Hazatérés
Frankl István: Emlékezések
“Olyan ember, ki születése helyéhez ne ragaszkodnék, talán nincs a világon s minél messzebb estünk tőle, első örömeink és bánataink tanyájától, annál inkább nő a vágy utána.” Báró Eötvös József
Trianoni sorsban, huszonegy évig voltam távol szűlőföldelemtől. Laktam: Pesten, Budán, Pestkörnyékén, a Duna-Tisza között, a Dunántúl és a Tiszántúl. Bejártam a Mátravidéket, Heves és Borsod megyéket, megfordultam a Balatonon, jártam Veszprém megyében a Bakonyban, a primási városban Esztergomban, közelébe laktam négy évig a történelmi emlékekben gazdag Székes fehérvárnak.
Elmondhatom, hogy két évtizedes ott tartózkodásom alatt, megismertem az anyaországot. Szép ország, mely, akkori legyőzöttségében és elesettségében is, sokat haladt, kulturáltságban pedig túlszárnyalta, a szomszéd győztes államokat. Hálás vagyok a gondviselésnek, hogy ezt az időt, nem itt, hanem ott tölthettem el, ahol nem éreztették velünk soha, hogy menekültek vagyunk, szerettek, megbecsültek bennünket, mindig és mindenhol azt éreztük, hogy magyar testvéreink között vagyunk. Húsz éven át az érintkezést állandóan fenntartottam, bácskai és szabadkai földieimmel. Ha össze jöttünk, elbeszélgettünk az otthagyott otthonról, ahová bár vissza vágytunk, nem igen volt reményünk visszatérni.
Újságok, felvidéki – erdélyi ligák, sokat írtak és állandóan napirenden tartották a revíziót, de a délvidék revíziójáról, sem hírlapokban sem mértékadó körökben soha szó nem volt. A Bácskát és Szabadkát, a világháború előtti múltban sem igen ismerte az ország, olyan határvármegye féle voltunk, melynek sem természeti szépségei, sem nagy történelmi emlékei nem voltak, így hát sem idegenjárás nem volt, turisták sem kerestek fel bennünket. Legfeljebb annyit tudtak rólunk, hogy azon a végtelen rónaságon, melyet három oldalról vesz körül a Duna -Tisza vize, ott valahol Pest vármegyétől délre, terül el a Bácska és Szabadka, ott terem a temérdek acelas piros búza, és a jó bor, lakói jómódú, megelégedett népek, asszonyaik szépek, a férfiak délcegek, akik ha ráérnek, nagyokat mulatnak.
Amikor azután Trianon elszakította Bácska legnagyobb részét az anyaországtól, az ezeréves határt – és ezzel a Balkánt – felnyomták a Dunától Kelebia magasságába és olyan szigorúan elzárták, hogy az érintkezés a két rész között, majdnem teljesen megszűnt. Az elszakított Bácskának és Szabadkának nem voltak: Eszterházy Jánosai, Jaross Andrásai, Betlen Györgyei és Szüllő Gézái, nem voltak olyan súllyal bíró emberei, akik fentarthatták volna az érintkezést a hivatalos magyar állammal és az ország népével. Az az egy-két magyar ember és magyar hölgy, akik itthon a magyarságot össze tartották, kifelé nem tehettek semmit, a jugoszláv terror gondoskodott erről.
Az anyaország, három oldalról bekerítve, cseh, román, jugoszláv, ellenséges új hatalmasságokkal, szintén nem volt olyan helyzetben, hogy összeköttetést tarthasson fel az elszakadt részekkel. Külpolitikája arra irányult, hogy a jugoszláviában is kisebbségnek declarált magyarság sorsát iparkodott tűrhetővé tenni azáltal, hogy a revíziót nem emlegették, és valami féle kényszerű, szomszédi viszonyt iparkodtak elérni. Mi, akik a határon túl voltunk, csak akkor tudtunk meg valamit szülővárosunkról, ha néha valamelyikünknek sikerült vízumot kapni, a jugoszláv követségen Budapesten. De hát ez nem volt könnyű feladat, mert minket, innen eltávozott Szabadkaiakat, az Ő szempontjukból, mint »ellenséges állampolgárokat« kezeltek, így voltunk bevezetve a fekete könyvükbe. Így azután az ország, és az új magyar nemzedék nem ismerte sem Szabadkát sem a Bácskát.
Mikor 1938 őszén, a trianoni abroncs elpattant a felvidéken, és folytatódott 1940 nyarán a keleti ősi határon, Erdélyben, a délvidékről akkor sem esett szó sehol sem. Ez időben, többször összejöttem báró Vojnits Sándorral, akit szintén bántott, hogy Bácska és Szabadka visszatéréséről nem beszél senki. Éreztük, hogy valami módon fel kellene hívni a mértékadó körök figyelmét Bácskára és Szabadkára. A kormányban, Törley Bálinton kivül nem volt egy bácskai vagy szabadkai ember sem, aki ügyünket felkarolhatta volna. Fájdalom, Törley Bálint már akkor nagy beteg ember volt, nemsokára lakója lett a budafoki Törley mauzóleumnak.
Ketten maradtunk, báró Vojnits Sándorral és elhatároztuk, hogy én egy részletes ismertetést írok, a világháború előtti Bácskáról és Szabadkáról, ezt azután több száz példányban sokszorosítva, báró Vojnits Sándor összeköttetései révén eljuttatjuk az ország sok, számottevő vezető férfiainak. Így is történt: a Bácskáról és Szabadkáról írt ismertetésem 1940 augusztusában elkészült, megküldetett: a Hercegprímásnak, a kalocsai érseknek, a püspöknek, a protestáns felekezetek püspökeinek, az akkori miniszterelnöknek, valamennyi miniszternek, államtitkároknak, valamennyi nyugalmazott külügyminiszternek, a Curia, a Budapesti királyi tábla és közigazgatási bíróság elnökeinek, a vezérkar főnökének, a Nemzeti Bank elnökének, a Máv. elnökének, Pest megye fő- és alispánjának, több felsőházi tagnak, a budapesti birodalmi német követségnek, negyven országgyűlési képviselőnek, akik akkoriban készültek jugoszláviai baráti (?) körútra. Megkapták még a meg nem szállt Bácsmegye vezető emberei és több közéleti férfiú.
Ezek valamennyien, részben személyesen, részben levélben köszönték meg báró Vojnits Sándornak, hogy megküldte nekik az ismertetést, arról az országrészről, melyet jóformán csak a térképről ismertek. Következtek ezután a történelmi események, örökbaráti szerződés Jugoszláviával, ez elvette bizakodásunkat abban, hogy Szabadka és Bácska visszatérését belátható időn belül megérjük, mert pár napra rá olvastuk, Cvetkovics miniszterelnöknek azt a beszédét, hogy Jugoszlávia határait mindenkivel szemben megvédik. Nemsokára erre következett Jugoszláviának a tengelyhez való csatlakozása, ez eltemette minden reményünket, mert a paktum szerint a tengely garantálta volna Jugoszlávia határait.
Az angol és az orosz diplomácia felforgató politikája azonban előkészítette a nekünk és a bácskaiaknak kedvező megoldást, kirobbantotta a belgrádi puccsot, ezzel letörölte a térképről, eltemette Jugoszláviát. Ezek a gyors ütemben robogó események hozták meg a váratlan fordulatot, úgy hogy annak az akciónak, melyet báró Vojnits Sándorral megindítottunk, eredménye tulajdonképpen – és hála Istennek – az lett, hogy az ország és vezető emberei megtudták belőle, mit kaptunk vissza Bácskával és Szabadkával.
Ez a váratlan fordulat segített – és hozott haza engem is. Az ismerős, tájat, az utcákat és a házakat – melyek közül igen sokhoz fűznek, régi kedves, emlékek – viszontláttam, azok mit sem változtak, csak a régi ismerősök, rokonok és jóbarátok nagy része hiányzik belőlük, azok részben örökre elköltöztek, részben nincsenek itthon. Én is csak a lelkem felével jöttem vissza, a másik fele ott maradt Budán, a kies sváb hegy aljában, a farkasréti temetőben.
Szabadka, megtépázva és megviselve, a huszonhárom évi megszállástól, ismét Sz. István országához tartozik, de mint a történelmi idők folyamán mindig, úgy most is a benne szunnyadó őserő folytán kifogja heverni, a megszállás keserveit, és lesz belőle megint egy szép és nagy magyar város, mert mindig az is volt.
Vége.
Forrás: www.kobold.theka.hu