Trenutno najveće gradilište u Subotici je na kraju grada sakriveno iza kuća u Crvenom selu.
Daleko od očiju javnosti, u privrednoj zoni „Mali Bajmok“, na parceli od 8,5 hektara gradi se industrijska hala površine 12 000 kvm za potrebe italijanske kompanije „Calzedonia“.
Dve nedelje nakon otvaranja, gradilište je prepuno mehanizacije SMB gradnje. Dobro vreme pogoduje radnicima, pa je na gradilištu veoma aktivno. Vrše se zemljani radovi pa je od materijala najaktuelniji pesak.
Pogled sa jednog kraja buduće hale – na drugi
KOMENTARI
OSTAVITE KOMENTAR
Morate biti prijavljeni da biste komentarisali.










Unistice te mali bajmok sa tom industrijom!!!Bice ovo druga Zorka!!!Najveci zagadjivaci dolaze kod nas(truju nas)!!!
Aman ne proizvode hemijske otrove nego donji ves. A i bar ce biti posla
Julo, toliko nemas pojma da to boli.
Ok Julo molim te odgovori mi na ova pitanja. Kako bi ti resila problem nezaposlenosti? Kako bi ti smislila da mi nesto proizvedemo i taj proizvod mozda izvezemo i mozda zaradimo neke pare od kojih mozemo mozda nesto drugo da napravimo (asvaltiramo puteve bez kredita na primer)? Kako bi se ti resila toksicnih i otpadnih materijala koje zene (i muskarci) proizvode prilikom sivenja garderobe?
Evo pretvorio sam se u usi (oci posto citam). 🙂
Hm… Ne bih se složio sa tom ocenom „uništićete“. Kao organizaciono, urbanistički i komunalno, ceo kompleks je dobro zamišljen, a kao kvalitet više, zamisao se i poštuje. Šta je dobit, konkretno stanovnika Crvenog sela? Recimo, neki od njih će možda upravo tu naći rešenje dugogodišnje nezaposlenosti. A radno mesto im je „iza kuće“. Drugo, infrastruktura. Ceo kompleks je infrastrukturno uradjen u skladu sa odredjenim standardima. Pod pritiskom razvoja ove zone, realno je očekivati i povećanje pritiska na brži završetak Y kraka i održavanje saobraćajnica od zone ka zapadu. Dalje, grupisanje proizvodnih i industrijskih kompleksa na jednu, dve ili tri zone u gradu, ZNATNO doprinosi generalnom uredjenju grada. Šta bi trebalo? U svakom šoru na izlasku iz grada po neku fabričicu? I konačno, SVA ta postrojenja, svi ti proizvodni kapaciteti su DALEKO od tzv. „prljave industrije“. Šta hoćete? Pogon za preradu potrošenih automobilskih guma? Akumulatora? Postrojenja za obradu elektronskog i medicinskog otpada? U globalu, u čitavoj Vojvodini, tendencija je na izgradnji greenfield postrojenja mahom „bele tehnologije“. Ima to sve svoje. A da vam otvore iza kuće jedan Metanolsko-sirćetni kompleks (kao u Kikindi)? Znate li šta je oblak čistog HCl-a veličine 5×2 km iznad glave. Ili cosorb solven? Nikad čuli. Pa ja jesam. I čuo i video. I pravio ga. 18 meseci. Gde on padne, u narednih 100.000 godina ni bakterije se ne legu.
Samo napred. Pa, ako i pukne ceo sistem jednog dana (ne daj bože, koliko će TO sportskih hala biti 😀
feerlancer, kada odem u zonu obavezno se provozam putevima. Prosto uživancija. Takvih u gradu nema.
Inače kako god, tamo treba da se zaposle ljudi koji su radili u 8.martu, Mladosti, Željezničaru koji je uzgred rečeno u samom gradu na rubu šireg centra, pa nikome nije smetao. Ne očekujem neki prosek plata, ali onaj ko dinara nema taj ne bira.
Samo neka mi neko objasni kako doljnji ves dobije razne boje!!Dali u postupku farbanja nema hemije!Ako ima onda mogu da mi govore o preciscavanj i ostalo ali to sve je sviranju…………..Malo se raspitajte u EU koje farbe su dozvoljene? NA doljnim vesevima nasih preduzeca nema na deklaraciji kojom farbom je farbana!!!
Kod nas su gotovo stalno severni vetrovi i to je bio glavni razlog sto je Zorka trovala Suboticu. Koliko vidim u Malom Bajmoku juzno od zone nema naselja te nema kome da smeta osim zitarica.
djomla, imaš neku informaciju da će ovde primati radnike iz, uslovno rečeno, srodnih preduzeća? moderni trend je da ljudi preko 40, o 50 da ne pričamo nikome ne trebaju. ne samo kod nas, u celom svetu je više ili manje tako. ako će stvarno neki od otpuštenih dobiti ovde posao to je izuzetno pozitivno.
E Julo, vi ste ociti primer da jul nije kul, koliko gluposti u jednoj recenici, toliko serkanja o tome da industrija u Subotici ne radi, a kada krene industrija da dolazi onda se zalite na zagadjenje, ajde skontajte vec sta zelite. Naravno, sta ce industrija Subotici, sta ce nam redovni trzni centri, mnogo je bolje zaradjivati pare mutnim poslicima, salamu i sunku kupovati na govnom utabanim stazama buvljaka i probavate donji ves bez kabine na tom istom buvljaku…. e Subotice primitivna.
Ono što znam je praksa koja se primenjuje u već izgrađenim fabrikama.
Po ugovoru na osnovu kojih dobijaju subvencije oni moraju da prime određeni broj sa Nacionalne službe za zapošljavanje. To je uglavnom vezano za radnu snagu u pogonu. Menadžment, finansije, tehnologiju ili inženjering (visokoobrazovani kadar) ne moraju da primaju sa službe i uglavnom su to ljudi u punoj snazi sa iskustvom rada u industriji. Ako grešim neka me neko ispravi
Ovde je reč o dosta velikom pogonu, koji navodno treba da zaposli do 1000 ljudi u nekom X periodu nakon otvaranja. Uglavnom žena.
Da sam žena od 45 godina i iskustvom rada u tekstilnoj industriji, napravio bih CV o tome gde sam i šta radio, na kojim mašinama i kojom tehnologijom. Sa kakvim sam se matrijalim sretao tokom rada itd… Ne bi čekao NSZZ već bi sam otišao do kancelarije (kada se otvori) i predao zahtev. Samim tim što ste došli je dobar znak da ste samoinicijativni i da želite više taj posao od na primer neke cure od 25 koja čeka da joj NSZZ nađe posao.
Djomla, u Subotici nema razloga da bilo kome govoris kako se nalazi posao jer svi ocekuju da ce ovi iz Calzedonie ici po gradu od vrata do vrata i ko Jehovni svedoci, umesto pogresne religije nuditi rad u fabrici donjeg vesa. I jedno i drugo su za Suboticane heres, bolje je sedeti kuci i ne raditi nista nego propovedati preko neta kako nema posla nego ustati dupe i traziti svom snagom.
Mialim da je dobro došla svaka kompanija koja poštuje pravila igre i siguran sam da je bolje raditi u nekoj fabrici koja ti plaća doprinose i solidanu zaradu ,gde znaš za radno vreme ,godišnji odmor i nedaj bože bolovanje , nego na buvljaku ili kog sitnih privatnika koji te posmatraju kao roba a ne ljudsko biće( čast izuzetcima) ,no ipak ta industrijska zona je po meni na pogrešnom mestu ,a razlog tome je nesposobnost onih koji su učestvovali u njenom stvaranju ,njihova nesposobnost se ogleda u tome da nisu shvatili (ili ih nije ni interesovalo)da je visoko kvalitetnog poljuprivrednog zemljišta zbog enormne izgradnje u svetu sve manje ,jednom uništeno to zemljište nikad više neće biti prvoklasno (ili u dogledno vreme),evo vam primer Azotare gde je nepromišljenošću gradskih vlasti uništeno na desetine hektara prvoklasne zemlje.Verujem da se mogla naći lokacija u relativnoj blizini grada sa zemljištem 5,6,ili slabije kategorije zemljišta ,sa infrastrukturom ( koja je i ovde namenski izgradjena jer je nije bilo).Cene poljuprivrednog zemljišta su u stalnom usponu pogotovu na zapadu nije to bez razloga, o tome bi nadležni trebali da porazmisle.