Nema veće sreće za istraživača prošlosti kao kada otkrije nešto davno izgubljeno i zaboravljeno. Ne mora to biti Sveti gral ili zakopano blago, dovoljan je i neki izgubljeni dokument odnosno saznanje koje osvetljava određeni kutak kolektivne memorije koji je u mraku. Jednaka je radost podeliti to sa onima koji dele istu strast. Ovaj put, iz tame starog kredenca i foto albuma, izvađena je fotografija carinarnice na kraju ulice Pap Pala i na početku Bolmanske.
Ova administrativna zgrada srušena je u bombardovanju 1944. no bombe su poštedele magacin iza nje i dve stambene zgrade za činovnike. Ono što je ostalo i danas se dobro drži, čak je i ograda na svom mestu.
Ovi objekti izgrađeni su 1931. godine a uz njih je išao i gvozdeni pešački most – pasarela, koji je premošćavao teretnu stanicu i vodio na Senćanski put. Most je uklonjen devevedesetih, iako je potreba za njim sve veća. (Vidi temu : PASARELA)
Između dva svetska rata u Subotici je podignuto nekoliko javnih zgrada. Najpoznatije su Sokolski dom (Jadran), Berza rada, Pošta 2 i Carinarnica koja bi, da je opstala, danas predstavljala spomenik arhitekture Bauhaus stila. Da li bi je sačuvali? Verovatno, jer su i neke druge nedovoljno vrednovane zgrade ostale samo zahvaljujući nedostatku sredstava da se na njihovom mestu izgradi nešto novo.
Lansky
Briljantno, kao uvek…
Svaka čast!
Ponovo me vracate na mesta na kojima sam bio kao decak i na tome vam hvala.
Mozda bi bilo dobro navesti, da je u ovom objektu bila smestena bolnica geta, da su ovde dovodjeni Jevreji koji su pored same zgrade utovarivani u stocne vagone koji su 17.juna 1944. krenuli na svoje poslednje putovanje. Mali broj je zahvaljujuci saveznickom bombardovanju kompozicije u toku putovanja zavrsio u Austriji i preziveo strahote. Oni, koji nisu stradali od bombi, gladi i bolesti, a bili su u drugom delu kompozicije, zavrsili su svoje potovanje u Ausvicu.