Joška Broz u Blaškovoj „Jugoslaviji“

Titov unuk Joška Broz i praunuka Tamara došli su na postavljanje biste Josipa Broza Tita u Blaškovoj „državi u državi“ – prenosi Blic.

blasko

– Zahvalan sam svima koji su ovde i želim da kažem da je ovo dokaz da Tito nije umro. On nas je samo napustio fizički, ali se u zadnje vreme sve više spominje. Bez obzira da li loše ili dobro govore o njemu, spominju ga. Nekada smo bili zemlja najcenjenija u svetu, četvrta vojna sila, najbezbednija država, imali smo besplatno zdravstvo i školstvo. Sada je na nama da se dalje borimo i ponovo sve to ostvarimo. Moja ćerka Tamara je na istoj toj liniji i ne da nikome da kaže lošu reč protiv pradede – kaže Joška Broz.

Titov unuk kaže da je Srbija, nažalost, zemlja u kojoj je najmanje Titovih spomenika.

– Ima ih svuda po svetu, od Etiopije, Afrike i drugih zemalja. Jedino kod nas ih ima malo jer ne poštujemo istoriju. Zato mi je veoma draga ova akcija i uvek ću podržavati i druge koje neguju istoriju – poručio je Broz.

Blaško Gabrić kaže da će napraviti muzej na otvorenom.

– Uz Tita ćemo postaviti Jovana Mikića Spartaka, Nikolu Teslu, Mihajla Pupina, kralja Aleksandra, vojvodu Stepu Stepanovića i druge, ali planiramo da tu budu i Refik Memišević, čak i naši živi sportski velikani Sreten Damjanović i Davor Štefanek – kaže Blaško Gabrić.

 

BLIC



KOMENTARI

  1. ludak kaže:

    osakatio srbiju vas tito za sva vremena. Naselio albance na kosovu, zabranio povratak srba posle drugog svetskog rata na kosovo, jedina republika u jugoslaviji koja je imala pokrajine je bila srbija nijedna druga to nije imala, oduzeli srbiji baranju…..tito je bio najveca stetocina srbije.

  2. ludak kaže:

    puno dobrih fabrika preselio u hrvatsku i sloveniju toboze iz srbije zbog kao moguce invazije rusa posle drugog svetskog rata. kada je ta opasnost prestala odjedanput nije vise bilo potrebe da se vrate fabrike u srbiju. jako lukavo i pametno od strane vaseg tita. zasto u hrvatskoj nije bilo nijedne pokrajine, barem istra koja je bila italijanska ili deo dalmacije ili slavonije ili krajine gde su ziveli srbi. samo u srbiji stvorio pokrajine da je na kraju rasture i unakaze. tito mason par ekselans. cak mu ni poreklo nije ono za sta se predstavlja. nije znao ni srpskohrvatski da prica a mase bile opcinjene kao da je mesija ili bog

  3. Titov savremenik kaže:

    Ostaje nepobitna cinjenica da svi narodi koj su ziveli u SFRJ nikada u svojoj istoriji, a sva je prilika, nikada ni u svojoj buducnosti nece onako dobro ziveti kao u vreme Josipa Broza Tita. Istorija – ta stara uciteljica zivota to nepobitno dokazuje. Neka je vecna slava vrhovnom komandantu i predsedniku Jugoslavije drugu Josipu Brozu !
    Slava mu !

  4. rax kaže:

    tako je titov svremenik, kako si ti napisao. a srbi u vojvodini, svaki pojedinac treba umesto svetaca na zidu da drzi titovu i milosevicevu sliku. ni jedan narod u takvom broju kao srbi nisu dosli do krova nad glavom, kao sto su srbi, dobili su kuce, imanja nemaca i madjara za dzabe, opismenio je armiju srba, jer je od njih napravio vojna lica, koji su dobijali ogromne plate, stanove, u nekim porodicama 2-3 stana. milosevic je te stanove prodao za 20-200 nemackih maraka. svi ostali narodi su za ovo sto sam gore navela, radili celog zivota. tita nema vec toliko godina, ali ne vidim da se nesto bas poboljsava situacija u srbiji. no sada su naravno krivi zapad, amerikanci itd. ko ovog nije svestan, taj ili je mnogo glup i svojom intelektualnom ogranicenoscu, toliko mrzi druge, kao 1. komentator albance ili je toliko zlonameran da mu je svejedno sta pise, bitno je da je negativno.

  5. Topuz kaže:

    Tito je bio veliki djubras.

  6. Kenjereš Andraš kaže:

    I pored toga svi smo dobro živeli sa pasošom svetskog značaja. Neki su i bolje živeli, od proseka, a to su političari, kao i danas. Zapravo, danas žive kraljevskim apanažom, bez odgovornosti, za narod. Svi smo se osobno ukućili, odlazili svake godine na more. Svi znamo blagodeti, tog ražima,nije potrebno nabrajati.
    Globalizacija nam je donela novu ruho, takav je kakvog stvaramo, mi sami. Problem je, da stvaraju ljudi iz stare garde, ili mladi koji su vaspitani, u starom duhu, to se vidi iz vođenja politike. Dobro su naučili zavadi, pa vladaj, kako i zveckanje sa oružjem, ko ima veći.

  7. Lenin kaže:

    @Topuz „Tito je bio veliki djubras.“
    Tatati!U tolikoj meri,da su muve pomogle u tvom zazačeću!Znaš…

  8. Vesko kaže:

    Tita jos niko nije prevazisao, ne samo u Srbiji vec i ostalim bivsim nasim republikama, mada su se neki i te kako trudili da ga imitiraju i prevaziđu, pocev od Milosevica i drugih. Svi su izgleda da necu ni imati prilike da skinem kapu boljem.

  9. Lenin kaže:

    @rax
    Uglavnom se slažem sa tvojim komentarom.To je otprilike stav svih mađara sa ovih prostora u ovom pitanju.Mađari su voleli Tileta,bez obzira na to,da je dozvolio srbima krvavi revanšizam nad njima nakon oslobođenja.Uglavnom se slažem,jer ja,kome je maternji jezik mađarski, a samo je upola mađar,a drugu polovinu zauzimaju više nacija,ne mogu da kažem da mrzim albance,ali ih ne mogu podneti.Oni su primer sebičnosti,neljudskosti,netolerancije,agresivni u srži u tolikoj meri,da za sitnu grešku u komunikaciji spremni ubijati.To mogu potvrditi,jer za vreme odsluženja vojnog roka u JNA,70. godina prošlog stoleća upoznao njih dosta,možda i previše.I nažalost,vidio i njihove žrtve.Oni svoju decu od malena uspešno nauče da mrze ostale nacije.To je praksa od kojeg nikada neće odustati.To je fakat.

  10. ludak kaže:

    srbi nisu mogli da slave svoje slave, bozice, nove godine za razliku od ostalih naroda i narodnosti jugoslavije. cilj stvaranja takve jugoslavije i pre nje kraljevine jugoslavije je ostvaren nakon 100 godina, srbija je sada totalno unistena, razorena i podeljena. hvala ti tito, crko da bog da. nastale nove drzave koje nikada ranije nisu postojale kao sto stu kosovo, makedonija, slovenija, hrvatska i sve dobile na gotovo a milioni srba izginuli da stvore takvu drzavu. lako je sada siljiti onu stvar na ovakvoj srbiji ali neka doce nekad drugo vreme. sto se tice madjara, oni su uvek bili lojalni srbiji i jugoslaviji za razliku od siptara. i siptari su dobili sva prava i sve kao i madjari ali je razlika u mentalitetu i nivou evolucije tih dva naroda dijamentralno suprotan. siptari su divlje horde zaostale u razvoju. tito im sve dao, posao, skole, stanove, kuce, zemlju i umesto zahvalnosti da budu poslusni oni hoce jos…..nezahvalna stoka

  11. rax kaže:

    rekla kazala istorija! ne secam se da su drugi narodi na javnim mestima slavili bozic, ali se secam da sam isla sa rodjacima za pravoslavni uskrs u crkvu, isto tako kako su isli i katolici za svoj. ispade da samo srbi nisu smeli slaviti verske praznike, niko ih javno nije slavio, ali su skoro svi slavili u svojim kucama, pa tako i moje komsije koje su dosli iz kursumlije 60-tig godina ovde da zive. dok je ovakvih ludaka, ovde mir nece biti. ako mislis ludak da su madjari bili lojalni srbiji kada su beograd odbranili od turaka, to je tacno, ali posle toga su ovi sto zive ovde bili lojalni yugoslaviji, jer je tada srbija bila jedna od republika yu. nije dobro razglabati o necemo sto samo delimicno poznajemo, jer time stetimo i sami sebi. sto se siptara tice, koliko su bili ili su civilizovani, uopste je nebitno, da bi smo sudili o celom narodu i moralu tog naroda. ja kako vidim siptare u subotici, jedino sto mogu da kazem da su vredni ljudi, do sada nisam imala nikakve neprijatnosti sa njima. nikada me niko nije dirao,vredjao ili me pokusao prevariti. komentari kojima se omalovazava neki narodi stvaraju automatski, bar kod mene, veliku odbojnost. svim silama se trudim da ostanem objektivna prema svima, tako i narodu kojem pripadam, ali ova mrznja koja se siri, nekada i mene dovede u situaciju da osudim ceo narod, a znam da je to pogresno, primitivno i zlobno.

  12. Megille kaže:

    Tito je na listi zajedno sa Hitlerom i Staljinom kao vladari totalitarnih režima. Blaško je Titov spomenik postavio baš na svetski dan osude totalitarnih režima…

  13. stormwatch kaže:

    @megille

    Tito i h*tler nemaju nista zajednicko, jedan je bio osblobodilac svog naroda, osoba koja je od jedne zemljoradnicke nazadne zemlje napravila funkcionalnu zemlju u razvoju, a drugi je skot koji je unistio Evropu, pobio 70 miliona ljudi i uzivao u holokaustu.

  14. stormwatch kaže:

    SLAVA DRUGU TITU!

  15. Raja be kaže:

    Gospodine Ludak. Pisete notorne laži. Moja porodica je sve pravoslavne praznike slavila oduvek i nismo bili clanovi SKJ. Sa takvima kao sto ste vi stigli smo tu gde jesmo. Danas nemamo ni imovinu ni idetitet. Necu ni da sam eu ni rus. Hocu da sam nezavisna i svakom prepoznatljiva nacija a ne ovca u tudem toru.

  16. Dva u jedan kaže:

    @Lenin, Tito NIJE dozvolio nikome, a pogotovo ne Srbima, tobožnji „revanšizam“ nad Mađarima. Pročitaj autobiografsku knjigu Jovana Veselinova (pretpostavljam da znaš ko je on bio!), pa ćeš naći detaljno opisano šta se dogodilo. Nisu Srbi, nego KOMUNISTI počeli revanšizam prema Mađarima, a onda je u Suboticu vozom stigao gen-sek KP Mađarske i pozvan je J.Veselinov koji ga je odveo kod Tita. On je rekao Titu da je 350.000 Mađara upravo isterano iz Čehoslovačke i ako to Jugoslavija uradi sa ovdašnjim Mađarima, da će Mađarska krahirati i pozvao ga na „proleterski internacionalizam“ itd. Rezultat je bio da su aktivisti išli po terenu i objašnjavali narodu da „nisu svi Mađari krivci niti zločinci“, a OZNA je lovila preostale mađarske odrede „njilaša“ da ih preobuče u partizanske uniforme i stvori od njih partizanske odrede Mađara, dok su oni bežali, ne verujući da im je oprošteno. Veselinov kaže takođe da je narod bio ogorčen u Vojvodini na Mađare više nego na Nemce, jer su počinili više i težih zločina. Znam da će Titoljupci i srbomrsci zbog ovoga da graknu na mene, ali obratite se vašem drugu Jovanu Veselinovu-Žarku, on je to napisao i dokumentovao, ja verujem da je tako bilo jer sam naišao u životu i na svedoke koji su isto pričali. Moje je ovo što ću samo dodati – a zbog toga možete da me mrzite koliko hoćete: u isto vreme, Tito i komunisti nisu našli za shodno da narodu kažu da „nisu svi Nemci bili zločinci i da ih ne treba sve goniti“, nego je AVNOJ doneo monstruoznu odluku da sve pripadnike nemačke narodnosti u Jugoslaviji stavi van zakona, znači da svima može da bude oduzeta imovina (ako se nisu borili u NOVJ) i da svi mogu da budu ubijeni bez suđenja i krivice! To je i rađeno, otvoreni su konc-logori za Nemce, u kojima su bile žene, deca i starci – jer su ratno sposobni Nemci ili odmah ubijeni ili su pobegli. U logorima su ubijani na zverski način, pored ustaša partizani su JEDINI JOŠ imali DEČIJI LOGOR, i to za male folksdojčere, na desetine hiljada nemačkih civila je ubijeno ili pomrlo od izgladnjivanja i bolesti, sve do marta 1948. kada su logori zatvoreni. Jeste, stradalo je nešto Mađara u početku, ali je nad Nemcima izvršen pogrom. Eto to je istina, Titoljupci, to je vaš monstrum zvani Tito uradio, a ovaj njegov debilni unuk sa nekoliko idiota u tzv. „Mini Jugoslaviji“ širi budalaste priče i partizanske bajke. Da li ste čuli za Goli otok? I šta se tamo radilo sa ljudima, kakva nacistička mučenja? Da li ste čuli za „pasja groblja“? Da li znate koliko je ljudi ni krivih ni dužnih progutao „socijalistički mrak“ posle oslobođenja? Samo ispod terena stadiona „Napretka“ u Kruševcu kažu da je najmanje 4000 zakopanih. Igra se fudbal nad njihovim kostima! Ne, vi vidite samo „crveni pasoš“ i bljuvotine slušate kako se „lepo živelo“ za vreme Tita? Kada se lepo živelo? Kada??? Pa te 50-te i 60-te bile su siromašnije i gladnije nego pre rata, (ja ih se bar sećam ako vama mogu da lažu), početak 70-ih doneo je porast standarda uz zaduživanje tadašnjih 20 milijardi dolara, onda već krajem 70-ih, setite se, dolaze krize, nema ovog, nema onog, redovi za kafu, pa vožnja par-nepar jer nema benzina, pa restrikcije struje, u međuvremenu kada su konačno otvorili granice tim istim famoznim „crvenim pasošem“ na desetine i stotine hiljada otišlo je da radi u Nemačku jer ovde nisu mogli da prežive, pa je SFRJ tako izbegla krizu nezaposlenosti, što je urađeno u dogovoru Tito-Brant. Lep državnički „uspeh“, nema šta. Onda se SFRJ raspala – kakvi temelji, takva i kuća ili što narod kaže „što se grbo rodi, vreme ne ispravi“, a ta partizanska Jugoslavija upravo se tako rodila, na krvi i patnjama mnogo nedužnih. A blentavi Blaško Gabrić što sada diže Titu bistu otišao je da arbajtuje u Kanadu u svoje vreme, kada je ovde „najlepše bilo“, pitajte ga samo ZAŠTO KADA JE OVDE BILO TAKO DOBRO??? Sada tu izvodi sa „Mini Jugoslavijom“ i veličanjem onoga zbog čega je i sam nekada bežao iz Juge! Kad vidim ovde komentare, stvarno mi se čini da nismo normalan narod, em neobrazovani, em razmišljate dupetom a ne glavom, em nećete da znate istinu…stvarno zaslužujete Vučića da vas jaši i da mu još aplaudirate kao novom Titi! Jebo vas on!

  17. Megille kaže:

    @ stormwatch citat ,Tito i Hitler nemaju nista zajednicko, jedan je bio osblobodilac svog naroda, osoba koja je od jedne zemljoradnicke nazadne zemlje napravila funkcionalnu zemlju u razvoju, a drugi je skot koji je unistio Evropu, pobio 70 miliona ljudi i uzivao u holokaustu.’ citat završen . Hitler je ubija iz rasnih razloga a Tito iz ideoloških razloga ,pa ti vidi ko je tu koga oslobodio. A pitaj Ruse koliko miliona svog naroda kako ti pišeš ‘skot ‘ Staljin pobio pet puta više nego njegov ‘pajtaš’ Hitler ,a o ‘kaćinskoj šumi’ i da ne govorimo kada su tamo pobili 20.000,00 poljskih oficira ,a taj zloćin kasnije su hteli pripisati nemcima kada su se ‘ drugovi posvađali…

  18. Megille kaže:

    @ Dva u jedan. Malo si otišao previše daleko da bi ‘glorifikovao ‘ nemce. Naime nisi spomenio njihovu ‘dobrotu’ zbog uništenje i rušenje cele Europe ,Pa onda opustošenje SSSR-a kada je posle pohoda do Stalingrada i šire ostalo iza njih samo spržena zemlja sa užasnim žrtava sa obe strane. I još si se i drznuo da kažeš da su mađari bili gori od svojih saveznika nemaca. Ccccc

  19. bac Vranje kaže:

    Najzanimljive je da o Titu i njegovom vremenu pisu oni koji to nisu doziveli i nisu bili rodjeni u njegovo vreme, a roditelji su im kao clanovi SKJ uzivali sve privilegije tog vremena!

  20. bac Vranje kaže:

    Ajd vozi oonnooo
    Ti sada meni si našo da popuješ
    Teško nama svima sa tobom
    Vi koji lažete da će nam bit bolje
    Zar vas nije stid bar nimalo

    Ooo tu svome dupetu našo si spas
    Boli tebe briga sad za nas
    Tuđi kajmak si pokuso

    Oujea ja, ja na birou sam diplomiran
    Kažu bit će posla ako prodam glas
    To moj striko bi poguro

    Dižsetito ako boga znaš samo dižsetito
    Bez tebe je ovdje sve mahnito
    Pokrali su bog samo zna koliko

    Dižsetito kakvu nebulozu sam pročito
    Neki hajvan stupa grčevito
    Ulice prediva munjevito

    Trotoare grade i čude se toliko
    A svima nam je muka šutimo glasovito
    Umne barikade sade naveliko
    Zaposlenje stohiljadito ma svi smo mi merino

    Znaš nije to baš hrabro
    Al zbogom stara škvadro
    I svu rodbinu sabro
    Pa preko grane nabro

    I kada stignem tamo poslat ću ja vama BAM BAM
    Eto vam diploma odo ograde da farbam

    I došlo mi je ovdje svega više preko glave
    Keru, keru, keru mali zagrni ti rukave
    I hajde slobodno ti volontiraj
    Život si izrento pa uživaj

    Elito elito zove zove mito
    Stani derle kud si pohito pohito
    Takvima je mensa isto što i menza
    Đe ba ima korza bez ulice broza

    Dižsetito ako boga znaš samo dižsetito
    Bez tebe je ovdje sve mahnito
    Pokrali su bog samo zna koliko

    Dižsetito kakvu nebulozu sam pročito
    Neki hajvan stupa grčevito
    Ulice prediva munjevito

    Trotoare grade i čude se toliko
    A svima nam je muka šutimo glasovito
    Umne barikade sade naveliko
    Zaposlenje stohiljadito ma svi smo mi merino

    Dižsetito omladina ode u Portoriko
    Kradu nam živote al zakonito
    bogate se mahom inkognito

    Elito elito zove zove mito
    Stani derle kud si pohito pohito
    A svima nam je muka šutimo glasovito

    Elito elito zove zove mito
    Stani derle kud si pohito pohito
    Zaposlenje stohiljadito ma svi smo mi merino

  21. Robert kaže:

    Od neobrazovanih ljudi samo su poluobrazovani odvratniji. Ljudi moji, gola je cinjenica da ni pre ni posle Tita narodi Jugoslavije nisu imali kvalitet zivota kao u vreme Titovog rezima. I za vreme Tita su dolazile strane firme, ali to su bili tzv „Lohn“ poslovi sa jednom win-win situacijom gde su svi faktori koji su u tome ucestvovali profitirali i imali svoju racunicu. Nekadasnji vlasnik plantaze u Luizijani je vise paznje i brige posveciva svojim crnim robovima, jer je za svakog od njih platio debelu cenu trgovcima i njegov profit je zavisio od zdravlja i radne sposobnosti njegove robovske radne snage, i zato ju je i te kako pazio i negovao, za razliku od savremenih investora po zemljama bivse SFRJ koje osim njihovog profita nista drugo ne zanima, kao i lokalne politicare koji su sa njima u talu. Da Titov rezim nije slao ljude sa odredjenom Staljinisticko-boljsevistickom ideologijom na Goli Otok, ti ljudi bi celu Jugoslaviju pretvorili u Goli Otok odnosno Ruski GULAG, i hvala mu sto nas je spasio i sacuvao od Ruske posati.U nasoj zemlji su 50-tih godina bili dugacki redovi ispred mesara. U Nemackoj i Zapadnoj Evropi nisu, a nisu zato jer je meso bilo toliko skupo da niko nije ni stao u red. U jednom delu Evrope je zivot odredjivan planskom privredom, u drugom delu Evrope novcem i cenama. Kada se podvuce linija izadje mu na isto. Za vreme Titove vladavine se gradilo i stvaralo. Nakon njega se rusilo i unistavalo.To vam je otprilike cela prica o Titovoj epohi.

  22. Megille kaže:

    @ Robert, Sve si jako lepo nam objasnio : Kako je lopina došao na vlast tako je i otišao. Otimao nakon rata imovinu od vlasnika tih imovina , a sada su oteli od njega. Naime konfiskacija i oduzimanje tuđe imovine nije pravni akt. A ta ‘nepravda’ je danas ispravljena-ali to košta kako vidimo i mora se naplatiti…zahvalite se Titu za ovo.

  23. stormwatch kaže:

    @megille

    Molim te, odjebi sa tvojim pricama sta je bio Tito koje promovises sa tvojih extremno desnicarskih sajtova….reci da h*tler nije ubijao iz ideologije je ravno idiotizmu koji ti i tebi slicni promovisete tamo od kada nema Tita. h*tler je najveca stetocina koja je ikada rodjena i kojoj je ikada dato neko mesto koje apsolutno ne zasluzuje u istoriji, ali je isti taj govnjivi h*tler jako dobro upozorenje koliko psihijatrijskih psihopatskih bolesnika zivi na planeti zemlji i kako je kroz istoriju samo malo potrebno da takvi neuracunjivi otpadi zavladaju isto tako neuracunjivom beskorisnom masom sveta.
    Ja znam zasto ti i tvoja familija mrzite Tita…..pristalice fasizma i nacizma nisu dobro prolazile u JUGOSLAVIJI, t.j. TITOVA JUGOSLAVIJA je bila najveca nocna mora za naciste i fasiste.

    SLAVA TITU! SMRT FASHIZMU!

  24. stormwatch kaže:

    @dva u jedan

    Slatko se ismejah ovoj tvojoj poruci sazaljenja nad nacifasistima.

    Da li mislis da je to sto je drug Tito (SLAVA MU!) uradio nad fasistima bilo nehumano? 95% Nemaca iz nemacke shvataju kakvo su sranje napravili u 2 svetska rata, samo vi lazne patriJotke i ljoticevci jos uvek trazite pravdu u svetu koji se kupao krvlju vase nepravde i zlocina. Bomber Harris vam je pokazao da nema zajebacije. :-), i naravno sad ces mi svirati kako je on ratni zlocinac zajedno sa Titom, ali naravno divni nacionalisti i lazne patriJotke tipa h*tlera, goringa, gebelsa i ostalih su pristojni likovi.

  25. Megille kaže:

    @ stormwatch Tako ,tako lafe gubiš živce pa su te više njih prepoznali na ovom forumu,samo tako dalje ,otkrivaš se da za to nisi ni svestan. Samo tako dalje – ‘odvojit će se pšenica od konkolja’…

  26. Topuz kaže:

    Necemo druga Tita,otpala mu kita,hocemo kralja,tvrda su mu jaja.

  27. srbenda iz backe topole kaže:

    .Bez uvrede ( vazi za sve diskutante)Rodjena tetka mi je odgulila nepunih 7 godina na golom otoku ( iz 2 puta)prvo 4 a posle ostalo , samo zato sto je rekla da vise voli staljina nego DRUGA TITUUU!Polupismena zena kojja je videla ruse tek po padu sharvara , zbog jedne recenice 1948 — upropasten joj zivot za navek !!Toliko o o slobodi u jugoslaviji( kako ono bese posle rata ,cuvena recenica …pravo zbora i govora) kad ono………………….. corave kutije .Zna li ko kod vas kolko je Srba ubijeno u Valjevu od stane komunista ( sesta licka .. nazalost i ona) i gde je pokopano skoro 1500 ljudi zena i dece(poslednjih dana rata ..toboz oslobodjenjee)raspitajte se malo o 5-om puku !!Eeeee to vam je bila Titova Jugoslavija!!

  28. stormwatch kaže:

    @megille

    Psenicu od kukolja su odvajale moje dede mashinkama i bombama u WWII, ako bude potrebno opet….nema problema.

  29. bac Vranje kaže:

    Zna se u to vreme sta se desavalo u odnosima SSSR-FNRJ.A sta mislis koliko bi dobila u USA da je to tada rekla?? ili ne daj Boze u Nemackoj 42 u januaru npr. Ili zamisli sta bi TI dobio da si 99 u aprilu vikao Ziveo NATO?
    A zna li se broj ubijenih u Uzicu i Kraljevu ubijenih u sadejstvu sa takodje srpskim dobrovoljackim korpusom?Ili na Zlatiboru u zimu 41/42..ili u istocnoj Hercegovini 42? Sve u svemu to je bio rat naravno da nije opravdanje ali zna se ko je poceo sa ubijanjem 41…45 je bila samo osveta za to…Naravno da ako npr ti zakokljes komsiju da ce komsijin sin ako te uhvati verovatno ubiti tebe.to je to bilo cista osveta za ubistva od 41-45.
    A sto se tice coravih kutija to verovatno da je bilo ali to ti je bilo i na zadnjim izborima samo pod imenom Bugarski voz. Niti su oni to izmislili niti su jedini koji su radili.
    Ne opravdam nikog niti to zelim samo povlacim paralela da u tom ratu ni jedna strana nije bila nevina,

  30. amacak kaže:

    ponekad mi se stvarno čini da su komentari najgori izum ikad.

    poređenje tita sa hitlerom je potpuno besmisleno, on je osim ideoloških protivnika iskorenjivao cele narode zato što postoje i smetaju mu. sa staljinom ima smisla u principu jer su kod njega ljudi stradali na ideološkoj osnovi u mnogo većoj meri i mnogo duže nego u fnrj. ali, i to ogromno ali, tito je pokazao da može da se menja i prilagodi, posle prvog talasa nasilja jugoslavija se pretvorila u nešto drugačije i bolje. čak su ga i mnogi ljudi koji su stradali u prvih 10-15 godina poštovali zbog toga. naprimer, moja rodbina sa očeve strane koja je mnogo zemlje izgubila, preživela obaveze, zatvore i maltretiranja seljaka neposredno posle rata.

    u ratu su poginule desetine milona, često na njgore moguće načine. posle rata terora i odmazde bilo je svuda. poljska, čehoslovačka, sssr pa i francuska ili holandija. socijalizam je zbog uloge sssr u ratu dobio i na ugledu i na teritorijalnoj proširenosti. oduzimanja imovine bilo je svuda gde su komunisti došli na vlast. za vreme golog otoka ubijani su naši graničari i pretila je strana invazija, goli otok jeste mrlja ali to je vreme staljinizma, makartizma, građanskog rata u kini, kolonijalne vladavine u africi i aziji. da li je realno da jugoslavija posle onakve klanice i u onakvom okruženju i onakvom svetu bude kao švedska i švajcarska? megile, dva-jedan, srbendo i ostali?

  31. rax kaže:

    tito je sigurno za neke bio dobar, za neke zlocinac. jedno moramo priznati, spoj ovih ratobornih naroda ddrzati pod kontrolom i nije bilo lako. kao sto je neko ovde pisao od siromasnih naroda je napravio jednu naprednu drzavu. za siromasne je tito bio velikan, a oni su uvek bili u vecem broju, dok za bogate, od kojih je uzeo, bio je zlocinac. tesko je suditi, ne znamo kako su postali tako bogati. kada bi sada tito vaskrso i uzeo ovima sto su sada bogati, mislim da bi napravio jako pravedno delo. ja sam bila zadovoljna i ponosna jugoslovenka, mada nikakve veze sa slovenima nemam. zivelo se dobro. srednja klasa, koja je tada jos postojala, bila je zbrinuta, kao najvecu pozitivu je ipak imalo skolstvo, skolstvo mislim da je kljuc uspesne drzave. skolovanje je bilo dostupno svima, bez da roditelji dospu do prosjackog stapa. skolstvo je bilo jako, tako da smo imali jake strucnjake, nase med. je bilo cenjeno po znanju svugde po razvijenim evropskim zemljama. opste obrazovanje je bilo siroko jos u osnovnoj skoli, bar ovo sto smo mi imali ovde u subotici. jugoslavija je teoretski bila raj na svetu, toliko raznolika narodima i geografski, nazalost niko posle tita nije to prepoznao kao potencijal daljnjeg razvoja. tito je bio najveci drzavnik, koji je do sada ziveo na zemaljskoj kugli. ni prije njega, ni posle njega niko nije postigao takav balas odrzavati sa velikim silama , sa bogatim, a i siromasnim zemljama. za mene je on bio genije! a ova mala yu, je odlicna ideja, steta sto drzava to ne podrzava, ali bi se politika sigurno jako umesala, ja vidim ovo kao veliki izvor prihoda, naravno sadase vec mesaju pojmovi yu i licnosti, ali kao muzej yu, sigurno bi imao veliki potencijal.

  32. Topuz kaže:

    Izgleda da jos ima dosta zivih matorih drtina,kojekakvih oficircina i bivsih socijalistickih lezilebovica koji dozivljavaju orgazam na Tita ,a jedini put kad su u zivotu putovali i nesto videli izvan svog brloga bilo je kad su sluzili JNA.Smrt fasizmu _ kurac komunizmu!

  33. Hrabri mladi svet kaže:

    Izgleda da ovde ima dosta zivotno nesposobne balavurdije koja jos dan danas koristi i uziva u onome sto su izgradili i ostavili socijalisticki lezilebovici. Ti ljudi su sa svojim crvenim pasosem vise putovali i videli sveta nego sto danasnja balavurdija moze i ume da pokaze svojim degenerisanim prstima na geografskoj karti. Socijalisticki lezilebovici su proizvodili materijalna dobra, i stvarali opste blagostanje i podizali zivotni standard sebi i svojim sugradjanima. Ono sto su socijalisticki lezilebovici izgradili danasnja balavurdija nije u stanju ni da okreci. Danas vlada zemljom nedotupavna balavurdija koja je napravila je od nje mega deponiju djubreta, sa retardiranom privredom i stanovnistvom koje je (belo)svetski parija i moze da zivi i prezivi jedino od tudjih milodara i donacija. Drska i nadrogirana, onako pijana i kilava, sirova, nekulturna, i neobrazovana, osilia se da hrabro mrtvom kurjaku meri rep, a kome ni mrtvom nisu ni do kolena, niti ce to ikada biti.

  34. Izet kaže:

    Tito je izmedju ostalog imao patoloski jak seksualni nagon te je povaljivao nenormalno veliki broj sukanja.Kurvao se nenormalnim intenzitetom i u tome nalazio inspiraciju za brutalnu komunisticku revoluciju.

  35. rax kaže:

    wau, neki su bas informisani, znaju cak i to koliko se tito kurvao. administrator bi mogao da zatvori ovu temu. inace izet, naravno samo potentni muskarci su zadovoljni, te tako mogu da budu progresivni i stvaraju. bojim se da su sadasnji svi impotentni, sudeci po dosadanjem razvoju zemlje.

  36. Huso kaže:

    @ Izet

    Da li si od tvoje mame dobio tako detaljnu informaciju?₩

  37. Izet kaže:

    Ne razumem zasto se Titovi obozavaoci ljute kad se govori o opstepoznatoj cinjenici da je bio vanserijski jebac?
    Covek je voleo jebati i moglo mu se…

  38. Dva u jedan kaže:

    @Megille i ostali, pokušaću da budem vrlo kratak. Koliko je moguće. Gde si ti to pročitao da sam ja „glorifikovao Nemce“? Ako sam napisao da je bio zločin i pogrom poubijati oko 100.000 nemačke dece, žena i staraca u partizanskim konc-logorima na najbrutalniji način, kakvo je to „glorifikovanje Nemaca“? Ili smatraš, kao i Stormwatch, da je i trebalo ubijati nemačku decu, samo zato što su nemačka? Lepo, Lepo onda. Ovi kojima je Tito „sve izgradio“, naročito su mi dragi. Kao ono: „Pre rata nismo imali ništa, a onda su došli Nemci i uništili nam sve“. Pa boga mu poljubim, od toliko spiskanog i projebanog novca, valjda je morao i nešto da napravi? Da je toliko novca imala u svojim rukama, i moja baba bi bila Tito, možda bi napravila i mnogo više! Pitate se kakvog novca od „siromašne i ratom razrušene Jugoslavije“? Pa prvo, ono što je oteto i opljačkano od onih što su imali, tzv. „buržoazije“ i od strane Italije 1947. vraćeno blago koje je jugoslovenska vlada htela da ponese u izbeglištvo, zatim drugo: bespovratna američka pomoć od 1949-1969. godine od 20 milijardi ukupno (tadašnjih!) američkih dolara (kao zahvalnost za NJET Staljinu! – i još po nešto), a treće – u finalu – podignuti krediti i pozajmice koji su pred raspad SFRJ dostigli tadašnjih 20 milijardi dolara! Dugovi. Znači, živelo se od OTETOG, DOBIJENOG i na kraju od POZAJMLJENOG, a ne od ZARAĐENOG! To je istina o SFRJ. A to što je napravio (su napravili) jedina je svetla tačka u tom periodu jer je MOGLO da posluži nekoj budućoj posletitovskoj Jugoslaviji da bude solidna država. Moglo, ali nije, jer on to nije tako ni predvideo (kao, kobajagi, nije se slagao sa Ustavom iz 1974.!) i još od Drezdenskog Kongresa KPJ 1928. bilo je predviđeno da se Jugoslavija na kraju raspadne i svi dobiju svoje države. Je l tako? Tako je. Pročitajte odluke. Inicijalna kapisla za to buduće raspadanje Jugoslavije bilo je stalno širenje mržnje prema Srbima (kao „eksploatatori“ u Kraljevini i u ratu u okviru KPJ Srbi nisu imali pravo da imaju svoju KP, nego su je dobili tek 1948. , a do tada su imali samo Oblasni komitet. Mada marksistička teorija koje su se držali i jugoslovenski komunisti kaže da eksploatator nikada nije narod nego buržoazija). Drugo, do 1943. Srbi su činili 80% boraca NOVJ, onda su ustaše masovno preoblačene u partizanske uniforme i dobijale činove. Nurija Pozderac uhvaćen je kao borac Handžar-divizije pa pošto je bio ugledan musliman, „nagovorili“ su ga da postane partizan i većnik AVNOJ-a. Njegovi sinovi Hakija i Hamdija – jedan je bio aktivni muslimanski borac do 1943. a drugi radio kao ćata doduše u štabu Gestapo u Bihaću do 1944. ali svejedno oba su dobila „Spomenice 1941.“ i drmali posle politikom. Itd. Ali, zato su Srbi najebali. Takve masovne likvidacije „ideoloških neprijatelja“, bile su samo u Srbiji. Četnici, koji bar nisu imali Jasenovac za Hrvate, prvo su izjednačeni sa ustašama, a onda, pogotovo preko filmova Veljka Bulajića, izbili na „zavidno“ prvo mesto kao zločinci – uvek kad se govorilo o narodnim izdajnicima išlo je istim redom: „ČETNICI i ustaše“, nikada obrnuto. Da ne dužim, od podmuklo gajene srbomržnje u čitavom tom posleratnom periodu, početkom 90-ih bilo je potrebno samo malo da ona eksplodira i kao tempirana bomba raznese SFRJ. Kao, „Srbija je eksploatisala Sloveniju i Hrvatsku!“ Moj k…c, to bi bio jedini slučaj u istoriji da su eksploatisani živeli bolje i imali bolji standard od svog eksploatatora! Tito je bio lupež, pročitajte knjigu Dragoslava Mihailovića „Zlotvor“, možete je skinuti na PDF, ima argumentovano mnogo toga o licu i naličju „najvećeg sina naših naroda i narodnosti“. Treba ići za činjenicama a ne za jeftinim emocijama tipa „crveni pasoš“ i „kako nam je lepo bilo“.

  39. stormwatch kaže:

    @Dva u jedan

    Vidim ja da laznoj PatriJotki niko nije stradao u dva svetska rata pa se malo shiri ovde. Da je bilo drugacije pricao bi ti drugu pricu, osim laznog patriJotisanja i botovanja. Jebote da je neko rekao da ce doci dan kada ce Srbi glorifikovati nazi nemacku, a ne danasnju normalnu demokratsku nemacku, ja mu ne bi verovao. Znam ja sta je problem, Titova Juga, Titina Policija i JNA su bili strah i trepet i za naciste i ruse, to je problem….nije Tito rekao DA rusima da pojebu i zauzmu Jugoslaviju, ali to mu je i najveca greska, jer da je 1948 rekao DA staljinu, danas bi Srbi bezali od rusa glavom bez obzira, kao i svi ostali narodi koji su bili pod ruskim terorom.

  40. Izet kaže:

    Pozdrav iz Hude jame.

OSTAVITE KOMENTAR