Kako će srpsko-mađarske biciklističke staze uticati na život ljudi

Evropska unija je odobrila srpsko-mađarski projekat optimizacije prekograničnog saobraćaja izgradnjom biciklističkih staza između Subotice i dva naselja u Mađarskoj. Ekipa RTS-a istraživala je kako će to uticati na život ljudi u pograničnom pojasu.

kelebija 1

Bicikl je omiljeno prevozno sredstvo na severu Bačke i jugu Mađarske. Tu činjenicu iskoristili su Subotica i naselja Ašothalom i Tompa u Mađarskoj, jer im je odobreno 2,2 miliona evra iz Brisela za biciklističke staze koje će povezivati ta mesta.

Akoš Ujhelji iz Subotice, rukovodilac projekta, kaže da tim projektom žele da povećaju bezbednost saobraćaja biciklista u tom regionu.

„Želimo da unapredimo turizam i želimo da smanjimo vreme čekanja na graničnim prelazima Kelebija i Bački Vinogradi“, kaže Ujhelji.

U naselju Kelebija, kraj istoimenog graničnog prelaza, kažu da su odobrena sredstva plod petogodišnjeg mukotrpnog rada na izradi i realizaciji projekta kojim će to naselje i Bački Vinogradi za dve godine dobiti osam kilometara nove biciklističke staze.

Ištvan Antal, predsednik Mesne zajednice Kelebija, kaže da će lakše i brže prelaziti granicu pošto kolima nekada treba mnogo čekati, a sa biciklom to prođe „začas“.

Biciklisti iz Kelebije raduju se novoj stazi, jer je kolovoz prema graničnom prelazu Kelebija često opterećen kolonama automobila i kamiona.

„Stanujem nedaleko od granice i uvek idem biciklom preko, a sada će biti još bolje, verovatno“, kaže Siniša Anđelković, stanovnik Kelebije.

Novom biciklističkom stazom pored Kelebijskog puta ljubitelji dvotočkaša će brže i bezbednije stizati do prijatelja i rodbine u Mađarskoj.

 

RTS



KOMENTARI

  1. Miša_Su kaže:

    A kada će početi rekonstrukcija i izgradnja biciklističkih staza na teritoriji grada. Trenutno su staze zapuštene i ruinirane pa se za vožnju biciklom, neretko koristi zeleni pojas ili trotoar.

  2. aleksa kaže:

    Ako ja dobro znam biciklisticka staza prema Kelebiji je vec jednom izgradjena za vreme gradonacelnika Kasa Jozefa – od ugla ulice Sandora Petefija pa do kraja naselja Kelebija. Veci je problem sto se deo staze u gradu vecinom koristi za parkiranje vozila, ali to je vec drugi problem.

  3. József kaže:

    Na relacija Szegedin – Novi Knezevác bicklisticke staza SUPER funkcionise !

  4. pista kaže:

    Bla-bla–bla… E gosn Akos ne nisam ni budala ni zaboravan. Staza prem Kelebiji postoji vec ihahaj, ti jos tada nisi ni znao gde je sediste SVM. Nego kazte vi nama sta ce biti sa obnovom pruge Segedin-Subtica-Baja i Bgd-Bdp?

  5. VILA kaže:

    Ljudi moji, ne znam kako će te nove staze uticati na život ljudi, ali glavna subotička biciklistička staza, prema Paliću je u očajnom stanju, naročito na delu pored Kasane, to je pravi horor! Biciklisti na tom delu često silaze na put iako je opasno, ali postaje nemoguće voziti preko rupa i džombi!
    Subotička vlast ne vodi računa o biciklistima, iako bi Subotica trebalo da bude grad biciklista.

  6. Anonimni kaže:

    MIRE OSZEKOTIK A MAGYARORSZAGI BICIGLIITAL ADIG KILEBIAN TONKRE MEGY A BICIGLIUT

  7. milje kaže:

    Da li je možda u planu da se produži biciklistička staza na Paliću od Zelengorske ulice ( od pruge ) do Splitske aleje ( do semafora ) . Na tom delu postoji samo pešačka staza a istu koriste i pešaci i biciklisti.

OSTAVITE KOMENTAR