„Hladni bes“ – Enformel u kolekciji Savremene galerije Subotica

Izložba „Hladni bes“. Enformel u kolekciji Savremene galerije Subotica prikazuje šest umetničkih dela iz kolekcije Savremene galerije Subotica, koja pripadaju umetničkoj tendenciji poznatoj kao enformel.

Enformel je nastao u Evropi krajem 1940-ih godina, a karakterišu ga netipični materijali (zemlja, pesak, vosak, gvožđe) i fokus na proces, eksperiment i izražavanje, a ne na prikaz.

 Savremena galerija Subotica
 petak, 6. jun 2025. u 19h
 Na otvaranju će kroz postavku voditi Nela Tonković, kustoskinja izložbe

Početkom 1960-ih, enformel se javlja i u Jugoslaviji – u Beogradu kroz snažnu scenu mladih umetnika i kritičara, dok se u Vojvodini razvija tiše, kroz pojedinačne opuse. Subotica je u tom trenutku pokazala izuzetnu otvorenost: Galerija je već tada otkupila dela Miće Popovića, Vladislava Todorovića, Zorana Pavlovića, Bogdanke Poznanović, Pala Petrika i Jožefa Ača, mahom sa Likovnih susreta na Paliću.

Otkupom ovih radova, Savremena galerija Subotica je još tada, u ranim godinama umetničkih promena, prepoznala važnost enformela i sačuvala njegove ključne predstavnike u svojoj zbirci. Time je pokazala i otvorenost kulturnih krugova okupljenih oko manifestacije Likovni susret – Palić prema savremenim umetničkim tokovima tog vremena.

Ova izložba ne osvetljava samo enformel, već i jednu epizodu kulturne hrabrosti.

Izložba “Hladni bes” biće otvorena do 2. avgusta.



KOMENTARI

OSTAVITE KOMENTAR