GrO DS Subotica saopštenje za javnost

Saopštenje

RAZGOVOR O ZAOSTAVŠTINI DR ZORANA ĐINĐIĆA

Tema: Razgovor sa sugrađanima o zaostavštini dr Zorana Đinđića

Mesto: Plato dr Zorana Đinđića, Subotica

Datum i vreme: 12. mart, sreda, od 15 do 17 časova

U sredu, 12. marta, navršiće se dvadeset i dve godine od ubistva dr Zorana Đinđića, prvog demokratskog premijera Srbije. Tog dana na Platou dr Zorana Đinđića, u periodu od 15 do 17 časova, Gradski odbor Demokratske stranke razgovaraće sa građanima.

U nameri da sa sugrađanima podeli sećanje na dr Zorana Đinđića i njegov politički rad, kao i da podstakne direktne otvorene razgovore o procesima promena u Srbiji, Gradski odbor Demokratske stranke na ovaj način će se prisetiti tragičnog ubistva premijera Đinđića, ali daleko više – njegovog predvodničkog rada u polju demokratizacije našeg društva. Sa sugrađanima će razgovarati članovi stranke, odbornici Demokratske stranke u Skupštini grada Subotice, i predsednik Gradskog odbora.

Dr Zoran Đinđić bio je jedan od inicijatora obnavljanja Demokratske stranke, jedan od njenih osnivača 1990. godine, a četiri godine kasnije postao je i njen predsednik. Izabran je za gradonačelnika Beograda 1997. godine, kao kandidat koalicije „Zajedno“ i kao čovek koji je nosio plamen demokratije. Zbog svog političkog delovanja, bio je osuđivan od strane tadašnjeg režima. Preuzimajući odgovornost za predvođenje procesa demokratskih promena u zemlji, bio je koordinator Saveza za promene i šef centralnog izbornog štaba Demokratske opozicije Srbije. Njegov rad doveo je do pobede na izborima 2000. godine, nakon koje je smenjen autokratski režim Slobodana Miloševića. Za premijera Srbije izabran je 25. januara 2001. godine. Ubijen je 12. marta 2003. godine.

 

Medijski tim Gradskog odbora Demokratske stranke



KOMENTARI

  1. Trovach kaže:

    Nazalost DS vise nije ni bleda senka onoga sto je bio u Djindjicevo vreme. Unutrasnja trvenja i sujeta mu je dosla glave.

  2. Stormwatch kaže:

    Dr. Zoran Djindjic, jedini politicar posle Tita koji je zasluzio potpuno postovanje. Zoranov primer pokazuje nivo hrabrosri koji je potreban da se osoba uhvati u kostac sa zemljom koju poseduje mafija. Sad ce doci neki usrani mozakss sa starom pricom o stavovima Zorana Djindjica u svom poslednjem intervjuu, u kome je pomenuo resavanje srpskog pitanja na Kosovu. Pocece da lupeta kako mi navodni antisrpski komentatori zaobilazimo taj intervju. Upravo je taj intervju pokazao da Zoran moze i zna kako da resi srpsko pitanje na Kosovu. Pitanje koje bi daleko bolje bilo reseno da je on ostao ziv.

  3. rax kaže:

    Lepo da se secate z. Djindjica,ali sta hocete da pricate gradjanima? Da ste bili posteni, ovo nam se sada ne bi dogadjalo. Ugasite tu stranku, idite na sport, pecanje,nadjite sebe u necemo drugom, ne vise u politici.

  4. laki kaže:

    @rax

    Slažem se sa konstatacijom da su se popularno nazvani „žuti“ u ono vreme polakomili za novcem. Međutim, najviđeniji članovi DS-a iz onog vremena danas se nalaze u taboru Vučićeve sekte. Većina ovih današnjih članova DS-a nije prljala ruke, a neki nisu još ni imali politički angažman. Činjenica je da je strmoglavi pad ugleda usledio posle ubistva Đinđića i to najviše zbog otimačine oko položaja u stranci i državi. Akteri te otimačine su danas ili u SNS-u ili u političkoj penziji.

    Sveopšti trend je da se danas apolitični studenti, potpuno zasluženo, dižu u nebesa. Ja, ipak, ne bih tako olako bacao kamenje na opozicione stranke, koje se, uprkos teškoj situaciji u Skupštini i nedobijanju prostora u sredstvima informisanja sa nacionalnom frekvencijom, bore za pravdu koliko mogu. Lično sam im zahvalan na tome.

    Moje je mišljenje da smo svi mi zatajili kad smo dozvolili da se ovo iskonsko zlo tako lako uvuče među nas i da nas okupira nasiljem, prostaklukom, bezobrazlukom… Dakle, pronađimo i sebe kao krivce za tu našu stvarnost kakvu smo imali do pre nekoliko nedelja, a koju ćemo zahvaljujući studentima koji su nas probudili iz decenijskog zimskog sna, nadam se, okončati ovih dana.

  5. Trovach kaže:

    @laki…Tako je. Kada smo srusili Slobu, stali smo da sami sebi cestitamo, umesto da nastavimo vrsiti pritisak na politicare da na bolje promene ovo drustvo.

OSTAVITE KOMENTAR