno to su deca ( politicka )komunista koji i dalje vladaju prostorima Srbije , na moju . a moguce i na zalost vecine gradjna ove lepe i napacene zemlje!!Naravno ima i drugih istog sklopa koji nisu Srbi!!
Ne znam tačno kada je podignuto Sveto trojstvo u Bačkoj Topoli ali ne verujem da je to bilo „početkom minulog veka“, kako ste ofrlje napisali, jer tada se spomenici početkom 20. ( „minulog“) veka kao simboli borbe protiv opasne kuge nisu podizali, nego su podizani početkom 19. veka, Sveto trojstvo u Subotici na primer 1815. godine. Druga greška, prestanite već da se gađate „Austrougarskom“ (kao onaj što je jednom u „Novostima“ napisao članak da je Gradsku kuću u Subotici podigla AUSTROUGARSKA carica Marija Terezija – inače, 1908. godine već vek i kusur godina mrtva!). Austrougarska je nastala, zapamtite, 1867. godine a sve do tada (od odlaska Turaka), ovo je bila AUSTRIJA. Prema tome, početkom 19. veka Sveto trojstvo u Bačkoj Topoli mogla je da podigne jedino AUSTRIJA. Kao i u Subotici što je podigla Austrija. Spomenik je platio Luka Vojnić plemeniti od Bajše a vraćanje na njegovo mesto platila je, međutim, mađarska država i prilikom otkrivanja ga proglasili „kulturnim nasleđem mađarskog naroda“. Svašta!!!