Hrvati i Mađari vraćaju migrante kroz njive u Srbiju

Višemesečna ilegalna kampanja vraćanja migranata iz Hrvatske i Mađarske u Srbiju preti da našu zemlju pretvori u tampon zonu, a već je uzrokovala smrt devojčice iz Avganistana, piše „Blic“.

List podseća da je na vest o smrti devojčice Madine Husein (6), koja je poginula 21. novembra između Šida i hrvatskog Tovarnika, kada je na nju naleteo voz, javnost je burno reagovala.

Kako je njena porodica ispričala medijima, do nesreće je došlo nakon što ih je hrvatska policija primorala da se vrate u Srbiju.

Da ovaj tragični slučaj nije izolovan, već je deo višemesečne prakse, za „Blic“ potvrđuje direktor Centra za zaštitu i pomoć tražiocima azila, Radoš Đurović.

„To traje već četiri, pet meseci u kontinuitetu, svakodnevno, noću i preko dana, a radi se o potpuno ilegalnom guranju migranata nazad u Srbiju. Osim Hrvatske, to radi i Mađarska, i to u potpunosti bez komunikacije sa srpskim vlastima“, kaže on.

On dodaje da to rade institucije tih zemalja.

„Mi to ne govorimo napamet: imamo izjave svedoka koji su nam rekli da su ih policajci preko noći vratili u Srbiju i da su im prethodno zabranili da traže azil u Hrvatskoj. Nažalost, avganistanska devojčica nije ni prva, ni poslednja žrtva u tom nizu. Pomno pratimo taj slučaj i od nadležnih smo zahtevali odgovor na pitanje da li je pokrenuta istraga o nesreći“, kaže Đurović.

On ističe da nikada nije postajao sporazum o međusobnom „raspoređivanju“ izbeglica između naše i dve pomenute susedne zemlje, te upozorava na to da će, ako se ovaj dugotrajni problem ne reši, Srbija postati tampon zona za izbeglice sa Bliskog istoka.

I u Komesarijatu za izbeglice i migracije naglašavaju da je vraćanje migranata iz susednih država prvenstveno kršenje njihovih prava, zagrantovanih međunarodnim propisima.

Kako objašnjavaju, migranti imaju pravo da podnesu zahtev za azil kad se nađu na teritoriji neke države.

„To je problem na koji Srbija upozorava od početka podizanja zidova i zatvaranja granica od strane država članica EU. Nažalost, svedoci smo da ta prisilna vraćanja migranata nekad imaju i tragične posledice“, navode u Komesarijatu.

U Komesarijatu dodaju da je oko milion migranata tokom krize prošlo kroz Srbiju i navode da sve više njih traži krov nad glavom zbog sve hladnijeg vremena.

„Trenutno je u prihvatnim centrima za azil smešteno 4.207 lica. Oko 250 osoba boravi van centara, uglavnom u Beogradu, Šidu i Subotici. Raspoloživi kapaciteti su 6.000 mesta, tako da svi migranti, ukoliko žele, mogu imati smeštaj“, kažu u Komesarijatu, ali ne očekuju da će se broj migranata značajno povećati.

 

Tanjug



KOMENTARI

  1. Legalno kretanje kaže:

    Osobe koje ne postuju nikakav red i nikakav zakon. Koje se krecu bez ikakvih dokumenata i prelazi iz drzave u drzavu kako im se prohte i gde im se prohte, mislim da ne mogu i nemaju nikakvo pravo da se pozivaju na legalitet i zakone, a i da to cine samo onda kada im zakon odgovara i donosi korist . Kada im red i zakon ne idu u prilog onda ga naprosto ignorisu i za njih zakoni ne vaze.

  2. easy58 kaže:

    Prosto i jednostavno prvo su naše vlasti omogućile ilegalan prelazak u te zemlje bez ikakve komunikacije sa njima i NEMA dalje otsalo je baljezganje !!!

  3. punisher kaže:

    ovaj komesarijat nema pojma sta prica

  4. Par reči .. kaže:

    Ovi ljudi su spremni na sve pa čak i na napade na policiju to je javna tajna posebno u centru u Preševu , izuzetak nisu niti mesta u okolini Subotice. Skupa odela, patike, nezaobilaznii telefoni dostupni uvek i svagde, gomila novca uvek na raspolaganju-to su migranti. Žao mi je male devojčice , međutim treba da razmisle i ti ljudi da nemogu tek tako da idu kuda hoće policija itekako odrađuje svoj posao na ovaj ili onaj način to je na nadležnima da utvrđuju. Dok naši beskućnici kojih imamo itekako puno tumaraju ulicama i preturaju po kontejnerima dotle migranti hladno odbacuju dobijena ćebad, kišne mantile. U prodavnicama posebno u marketima kupuju za vrtoglave sume novca hranu ne stavljajući ništa u korpe nego onako u naramku sve nose do kase novac koji ostavljaju u marketima je neretko u visini i do dve plate zaposlenih u marketima. Duž graničnog pojasa nalaze se merdevine, odbačene klešte za sečenje žice. Pitam se. Normalno je da se dozvoli sve ovo? Pitam se ko kontroliše lica iz tih zemalja koja u Srbiji borave neki i po dve godine i perfektno pišu , čitaju i govore Srpskim jezikom. I što je najstrašnije nikada u prošlosti bez obzira na političko stanje koje je vladalo između Mađarske i Srbije-SFRJ,SRJ,SCG nije bila podizana ograda . Zar se ovo sme i može dozvoliti da mi sa prvim komšijama nemožemo jednu reč prozboriti. Dok se nisu pojavili migranti i kada je ukinuta dolaskom policije na granice zonska karta radeći po poljima ljudi su mogli da nesmetano razgovaraju sa ljudima iz Mađarske , česte su bile biciklističke ture posebno sa Mađarske strane zastajali su pored njiva ne prelazeći granicu i razgovarali sa radnicima u poljima, voćnjacima. Rukovanje je bilo obavezno——-a sada?

  5. stormwatch kaže:

    Racunica je u ovom slucaju jasna, ovi jadni ljudi koji su izgubili sve u ratovima moraju negde da se smeste. Moj predlog je da se smestaj imigranata radi po sledecem kljucu, sabere se ukupna dobit od prodaje oruzija pojedinacnih zemalja, sabere se ukupan broj ljudi koji su poginuli na tim ratistima upravo o oruzija koje je proizvedeno u pojedinacnim zemljama – hrvatskoj/madjarskoj/austriji/slovackoj/bugarskoj….za svakog ubijenog coveka tim oruzijem, svaka od zemalja koje su prodavale oruzije za sukobe na bliskom istoku mora da primi jednog coveka u svoju zemlju (tu se ukljucuje i porodica ako je ima). Veoma jednostavna i prosta racunica. E sad sto se to nekima nece smetati….ko ih jebe. Ne moze se ziveti lepo od prodaje oruzija, praviti ratovi, unistavati domovi, a sa druge strane nemati muda da se govno pocisti. Tipicno desnicharsko razmisljanje.

  6. ivica i marica kaže:

    @stormwatch-saberi ti svoje ..valjda imaš. Vijuge u glavi. Mislim da si ti za sanatorijum što ti reče jedan od komentatora. Drži nos tamo gde jesi i uživaj ne podrivaj suverenitet i integritet države iz koje si pobego.

  7. Lenin kaže:

    @stormwatch Ajde storme,sad bez ljutnje.Pošto si ti uvijek perfektno obavešten,molim te navedi firme iz ovih država što si naveo,koje proizvode naoružanje za izvoz.Delimično si u pravu,ali tvoj komentar potpuno odaje stav jednog pomahnitalog neoliberala.Kao kad onaj dubiozni liberal,talijanski poslanik u parlamentu EZ vrišti svojim odvratnim vokalom:Stupido… stupidore…!!! 😛 😀

  8. Awalokideshwara kaže:

    Migranti ocito imaju novcana sredstva da plate avionsku kartu i zatraze politicki azil u zemlji njihovog izbora. Zasto to ne rade i zasto se strapaciraju okolo i trose daleko vece sume da plate svercerima nego sto bi kostala avionska karta u prvoj klasi? Oni to naravno ne rade, zato jer vrlo dobro znaju da nemaju nikavo zakonsko pravo na politicki azil i da bi ih vec sa aerodroma vratili prvom masinom tamo odakle su dosli. To cak nisu ni ekonomski migranti jer po pravilu nemaju nikakvu sansu da se zaposle zbog nedostatka bilo kakve kvalifikacije. Dakle ne radi se o nikakvim zrtvama ratova ili politickih progona, nego o armijama muslimanskog lumpenproletarijata i najobicnijih drustvenih parazita i okorelih kriminalaca.

  9. stormwatch kaže:

    @Lenin

    Krenite fino gospon Lenin od vasih uzora Amerike i Rusije koje treba da prime 90% svih svetskih izbeglica u svoje zemlje, pa onda predjite na manji kalibar – Francuska, Austrija, Madjarska, Bugarska, Hrvatska……Svi se hvale exportima oruzija od par Milijardi dolara godisnje, svi vole ratove, ali niko ne voli posledice ratova. I zato ne kenjajte previse.

  10. Lenin kaže:

    @stormwatch. Dobro de bucko moj!Reko sam,bez ljutnje?!Pa neka idu onda u Amere i Ruse!Ali nisi dao ime firmi koje proizvode oružja iz država,državica koje si naveo.Damn stuuupido,stupidoooreeee liberaaale…!!! 😀

  11. strong men kaže:

    A ne LENINE neka idu u STORMVAČA..pošto čovek ih voooli..

OSTAVITE KOMENTAR