Holanđani se odomaćili na Paliću

Priča o tome kako su supružnici Eli i Ton sa decom Evom i Viktorom postali naši sugrađani, a da pre toga nikakve ni porodične ni prijateljske veze nisu imali sa Srbijom i Suboticom

Ton-i-Ellie-Van-Meurs

Pre nekoliko dana u Opštu bolnicu u Subotici stigla je donacija većeg broja bolničkih kreveta sa opremom. Naše zdravstvene ustanove u opremanju već dugo se oslanjaju na donacije, ali u ovom slučaju neobično je što je donaciju obezbedila holandska porodica Van Mers koja se pre nekoliko godina nastanila na Paliću.

Priča o tome kako su supružnici Eli i Ton sa decom Evom i Viktorom postali naši sugrađani, a da pre toga nikakve ni porodične ni prijateljske veze nisu imali sa Srbijom i Suboticom, vrača nas unazad jednu deceniju. Porodica Van Mers tada je kampovala u Komaromu, u Mađarskoj, gde su upoznali čoveka iz Srbije.

Sprijateljili su se, povezali i održali kontakte i nakon što je on izgubio pravo da radi u zemljama EU i vratio se u Srbiju.

„Pre šest godina kampovali smo u blizini Segedina i odučili da ga posetimo u Subotici. Bili smo impresionirani ljubaznošću ljudi koje smo sreli i odlučili smo da sledeći odmor provedemo u Srbiji. Tako samo 2012. godine iznajmili kuću na Paliću. Tokom tog odmora sreli smo veoma mnogo prijateljski raspoloženih ljudi koje smo zaista zavoleli. Toliko su bili ljubazni i druželjubivi da je naša porodica odlučila: želimo da se vratimo tamo, izgradimo prava prijateljstva, postanemo deo zajednice. Razgovarali smo o tome kako bi bilo živeti na Paliću, kako je živeti u Srbiji. Na kraju, kupili smo kuću na Paliću”, objašnjava Eli van Mers u elektronskom pismu posredstvom kojeg je urađen ovaj razgovor. Od tada tri, četiri puta godišnje dolaze na Palić, nastavlja Eli, leti ostaju i do pet sedmica, a sa proleća i jeseni po dve sedmice. „Svaki put kada dođemo srećemo nove ljude, što nam je posebno zanimljivo, a i naš humanitarni rad tome doprinosi.”

Eli van Mers je do sada u Holandiji već sakupljala odeću, posteljinu, ćebad i igračke, i to vozilom dopremala u Srbiju za socijalno ugrožene porodice, kao i za Crveni krst u Subotici. Uručivali su pomoć i „Kolevci” i Gerontološkom centru.

„Od pre nekoliko godina u Holandiji je prestala praksa da se stariji ljudi smeštaju u domove za negu, jer vlada želi da oni ostanu u svojim kućama koliko god je to moguće. Zbog toga se zatvaraju mnogi domovi za negu, i imali smo sreće što su i oni tražili mesto gde bi mogli da poklone svu opremu. Zahvaljujući tome mogla sam da je dopremim za Srbiju”, objašnjava Eli.

Ona dodaje da je sva oprema dobrog kvaliteta i nedavno testirana.

Ovo je drugi put da ona doprema materijal za subotičku bolnicu koju je posetila pre dve godine. Tada je i dogovorena donacija o čijoj vrednosti Eli ne želi da govori, ali kaže da su joj u organizaciji mnogo pomogli prijatelji Dušan Rajković i Čeda Hajder.

Eli van Mers je novinar, slobodnjak, njen suprug Ton je u penziji i očigledno su svoje praznike i odmore na Paliću mogli da provode bez angažovanja, opterećenja i obaveza. Izgleda, ipak, da ni na odmoru ne mogu da sede skrštenih ruku, a Eli nam kaže da je u Holandiji uobičajeno da se ljudi prihvate volontiranja uz svoj svakodnevni posao, kako bi društvo učinili funkcionalnijim i prijatnim za život. „Humanitarne aktivnosti su deo našeg života”, kaže Eli.

Njena ćerka Eva, master matematike, trenirala je hokejaški tim hendikepirane omladine, suprug Ton u selu pored Ajndhovena gde žive pomaže u sportskom društvu i knjižari polovnih knjiga. Imaju i sina Viktora, studenta religije. Ona kao novinar sa kolegama pravi mesečnik koji siromašni u njihovoj zajednici otkupljuju po 0,75 evra, a prodaju po ceni od 1,5 evra i na taj način dodatno zarađuju.

Nakon nekoliko godina provedenih sa Subotičanima i Palićanima, Eli sada deli probleme i brige ove zajednice.

„Veoma smo zabrinuti što mladi visoko obrazovani ljudi napuštaju zemlju jer ne mogu da nađu odgovarajući posao u Srbiji. Takođe vidimo da je dosta nesposobnih ljudi na poslovima sa velikom odgovornošću. Bolno je videti da zemlja nije u mogućnosti da svojim građanima omogući pristojan život. Nadam se da će političari preuzeti odgovornost i učiniti najbolje da promene tu situaciju”, kaže Eli.

 

POLITIKA



KOMENTARI

  1. HPTN kaže:

    „Nadam se da će političari preuzeti odgovornost i učiniti najbolje da promene tu situaciju”

    Vidi se da su tek stigli u Srbiju XD

  2. Anonimni kaže:

    Ziveo sam prekoputa njihove kuce na Palicu,zaista divni ljudi 🙂

  3. stormwatch kaže:

    Jeste li cule drage kvazi patriJotke patrijarhalnog nazovi hriscanskog vaspitovanja? U Holandiji, zemlji koja je vama bednicima poznata samo po red light districtu u Amsterdamu i pusenju trave ima i nesto vise od toga. Vidite, sasvim je normalno da i drzava zeli da stariji ljudi ne umiru po domovima odbaceni od kompletne rodbine, nego da jesen zivota provode kuci sto je vise moguce. Kada Srbija bude 5% toliko humana, svesna i socijalno izgradjena kao Holandija, onda mozhete tupiti o zlom zapadu i „civilizovanom“ balkanu. A o tome da arhitektonski i infrastrukturno licite na Holandiju…e o tome tek mozete samo da sanjate. Bas sam komentarisao pre par meseci sa kolegom Holandjaninom, da u Holandiji samo fali da dodje neka patriJotka iz Srbije da objasni holandjanima kako se treba boriti protiv vode, jer se patriJotke bas u sve razumeju, a u stvari pojma nemaju ni o cemu.

    Iako mi je zao sto ovi pristojni ljudi jos uvek ne znaju gde su dosli, isto tako mi je drago da dolaze i neki normalni u Suboticu.

  4. croat kaže:

    Drago mi je da se dobro osecaju ovde i lepo od njih da su se potrudili da nekako pomognu svojoj drugoj kuci!
    Stormwatch , mislim da si i ti jedan od onih koji se bas u sve razume! A vidis ti holandjani ( englezi francuzi i ostali) zadnjih cetristo godina pljackali pola planete, zahvaljujuci tome u industrisku eru usli vek ranije nego vecina planete, danas drze vecinu fondova, banaka , holandjani bas vole i naftu i sad su oni kao pametni i humani a mi glupavi. A ako mene pitas sta su sve imali i sta su pokrali zive bedno.
    Balkan jeste jedna ogromna rupa puna g…a ali nismo samo mi krivi za to, ima tu svasta, i odbijam da tvrdim da su tu svi ljudi losi i pokvareni!

  5. stormwatch kaže:

    @croat

    Gospon croat. I vi ste imali Jasenovac, upajtani sa osovinama zla i jos se uvek dicite fasistickom prosloscu tamo u hrvatskoj, cak ste i za d*m spremni postavili usred jasenovca koji je vhr sramote ndh drzave. isto tako se dicite vasim velikim Katolicizmom a Isusovo raspelo ste kitili bombama i puskama u WWII…samo mi vi ne pricajte o postenim i nepostenim ljudima, jer vi nit ste Katolici nit ste humani. Holandjani, Francuzi i Englezi su barem unapredili svet, a vasih 12 „zlatnih“ godina je unazadilo ceo svet za dobrih 200.

  6. Bečka škola kaže:

    „Takođe vidimo da je dosta nesposobnih ljudi na poslovima sa velikom odgovornošću. Bolno je videti da zemlja nije u mogućnosti da svojim građanima omogući pristojan život.“
    Kad ljudi koji su se doselili vide da nesposobni preuzimaju veliku odgovornost kako to da mi ne vidimo?

  7. punisher kaže:

    Pa lepo je tu, gde nema crnaca narkodilera i mudzosa terorista, jos je i sve jeftino! Nisu ovi holandjani ludi….

  8. Croat kaže:

    Za razliku od tebe stormwatch ja imam puno prijatelja nesrba I srba koji nisu idioti I muka mi j e da jedan mizogeni lik non stop s..e po svima. Neznam mozda tvoje okruzenje nije tako ali valjda skim si takav si.
    Jos jednom hvala na trudu holandskoj porodici, dobri ljudi su uvek dobrodosli

  9. stormwatch kaže:

    @punisher

    A ti pretpostavljam znas iz prve ruke kako je u Holandiji? Kod vas dole vise terorizma i mudzosa nego bilo gde, a o narkodileraju da se ne prica.

  10. punisher kaže:

    stormwatch
    ti nemoj da me spominjes molim te!
    Ako budem hteo da pricam sa budalom onda cu te zvati ali dotle, izbegavaj me, nisi interesantan uopste.

  11. stormwatch kaže:

    @punisher

    Ti si covek koji nema pojma, jer da imas pojma ne bi pisao budalastine koje citas u tvojim desnicarskim wc papir novinama.

  12. stormwatch kaže:

    @croat

    Ja sve moje prijatelje osim par izuzetnih ljudi koji su van vremena, dimenzije i prostora smatram kretenima. Zivot me naucio da se prijatelji biraju polako, temeljno i na te nane – nikad ne znas zasto se neko pravi da ti je prijatelj, mislite o tome gospon croat.

  13. marinowski kaže:

    Divni ljudi, žive u našoj ulici na Paliću. Družili smo se nekoliko puta, kod njih, kod nas, i svaki put je bio odličan razgovor i druženje. A ovo što rade humanitarno, prelepo je, znamo detalje …

    Još jednom, svaka im čast.

    Ko na ovu vest ima negativan komentar, nemam reči.

  14. Megille kaže:

    @ stormwatch :Ovi siroti naivni Holanđani kada svate kako će ih ‘olešiti ‘ u Srbiji bit će im kasno. Tako je prošao jedan mij zemljak iz Nemačke. Čovek stariji u godinama bio namamjen u postojbinu svojih roditelja. Obećali su mu brda i dolina ,no kada su su mu izvukli svu ušteđevinu i bio prevaren zbog svoje naivnosti ,od mene je morao pozajmiti novac da se vrati nazad u Nemačku. ( samo jedan primer ) Tolko o Subotičkom gostoprimstvu. Rekao mi da više ne pada mu na pamet da još jedanput dođe nazad. Ali uvek ima novih žrtava. Svet je postao jako surov i nepošten. Istovremeno svima su usta puna o poštenju i krščanstvu-Cccc Pozdrav brate.

  15. stormwatch kaže:

    @Megille

    Pomeshali ste me sa nekim mamlazom koji na zapadu vidi samo droge, dzhihadiste i ostale stvari u njegovim desnicarskim kvazi hriscanskim a istinski sat*nistickim trumptardsko orbanskim portalima, a u svom dvoristu u kom svega toga ima 50x vishe, nekim cudom ne vidi…..gospodine Megille, procitajte moju recenicu kao zakljucak na poruku koju sam napisao.

    „Iako mi je zao sto ovi pristojni ljudi jos uvek ne znaju gde su dosli…“

  16. Megille kaže:

    @ stormwatch : „Iako mi je zao sto ovi pristojni ljudi jos uvek ne znaju gde su dosli…“

    Priljatelju sve si rekao u jednoj rečenici ,ja sam to malo detaljnije objasnio . Iskusio sam ,pa sam opisao samo jedan primer. Pozdrav

OSTAVITE KOMENTAR