Opština Subotica raspisala je konkurs za izradu novog master plana razvoja turizma na Paliću, osam godina nakon prvog dokumenta ovog tipa.
Procenjena vrednost ovog dokumenta je pet miliona dinara, a nabavka je otvorena do 14. januara 2015, kada će ponude biti i otvarane.
Kako je objavljeno na sajtu lokalne samouprave, osnovni cilj "Master Plana Palić 2015" je da pruži odgovarajuću plansku osnovu za realizaciju Vizije razvoja ragiona Palićkog jezera, koja je definisana kao Palić – jedinstveno mesto gde se ljudi iznova vraćaju u traganju za srećom i zdravljem.
U tom kontekstu "Master Plan Palić 2015" treba da omogući da se vizija razvoja realizuje kroz usmereno i planirano delovanje razvojnih činilaca kao što su lokalna, pokrajinska, republička vlast, privatni i institucionalni investitori, turistički i privredni subjekti, šira javnost, finansijske organizacije, na bazi prirodnih, stvorenih i humanih resursa kojima region Palićkog jezera raspolaže.
Tri primarna cilja 'Master Plana Palić 2015' su da identifikuje strateška opredeljenja u realizaciji vizije razvoja; identifikuje sadašnju i buduću tražnju za ponude koje Palić sa okolinom može generisati; te da pruži osnovu za određivanje prioriteta u realizaciji osnovnih strateških opredeljenja, navodi se u konkursnoj dokumentaciji.
Master Plan Palić 2015 treba da obuhvati kako samo jezgro, tako i širi region Palićkog jezera i ovog dela Vojvodine.
"Master Plan Palić 2015" treba da se sastoji od određenog broja, kako je to definisano, ključnih i pratećih projekata sadržaja.
Ključni projekti, koji treba da budu okosnica razvoja Palića, su Medical Spa; golf tereni i drugi objekti od kapitalnog značaja.
Prateći projekti su Sanatorijum na određenoj udaljenosti, objekti za osmatranje ptica, centri tradicionalne medicine, centar sportova na vodi, ZOO, objekti kongresnog turizma itd.
Ovo je drugi dokument ove vrste koji se odnosi na razvoj turizma na Paliću.
Master Plan Palića urađen je 2006. godine i, kako je navedeno u konkursnoj dokumentaciji, u međuvremenu je došlo do čitavog niza promena što je, između ostalog, generisalo neophodnost da se uradi novi Master plan.
Master plan 2006 je u datim privrednim, društvenim i političkim okvirima dao određene rezultate, koji se pre svega ogledaju u zaustavljanju neplanske gradnje i postepenog privikavanja na planski modalitet razvoja, ali u suštini nije doneo željeni razultat razvoja Palićkog jezera kao savremene i ozbiljne turističke destinacije, navedeno je u konkursnoj dokumentaciji.
TANJUG
KOMENTARI
OSTAVITE KOMENTAR
Morate biti prijavljeni da biste komentarisali.







tako su jednom neki samo planirali i planirali, trošili novce, a na kraju ništa nisu uradili. osim što su se ugradili….
Koja je uloga Park Palića u ovome?
Nije ta institucija trebala sama da nam ponudi master plan i viziju Palića? kada su već zaduženi za Palić ….
"Sanatorijum"…..obećavajuće 😀
jos nesto jako bitno, narod mora ovom stati na kraj. za svaki ozbiljniji projekat mora da se sprovede REFERENDUM. ne trebaju oni da odlucuju o nasim zivotima, sva sreca pa postoji nacin, jednog dana cete izaci na ulicu i traziti ovo sto sam ja napisala!
samo polako. napravite novi plan sad pa onda opet novi za 8 godina, pa novi za 12…
ovaj novi master plan treba samo zato,da Maglai,bilborder i njihovi ljudi zarade koji dinar…
moj predhodni komentar se sigurno nalazi u mupu na odobrenju.
sto se 1. master plana tice, verovatno nije za upotrebu. ja ga nisam videla, ali nekako nisu znali gde ce sta da bude, pa su menjali planove. predpostavljam da je neko digao veliki novac, a da plan bas nije realan. ds nije racunao da ce tako veliki broj clanova blizu vatre da olesi, vec olesenu srbiju. verovalo se da se ima dovoljno za krasti. vec na master plan su uzete ogromne pare, itd posle toga se uzimalo. tako je nastao nabrzaka i onaj palvil (ciji je?), predpostavljam da je i tu ugradjen novac, koji je namenjen za palic. sve je ostalo samo na planu, jer je novac nestao. predpostavljam da se sada planira sa mnogo skromnijim sredstvima da bi se priblizili realnosti. bilo kako bilo, narod mora da trazi od politicara za polazu racuna o nasim novcima, a veliki projekti moraju na REFERENDUM! jedino resenje, jer vlasti se menjaju, ali mentalitet svih je isti.
raaax, pobogu, ti nista ne shvatas…a i nepismen si
moguce, objasni mi molim te pablo.
Ako nije spremno da se deluje odmah, da se realizuje master plan, bolje da se ne pravi novi. Za godinu, dve će se stvari izmeniti i novi plan će već biti stari, ako se ne budu konkretno ispunjavali projekti predviđeni planom. Upravo je zato onaj prvi plan, danas stari. Bile su dobre ideje ali ostalo je sve na tome. Niđe nije bilo para i energije da se ideje ostvare, što će se desiti i ovaj put. Npr. te 2006. ideja je bila da se napravi aqua park i wellness, pa su ga prvo pre nas odlično odradili Morahalom a 2011god. i Petroland čime je Palić izgubio dobar deo kolača, da se na vreme ozbiljno delovalo danas bi stvari izgledale potpuno obrnuto i ne bi bili ovde gde jesmo tj. nigde.
ne branim nikog ali koga vi za precednika??????, problem je maglai poroblem je bio dulic, a jojjjj jako velik problem je bio kasa,, koga bi vi ???
@Dejan
ovi nisu moj izbor,nisu niciji jer su trgovinom dosli tu gde su sada,imali smo mi gradonacelnika koji su ipak nesto radili,a sta je ovaj i njegovi uradili za ovih godinu dana…
prvo neka mi neko odgovori od zagovornika golf terena na kviz
dali je iko imao golf stap u rukama?kako se igra golf, koja su pravila igre? sa koliko igraca (zbunjujuce pitanje)? koliko rupa ima na jednom golf terenu? koji su rekviziti? koji su ciljni potrosaci usluge? koliko kosta izgradnja terena? koliko kosta odrzavanje? na koliko prihoda se moze racunati od te investicije (ko ce odgovarati ako poduhvat ne uspe?), dali je samofinansirajuc poduhvat? na toj lokaciji su spekulanti vec pokupovali zemljiste. koji golf tereni su u okruzenju rentabilni? zasto bas pored jezera?zar ne bi Park Palic trebao vezbati prvo na postojecem termalnom bazenu, strandovima, na zapustenim igralistima fudbala, kosarke, odbojke i rukometa? Ceo Master plan je od pocetka APSURD sve dok se ne razbistri voda. Sada ce se praviti novi spisak zelja? koja je uloga DP Park Palic i JP Palic Ludas? rezultati pokazuju da se ne mesaju u svoj posao. Katastrofa. Nema ni javnih toaleta (svaka benzinska stanica je ima), nema jedne slavine gde bi covek ruke oprao, nema ni kioska, nema ni suncobrana ni lezaljki kao svugde na svetu, korpi za otpadke, poslasticarnice, bifea, nema ni suboticana pre svega koji bi se makar prosetali tamo. referendum prvo da li praviti uopste novi plan za 2015! pa zar ima para za realizaciju, samo mi neznamo za to? koji je rok realizacije?ko misli da ako zaluta neki investitor, da ce bas to zeleti sta ce jedna grupa ljudi sada nasanjati?alo!
Ovo je tekst iz 'Subotičkih novina' od pre 7-8 godina, dok su novine izlazile pod okriljem 'Dnevnika' (Redakcija im je bila na kraju Korzoa, prekoputa Jadrana). Ne znam koliko je ovo tačno, ali verovatno ima čitalaca koji će se setiti ovoga.
NEPOSREDNO
Palić zamalo evropska banja
• Ma koliko nam je bio nezgodno, 1952. smo morali da odbijemo Holanđane, koji, opet, nisu razumeli zašto ne prihvatamo investicije – džabe!
Piše: Janoš Brener
Neki će konstatovati da je Palić bila banja evropskog ranga – od svojih početaka do drugog svetskog rata. Tačno! Međutim, istina je i da je za vreme prve Jugoslavije dosta izgubio od svog mondenskog renomea, ali je ipak održala usluge na solidnom nivou. Tajac je nastao za vreme Drugog svetskog rata, a potom nije imala ni prilike ni novca za preporod. Nastupio je socijalizam, internacionalna radnička solidarnost, pa je banja pretvorena u radničko-omladinsko odmaralište za nas i za goste iz „zemalja socijalizma”, na čelu sa Sovjetskim Savezom.
Poslednje grupe radnika iz „bratskih zemalja” došle su nam u leto 1948 godine. Te je godine Jugoslavija izopštena iz tabora socijalizma, nizali su stravične klevete Informbiroa, između ostalog i da smo zemlju prodali kapitalistima. Hoteli su se ispraznili, lečilišne zgrade (blatna, hladna, vazdušna, parna i toplovodna kupatila, sauna, masaža, pedikir…) su, nažalost, srušene, da bi nešto kasnije došao red i na „Trščaru”, pitoreskni i najstariji hotel, a gosti, uglavnom stariji ljudi, došli su uglavnom iz Subotice i bliže okoline. Samo su omladinci nastojali sačuvati nešto za sebe: izgradili su otvorene odaje, bez prozora i vrata, ograđene daskama, trskom i pletenom žicom, da bi imali pesplatna mesta za spavanje za vreme letenjih školskih raspusta. Kasnije su se izviđačke i goranske organizacije nastanili u vile „Lujza” i „Bagojvar”. Odavde su ih izbacili socijalistički biznismeni, sa obećanjem da će uvesti „visoki turizam”, ali su napravili samo kasino u Vili „Lujza”, i zaboravili obećanu modernizaciju starog restorana, ledenicu, veliku terasu, „Bagojvar” pa su ovi objekti postepeno propali.
Pošto su „bratske” socijalističke zemlje prekinule sa nama sve privredne i političke veze, uveli ekonomsku blokadu, opkolili nas bodljikavim i naelektrisanim žicama, tražili smo veze sa zapadnim zemljama. Činili smo to oprezno, počevši sa malim, nekada takođe opkupiranim zemljama (Beneluks, Danska, Norveška) i sa sindikalnim organizacijama. Tako nas je 1952. posetila delegacija sindikata Holandije, pa i Suboticu i Palić. Gosti su bili oduševljeni velikim jezerom usred ravnice i njenom pitomom okolinom, a posebno što je jezero slatkovodno. Rekli su da žele da investiraju u razvoj turizma oko jezera, a zauzvrat su tražili da im u svako doba godine obezbedimo određeni broj kreveta u hotelima, a goste će oni organizovano dovesti i uvek blagovremeno najaviti njihov dolazak. Naravno, bilo je to vrlo primamljivo, ali i neverovatno. Kako mogu sindikalci jedne kapitalističke zemlje tako nešto da izvedu? Zato su tadašnji rukovodioci na „diplomatski” način odgovorili da bi hteli da vide njihove planove i tek tada da odgovore.
Čudom smo se čudili kada su se Holanđani vratili na Palić posle tri meseca sa do sitnih detalja razrađenim planovima. Modernizovali bi sve postojeće objekte; izgradili bi sportski centar sa hotelom, fiskulturnom salom, toplim i hladnim bazenima pod krovom i na otvorenom prostoru; levu obalu jezera izgradili bi za masovni, a desnu za visoki turizam; produžili bi tramvajsku liniju tako da obilazi jezero a u tu svrhu bi u krivini jezera izgradili most: štaviše, mislili su i na razvoj grada pa su predvideli prečistač u Aleksandrovu!
Na tu brzinu i takvu bogatu ponudu nismo računali! Išli smo da konsultujemo rukovodioce u Beogradu. U Subotici, naime, niko nije smeo da donese tako hrabru odluku. Naime, „inforbirovci” su stalno ponavljali da prodajemo zemlju kapitalistima, pa bi bilo nezgodno pružiti im dokaz na svega 10 kilometara od granice. Nažalost, tako su mislili i drugovi u Beogradu, pa ma koliko nam je bio nezgodno, morali smo da odbijemo Holanđane, koji, opet, nisu razumeli zašto ne prihvatamo investicije–džabe!
Ne treba imati bujnu maštu pa pretpostaviti na kom nivou bi bio palički turizam da je ponuda Holanđana prihvaćena. Turizam bi dao realan pravac ekonomskom razvoju Subotice i okoline, posebno u smislu iskorišćavanja naših prirodnih resursa, umesto raznih političkih investicija (poput „Azotare”) koja su godinama gutali našu akumulaciju…
Moze i bez master plana sopstvenim sredstvima. U Sred Srede City TV, Intervju sa Lehel Kovac-
https://www.youtube.com/watch?v=9bKNHJWgLkI#t=171
Master plan vazi do 2020
Ima na netu.
Novi cemu dok je jezero
Prljavo.dzaba.
Zavrsiti akva park prvo.
Srediti vikend naselje.
Park staze zavrsiti.
Sportske terene sve srediti.
Palic zimi tu nema nista.0.
Leti gde da jedu i sta da vide stranci.???
Srediti zgrade oko parkai u
Parku.
Ni jedan wc ne radi.
Ajd na poso.