Južna kapija gradskog jezgra Subotice

Svedoci smo užurbane stanogradnje koja se dešava u Subotici. Polako se menjaju delovi grada koji su se nekad sastojali samo od kuća i nastaju urbane celine. Nažalost, postoje loši primeri gde komunalno uređenje ne prati izgradnju novih zgrada, ali postoje i dobri primeri poput zgrade izgrađene na kraju ulice Dimitrija Tucovića koja sa palatom Austrougarske banke čini severnu kapiju zaštićenog dela grada.

Pogled na severni ulaz u zaštićeni deo grada iz pravca Radijalca

       Mađarski istoričar umetnosti Janoš Gerle je svojevremeno napisao da iz subotičkih podruma još izbija vazduh stare monarhije. Verovatno je mislio na AU monarhiju, ali ne može se zaboraviti uticaj Kraljevine Jugoslavije za čije vreme su nastale poslednje estetski kvalitetne građevine u našem gradu – Sokolski dom, Nićin palata itd. Geografski Subotica pripada srednjoj Evropi i kao takva je oduvek imala adekvatnu arhitekturu – Gradska kuća i Sinanoga predstavljaju arhitektonska remek dela. Međutim, dolaskom komunizma u Suboticu, kao i turbulentnih vremena posle pada komunizma, u gradu su izgrađeni socijalistički i „moderni” objekti čije fasade nimalo ne doprinose estetskoj vrednosti centra grada, čak narušavaju sklad koji je nekada postojao. Primer toga je novija zgrada u ulici Cara Dušana pored zgrade Subotičkih novina ili zgrada DDOR-a u ulici Đure Đakovića.

Novija zgrada u ulici cara Dušana

       Sa druge strane, određeni delovi centra grada nikada nisu ostvarili potencijal koji imaju, a među njima se ističe lokacija nekadašnjeg Zvezda bioskopa i prizemna kuća prekoputa ulice Braće Radić.

Lokacija bivšeg Zvezda bioskopa

       Levi objekat na slici iznad je nedavno renoviran i predstavlja privatno vlasništvo, dok je nekadašnji Zvezda bioskop restitucijom vraćen Subotičkoj biskupiji iako je objekat građen za potrebe Bunjevačke matice. Biskupija je objekat dala Caritasu na dugoročnu upotrebu i Caritas planira da tu otvori pekaru. Radove na otvaranju pekare je usporila epidemija.

       Postavlja se pitanje – da li ova lokacija zaslužuje kvalitetnije rešenje?

       Naime, na početku teksta je bilo reči o severnoj kapiji gradskog jezgra, dok se za ovu lokaciju može reći da je južna kapija gradskog jezgra. Ulica braće Radića je jedna od najlepših ulica u gradu, posebno deo sa žutom kockom. Mnogi je koriste kada dolaze u centar, pogotovo stanovnici Bajnata i Prozivke. Kao takva, zaslužuje gradsku palatu koja bi se našla u ulozi južne kapije. Takve palate postoje na mnogim mestima u svetu, u manjim gabaritima poput onih u Budimpešti i Veneciji ili većih gabarita poput one u Segedinu.

Palate kapije u Budimpešti i Veneciji

Palata kapija u Segedinu

       U interesu grada Subotice je da nastavi da se urbanistički razvija u skladu sa svojom viševekovnom tradicijom. Prema tome, grad bi trebalo da lokaciju južne kapije proglasi zonom višeg interesa i da u saradnji sa lokalnim kompanijama pronađe rešenje koje bi doprinelo poboljšanju opšte slike centra grada koja je narušena višegodišnjom gradnjom pozorišta, propadanjem Doma vojske, staklenim zidom dograđenim na Žutoj kući itd. Takođe, palata kapija bi doprinela turističkoj ponudi grada Subotice zato što bi predstavljala jedinstvenu građevinu u R. Srbiji.

Ilustracija palate Južna kapija na ulazu u gradsko jezgro iz pravca ulice braće Radić (za ilustraciju je upotrebljena grafika zgrade Bečke državne opere)

Nikola



KOMENTARI

OSTAVITE KOMENTAR