Prvi novi elektromotorni voz, koji su srpske železnice nabavile posle više od 30 godina, stigao je tačno po voznom redu iz Beograda u 21, 08 časova. Neobično nečujno, uklizao je u subotičku železničku stanicu. Bez kloparanja, brektanja i škripe na koju smo naučili, pristao je uz posebno prilagođen peron koji je uređen prema meri ovog niskopodnog modela “gvozdenog konja”.
Stanični radnici i par znatiželjnika, okupilo se na peronu da vide ovaj udobni voz koji će od sada na ovoj liniji stizati kao poslovni 540 u 21.08 h a ujutru će krenuti kao poslovni 541 u 05.55h.
Železnice će na liniji Beograd – Subotica imati ukupno pet Štadlerovih garnitura – danas su uvele jednu u naredne dve nedelje će uvesti još po dve.
Karta prvog razreda u jednom pravcu na relaciji Subotica – Beograd košta 940, a drugog razreda 720 dinara. Voz ima 235 mesta za sedenje, a brzina kretanja zavisi od stanja šina po kojima se kreće.
Novi Štadlerov voz je uključen u redovan putnički saobraćaj i to kao ICS (Inter Siti Srbija).
KOMENTARI
OSTAVITE KOMENTAR
Morate biti prijavljeni da biste komentarisali.














zute linije nisu mogli jednako ofarbati… napravice ovi zeljeznicku prugu …
Nakratko sam se provozao ovim vozom danas. Iznenadilo me je da su ipak sedišta udobna (mađarska varijanta drugog razreda dođe itison u odnosu na ovo). Osetna je razlika između prvog i drugog razreda, ali drugi razred je dovoljno pristojan, da se izdrži do Novog Sada. Što dovodi do glavnog problema, a to je da se relacija od 100 km prelazi preko dva sata! Umesto da su lepo odradili remont postojećeg ili izgradnju drugog koloseka (što je i jedino moguće bez prekida saobraćaja), od Lovćenca do Žednika, upravo se remontuje za brzinu od 160 km deonica od Rume do Golubinaca, koja je nešto kraća od gore navedene. Jeste desni kolosek u očajnom stanju, ali na levom se može ići i 120 na sat, uostalom na toj dvokolosečnoj pruzi od Šida do Stare Pazove danas prolazi duplo manje vozova nego na ostatku Stara Pazova- Subotica. Dalje od Lovćenca, pruga je u raspadu, to je konstantna lagana vožnja na rastojanju od 50 km. Još jedna lošija deonica je od Zmajeva do Vrbasa. Ako bi se ovo doteralo, realno bi bilo doći za sat vremena do Novog Sada, a za dva sata do Beograda. Pre 15 godina je Avali od Subotice do Beograda trebalo tačno 2 sata i 25 minuta i obratno.
Samo da mangupi ne išaraju sedišta i unutrašnjodt voza… Da, još i da budu tzv. hemijski WC-i u vozu, da nam ne piše ‘zabranjena upotreba za vreme boravka u stanici’ ili slično…
vokille@ a šta bidte vi do Novog Sada ?! Kola za spavanje ?! Pa, to je sat vremena… Ja putujem fo Horgoša takođe sat vremena, u tzv. ‘Ruskinji’, pa mi ne smeta ništa. Naći će se još onih ko,e i dlaka smeta…
720 dinara do Beograda? Ljudi samo putarina do Beograda je 580 dinara.
Cena je odlicna i ovaj voz bi mogao potuci auto saobracaj samo da se do BGa stigne za nekih 2:30 sata.
Za sada dobar pomak napred u Zeleznicama uvodjenjem novih vozova u poslednjih par godina. Ostaje da se saniraju pruge.
„stigao je tačno po voznom redu iz Beograda u 21, 08 časova“ …. posle više od 4 sata vožnje iz BG! #onokad moraš da dosipaš ugalj u Pazovi
@bane- a zašto ne bi bilo ispod sat vremena. Vreme je danas luksuz. A pričam o brzinama za koje su naše pruge projektovane, koje su predviđene da izdrže te brzine. Jedino što nisu održavane, to je problem. Ako je normalno sat vremena ići do Horgoša (za to je zaslužna ipak kratka deonica od Horgoša do Bačkih Vinograda, ostatak je ok), onda autobuski lobi neka ima dobru zaradu na tom potezu.
Za one koji hoće da vide vozna vremena pre 20 godina (i u vreme najgorih sankcija, ovde je prolazilo 10 međunarodnih vozova).
http://prntscr.com/7kr1ty
http://prntscr.com/7kr2bk
http://prntscr.com/7kr2r6
Sama pruga od Bačke Topole do Malog Iđoša rekonstruisana, onda kad je naelektrisana 1980. ali čini se da se dosta štedelo, jer se sama po sebi raspada. Plus su uklonili dodatni kolosek kod Malog Iđoša, što je samo doprinelo smanjenju propusne moći pruge.
https://www.youtube.com/watch?v=uJG7DPPM-3A
@prceze
Ma kakvi, taj kineski voz je spor. Pogledaj ovo kako ide
674 KM/H BRACIKA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
https://www.youtube.com/watch?v=oE090l3wnnw